W Tarnobrzegu

Bożek bezwzględny czy nie ?

Bożek bezwzględny czy nie ?

- Uczyłem młodzież tyle lat na czym polega bezwzględna większość i różnica między głosem ważnym i nieważnym. Okazuje się, że się myliłem. 35 lat nauczycielskiego stażu i wszystko na nic – smutno żartuje niedoszły nowy przewodniczący rady miasta Dariusz Bożek.

I dodaje: – Swoich uczniów przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” będę musiał przeprosić…

Wiceprzewodniczący rady miasta Jan Dziubiński wysłał dziś do wojewody podkarpackiego pismo wraz z protokołem wczorajszego głosowania, które jego zdaniem nie rozstrzygnęło o wyborze nowego przewodniczącego.

Poczekamy, zobaczymy

- W piśmie są suche fakty. O tym, że głosowało 20 radnych, o wyniku tego głosowania, terminie najbliższej sesji, która dla uspokojenia emocji została przerwana do 15 maja. Oczekujemy, że do tego czasu pani wojewoda zdecyduje, czy wybór przewodniczącego został dokonany, czy nie lub wskaże działania, jakie powinna rada podjąć – mówi Jan Dziubiński, najstarszy z radnych, na którym spoczywa obowiązek prowadzenia obrad.

Według Dziubińskiego decydująca rolę w tym,że stało się tak a nie inaczej odegrał przewodniczący komisji skrutacyjnej Waldemar Szwedo, który przed głosowaniem uprzedził radnych, że bezwzględna większość przy wyborze przewodniczącego to 11 głosów. – Pan przewodniczący Szwedo nie ogłosił, że któryś z kandydatów wygrał. Nie mogłem postąpić inaczej. Matematyka jest nieubłagana – broni decyzji Dziubiński.

Według radnych, którzy przeanalizowali statut miasta na sesji doszło do kompromitującej radę miasta sytuacji a Dariusz Bożek, który w głosowaniu uzyskał 10 ważnych głosów może już czuć się przewodniczącym.

- Zgodnie z orzecznictwem w podobnych sprawach, stoimy na stanowisku, że wybór przewodniczącego został dokonany. Pod uwagę przy obliczaniu wyniku nie bierze się głosów nieważnych. Do ważnych zalicza się głosy wstrzymujące się, ale w tym przypadku na karcie nawet nie było takiej opcji. Wytłumaczenie jest tylko jedno: ktoś nie umiał oddać głosu, albo zrobił to celowo – mówi radny Sławomir Partyka.

Co mówi statut miasta, który radni uchwalili 30 czerwca 2016 roku?

§ 78 1. Głosowanie zwykłą większością głosów oznacza, że przyjęty zostaje wniosek lub kandydatura, który uzyskał większą liczbę głosów „za” niż „przeciw”. Głosów nieważnych lub wstrzymujących się nie dolicza się do żadnej z grup głosujących. 2.Głosowanie bezwzględną większością głosów oznacza, że przyjęty zostaje wniosek, który uzyskał co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów tzn. przeciwnych i wstrzymujących się. W razie parzystej liczby ważnie oddanych głosów, bezwzględną większość stanowi 50 % ważnie oddanych głosów plus jeden głos ważnie oddany. W razie nieparzystej liczby ważnie oddanych głosów, bezwzględną większość głosów stanowi pierwsza liczba całkowita przewyższająca połowę ważnie oddanych głosów.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie jedna z 20 kart wrzuconych do urny była pusta, a na drugiej widniały dwa krzyżyki. Oba głosy były więc nieważne, a takich, zgodnie z zapisami w statucie miasta, nie bierze się pod uwagę. Stało się jednak inaczej. W kuluarach złośliwi mówią też, że wszystko przez kobietę. Gdyby na głosowaniu nie zabrakło wiceprzewodniczącej rady Bożeny Kapuściak wszystko wyglądałoby inaczej…

Wioletta Wojtkowiak

darekbozek

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. Sufler

    30 kwietnia 2017 at 17:01

    Zauwaźam pewną prawidłowośc w działalności kolejnej Rady Miasta. Braki w znajomości funkcjonowania samorządu są aź nadto widoczne. Rozumiem , źe wiedzy nie maja radni ale mogliby do wyboru zapoznać się z procedurą i nie byłoby kompromitacji. Jeźeli przed głosowanie szef komisji skrutacyjnej informuje radnych jaka jest wymagana w tej konkretnej sytuacji ilość głosów za aby wybrać przewodniczącego i ogłasza , że trzeba ich 11 to jest określenie faktycznie obowiązujące niejako regulamin który powienien być dla uniknięcia nieporozumnień przedstawiony radnym przed ģłosowaniem. Dlatego niezaleźnie od ilości głosów innych niź za kandydat powinie otrzymać 11 głosów poparcia. Czy w skrajnej sytuacji przy oddaniu 19 głosów niewaźnych przez rajców moźna wybrać przewodniczącego nawet 1 głosem ? Jeźeli wybieramy do rady osoby odpowiedzialne to spodziewamy się od nich odpowiedzialnych decyzji. Jaką decyzję podjęli radni w prostym głosowaniu na tak lub nie. Jeśli temu zadaniu nie sprostali to czego moźemy spodziewć się po bardziej złoźonych sprawach. Moim zdaniem nie naleźy podniecać się procedurą wyboru lecz zastanowić sie dlaczego i kto spowodował ten pat w Radzie.Tu przypomnieć moźna przysłowie kaźdy kij ma dwa końce. Dla przemyślenia dla inicjatora tych zmian PGK.

  2. Realistka

    4 maja 2017 at 08:32

    “Braki w znajomości funkcjonowania samorządu są aź nadto widoczne” – najważniejsza dieta, reszta jakoś będzie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

plakat B Szwedo

Spotkanie Bogusławem Szwedo

rta24.eu11 września 2019
66316223_2521331364564441_8053199495455834112_n

Sąd ogłosił upadłość Banku Spółdzielczego w Grębowie.

rta24.eu6 września 2019
kie 15

Borsuk pokazał pazury

rta24.eu6 września 2019
aaaa

Masz swój herb? Powieś go w Izbie Tradycji Szlachty Zaściankowej

rta24.eu6 września 2019
infografika, MPRŻ

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich

rta24.eu6 września 2019
IMG_7420 porozumienie

ARP S.A. dołoży do budowy parkingów w Nowej Dębie

rta24.eu6 września 2019
wrzesień3

Rocznica września w Nowej Dębie

rta24.eu6 września 2019
Narodowe Czytanie 2019

Baranowskie Narodowe Czytanie

rta24.eu6 września 2019
3_2,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Ambasador Gruzji w Tarnobrzegu

rta24.eu21 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU