kultura i rozrywka

Bronisław Komorowski przyjechał do Tarnobrzega

Bronisław Komorowski przyjechał do Tarnobrzega

Dzisiaj po południu w Tarnobrzeskim Domu Kultury gościł były prezydent III RP Bronisławem Komorowskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez Klub Europejski, a prowadziła je kandydatka do europarlamentu Elżbieta Łukacijewska.

Podczas spotkania były poruszane różne tematy. Jednym z nich była opieka nad seniorami i służba zdrowia. Elżbieta Łukacijewska zauważyła, że Polska jest na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o współczynnik pielęgniarek na 1000 mieszkańców. Średnia wieku pielęgniarek jest ponadto dosyć wysoka, a zarobki nie zachęcają młodych osób do podjęcia pracy w Polsce, bo lepiej płatna praca czeka na nich zagranicą.

Były też tematy nadal trudne i bolesne dla wielu obywateli.

- One zostawiły strasznie głębokie rany u wielu ludzi, u mnie również. To były lata, kiedy wmawiano ludziom, że Polską rządzili ludzie, którzy zamordowali prezydenta. Jest jakaś granica oskarżeń. Nie może to pozostać bez trwałego śladu. Żeby oskarżać o zdradę? – mówił prezydent Komorowski o katastrofie smoleńskiej.

Nie obyło się bez gorącego i ważnego tematu pedofilii wśród księży, stosunku kościoła do tego problemu, filmu „Tylko nie mówi nikomu” braci Siekielskich.

- Jarosław Kaczyński wepchnął PiS w pułapkę propagandową obrony kościoła pod każdym względem. A zaszkodził jedynie kościołowi i zaszkodził również PiS-owi. Niektórzy ta myślą, że kościół jest taką świętością, której nie można nawet krytykować. Ale są tacy ludzie, ja się do nich zaliczam, którzy widzą k jako coś bliskiego i zachęcają go do głębokiej zmiany. Moim zdaniem Jarosław Kaczyński popełnił harakiri polityczne – twierdzi były prezydent. – Jeśli proboszcz traktuje swoją parafię jak prywatny folwark i wymaga, by wierni myśleli, jak on i głosowali, jak on, to zaczyna się dramat.

Prezydent opowiadał historię mieszkańca wsi na Podlasiu, który żalił się, że jego syn przestał chodzić do kościoła. Najgorsze było w tym to, że rodzic doskonale go rozumiał. Syn powiedział mu bowiem, ze jak będzie chciał posłuchać o polityce, to włączy sobie telewizję. Dlatego tak ważny jest rozdział kościoła od państwa.

Z sali padały liczne pytania. Jedno z nich dotyczyło najbliższych wyborów. Jak zachęcić młodych ludzi do głosowania i wzięcia odpowiedzialności za swój kraj i swoją przyszłość? Prezydent szuka rozwiązania w tematach ważnych dla młodych ludzi. Zauważa, że na młodszym pokoleniu nie robi już takiego wrażenia możliwość podróżowania bez przeszkód na Zachód. Starsi pamiętają czasy, gdy to było możliwe. Ale dla młodego pokolenia ważna jest telekomunikacja. To w UE zdecydowano o opłatach roamingowych. Młodzi ludzie żyją w świecie Internetu. W UE również tematy dotyczące Internetu są poruszane.

Przed spotkaniem chętni mogli nabyć książkę z wywiadem prezydenta i otrzymać w niej autograf. Sala była wypełniona po brzegi. Wśród przybyłych na rozmowę z Bronisławem Komorowskim był prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz kandydatki do europarlamentu Barbara Zych z Tarnobrzega i Renata Butryn ze Stalowej Woli.

Agata Linek

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

plakat B Szwedo

Spotkanie Bogusławem Szwedo

rta24.eu11 września 2019
aaaa

Masz swój herb? Powieś go w Izbie Tradycji Szlachty Zaściankowej

rta24.eu6 września 2019
infografika, MPRŻ

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich

rta24.eu6 września 2019
IMG_7420 porozumienie

ARP S.A. dołoży do budowy parkingów w Nowej Dębie

rta24.eu6 września 2019
Narodowe Czytanie 2019

Baranowskie Narodowe Czytanie

rta24.eu6 września 2019
royal-easter-show-1437570

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

rta24.eu31 maja 2019
poezja

“Czytać poezję…” w Tarnobrzegu

rta24.eu24 maja 2019
geometry-1044090_960_720

Tarnobrzeskie Dni Nauk Ścisłych

rta24.eu7 maja 2019
dwumecz-media12

Zaczynamy dwutygodniowy maraton

rta24.eu17 kwietnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU