kultura i rozrywka

Derby dla Siarki

Derby są nasze! Siarka lepsza od Stalówki

Zwycięstwem 2:1 nad Stalą Stalowa Wola rozpoczęli wielkie świętowanie jubileuszu 60-lecia Klubu piłkarze tarnobrzeskiej Siarki. Sobotni mecz rozgrywany w Tarnobrzegu, chociaż to Stalowa Wola była gospodarzem, to prawdzie piłkarskie święto. Piłkarze obu drużyn pokazali charakter. Nie zabrakło ostrej walki na boisku, chociaż arbiter spotkania w „kartkowaniu” był raczej pobłażliwy. Zasłużenie komplet punktów inkasują podopieczni trenera Włodzimierza Gąsiora, którzy zachowali więcej zimnej krwi i w ostatnich minutach zdobyli bramkę na wagę zwycięstwa.

Derby zawsze rządzą się swoimi prawami, a obie drużyny oprócz punktów walczą też o prestiż. Stalowa Wola, która ma stadion w przebudowie spotkanie rozgrywała w Tarnobrzegu, ale w roli gospodarza. Piłkarze Siarki mieli więc po swojej stronie atut boiska. Niestety dwóch kluczowych zawodników Siarki mecz ten okupiło poważnymi kontuzjami i być może czeka ich dłuższa przerwa w grze. Na derbowe spotkanie do Tarnobrzega przyjechała garstka, bo zaledwie setka, kibiców Stalowej Woli.

Pierwsza połowa spotkania, to przewaga tarnobrzeżan. Gra jednak częściej toczyła się w środku boiska, a sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. Stalówka skupiła się bardziej na obronie i rzadko zapędzała się pod bramkę rywala. Niestety już w dwudziestej minucie spotkania, boisko musiał opuścić Jakub Księżniakiewicz, który po faulu nie był w stanie kontynuować gry. W jego miejsce, po kontuzji, wrócił kapitan Konrad Stępień. Na drugą połowę meczu nie wyszedł już także Jan Grzesik, który także mocno ucierpiał w jednym ze starć z rywalem i być może czeka go dłuższa przerwa w grze.

Brak emocji, a co najważniejsze bramek w pierwszej połowie, zrekompensowali kibicom piłkarze w drugiej części spotkania. W sześćdziesiątej pierwszej minucie stadion poderwał Patryk Mikita, który zdecydował się na indywidualną akcję i w polu karnym ograł obrońców i strzałem po ziemi pokonał golkipera Stalówki. Zdobyta przez Siarkowców bramka poderwała do gry piłkarzy obu drużyn. Zawodnicy Stali musieli w końcu odkryć się i ruszyć do ataku. W siedemdziesiątej ósmej minucie gospodarze doprowadzili do wyrównania. Po dośrodkowaniu z prawego skrzydła, najlepiej do piłki ustawił się Szymon Zalepa, który strzałem głową pokonał Karola Dybowskiego. Na odpowiedź podopiecznych trenera Gąsiora nie trzeba było długo czekać. Zaledwie trzy minuty później stadion znów „ryknął”. Stalowowolanie nie zdążyli się jeszcze nacieszyć zdobytą bramką, a stojący między słupkami Mikołaj Brylewski ponownie musiał wyciągać piłkę z siatki. Tym razem do listy derbowych strzelców dopisał się Krzysztof Ropski, który odbitą po strzale piłkę, „dopchnął” końcem buta i dał zwycięstwo swojej drużynie. W ostatnich minutach podopieczni trenera Białka ruszyli zdecydowanie do ataku, starając się za wszelką cenę sforsować obronę Siarki. To jednak tarnobrzeżanie zachowali więcej zimnej krwi i nie pozwolili sobie wydrzeć zwycięstwa i cennych trzech punktów.

Wygrane derby, to idealny prezent na rozpoczynające się obchody jubileuszu 60-lecia Klubu Sportowego Siarka. W przerwie meczu nie zabrakło konkursów dla publiczności. Klub wydał też serię okolicznościowych gadżetów, m. in. szalik, koszulkę czy kubki. Po derbowym spotkaniu rozegrany został także mecz pokoleń, w którym wystąpili zawodnicy i trenerzy tworzący historię klubu.

Po sobotnim meczu rozgrywanym w ramach dwunastej kolejki, tarnobrzeska Siarka z dorobkiem dwudziestu punktów umocniła się na szóstej pozycji w tabeli. Za to Stalowa Wola jest na dwunastym miejscu, z dwunastoma punktami na swoim koncie.

W następnej kolejce Siarkowcy podejmować będą na własnej murawie drużynę GKS 1962 Jastrzębie. Mecz zaplanowano na 14 października, początek o godz. 15:00.

STAL STALOWA WOLA – SIARKA TARNOBRZEG 1:2 (0:0)

0:1 – Patryk MIKITA 61′

1:1 – Szymon ZALEPA 78′

1:2 – Krzysztof ROPSKI 81′

Stal: 12. Mikołaj Brylewski – 7. Konrad Korczyński, 19. Szymon Jarosz, 3. Sebastian Zalepa, 16. Bartosz Sobotka – 20. Andrzej Trubeha (70, 14. Kamil Jonkisz), 13. Przemysław Stelmach, 18. Mateusz Bukowiec (77, 10. Stepan Hirśkyj), 23. Adrian Dziubiński (71, 5. Sebastian Łętocha), 11. Mateusz Stąporski – 9. Adrian Gębalski.

Siarka: 1. Karol Dybowski – 13. Jan Grzesik (46, 9. Krzysztof Ropski), 23. Dawid Kubowicz, 22. Jakub Księżniakiewicz (20, 10. Konrad Stępień), 25. Piotr Witasik, 27. Dawid Witkowski – 8. Mateusz Janeczko, 16. Mateusz Czyżycki (58, 17. Kamil Radulj), 20. Grzegorz Płatek, 11. Mateusz Broź – 77. Patryk Mikita (88, 18. Jakub Głaz).

żółte kartki: Hirśkyj, Zalepa – Janeczko, Broź, Mikita, Ropski, Stępień.

sędziował: Robert Marciniak (Kraków)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>