W Tarnobrzegu

Dyskutowali o doświadczeniach i wyzwaniach w rodzinnej pieczy zastępczej

Dyskutowali o doświadczeniach i wyzwaniach w rodzinnej pieczy zastępczej

Przedstawiciele miejskich ośrodków pomocy społecznej, pomocy rodzinie i powiatowych centrów pomocy rodzinie z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego spotkali się w miniony piątek w PWSZ im. prof. St. Tarnowskiego na konferencji poświęconej „Rodzinnej Pieczy Zastępczej – wyzwania i doświadczenia”. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także rodzin zastępczych i to nie tylko z Tarnobrzega. Organizatorem konferencji był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

- Jest nam niezmiernie miło, że tak licznie inne ośrodki przyjęły nasze zaproszenie i dzięki temu możemy wymienić się doświadczeniami w kwestii rodzinnej pieczy zastępczej. Jest to temat niezwykle ważny i bliski sercu każdego z nas, ponieważ dotyczy naszych najmłodszych podopiecznych, którym chcielibyśmy nieba uchylić, bo wiemy ile nieraz musieli znieść w swym młodym życiu. Z myślą o nas wszystkich zaprosiliśmy do udziału w konferencji w roli prelegentów osoby, które mają tak bogate doświadczenie, że jestem pewna, że dzisiejsze spotkanie będzie dla nas niezwykle cenną lekcją – mówiła podczas konferencji Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor tarnobrzeskiego MOPR.

Podczas konferencji głos zabrali przedstawiciele wszystkich stron związanych z funkcjonowaniem rodzinnej pieczy zastępczej. Na początku o realizacji Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w roku 2016/2017 w świetle danych statystycznych mówiła Katarzyna Napiórkowska – Naczelnik Wydziału Wspierania Rodziny, Pieczy Zastępczej i Adopcji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Maria Dekert – psychoterapeuta, interwent kryzysowy, była Dyrektor Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej poruszyła za to niezwykle ważny temat traumy i przywiązania u dzieci. Waldemar Wilk – pedagog, psychoterapeuta, a przede wszystkim wieloletni rodzic zawodowy mówił natomiast o obecność rodziców biologicznych w życiu dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej.

- Prelegentów zapraszaliśmy tak, aby uczestnicy konferencji mieli całościowy obraz funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej zarówno ze strony sądu, koordynatora czy chociażby rodzica zastępczego zarówno zawodowego, jak i spokrewnionego – dodaje dyrektor Krukurka.

Joanna Luberadzka – Gruca – Prezes Fundacji Przyjaciółka mówiła m. in. o obrazie zmian w pieczy zastępczej w analizach ilościowych i jakościowych. Natomiast Ziemowit Czech – Prezes Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu omówił przykłady orzekania o rodzinach zastępczych w praktyce Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

O doświadczeniach w pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej mówiła Monika Buryło – koordynator ds. rodzinnej pieczy zastępczej MOPR Tarnobrzeg. – Koordynatorzy są częścią zespołu. To ludzie, którzy z racji wykonywanego zawodu stoją najbliżej rodziny, a więc jednocześnie najbliżej ludzkich trosk i problemów, ale też radości i osiągnięć, które składają się na tę pracę. Praca koordynatora, to praca przede wszystkim w środowisku rodziny zastępczej. To wspólnie rozwiązywanie problemów i kryzysów, to stawianie sobie celów, to dążenie do ich rozwiązania – mówiła Monika Buryło.

Małgorzata Orłowska, która jest mamą zastępczą dla dwójki dzieci mówiła za to o swoich przeżyciach i odczuciach, jakie towarzyszą jej na co dzień w tej trudnej roli. Za to o modelu współpracy rodzin zastępczych z organizatorem wspomniała Jadwiga Jagieło – była Przewodnicząca Kolacji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Prezes Fundacji Wielkie Serce.

Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Rodzina Brzmi Dumnie” dofinansowanego ze środków Fundacji EY. Była to pierwsza taka konferencja zorganizowana przez tarnobrzeski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Starosta Tarnobrzeski – Paweł Bartoszek oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega – Grzegorz Kiełb.

Źródło: MOPR Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Tarnobrzegu

Grafika 2

PIP i ZUS realizują kampanie

rta24.eu22 lipca 2018
money-661584_960_720

Podają się za wolontariuszy i nielegalnie zbierają pieniądze

rta24.eu21 lipca 2018
wydarzenie_fb2

Najwybitniejsi sportowcy na Agmar Hammer Throw

rta24.eu20 lipca 2018
Modest

„Wbrew swojej woli”. Teatr w Zagrodzie Garncarskiej

rta24.eu20 lipca 2018
pieniądze

Będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej

rta24.eu20 lipca 2018
KAMILKALINKA

Kamil Kalinka zastępcą prezydenta Tarnobrzega

rta24.eu20 lipca 2018
jedzenie-1000x600

Paczki z jedzeniem dla potrzebujących

rta24.eu20 lipca 2018
303-166153

Obchody Święta Policji tarnobrzeskich policjantów

rta24.eu20 lipca 2018
ofiarawody

24-latek topił się w jeziorze. „Rokowania są bardzo złe”

rta24.eu20 lipca 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU