W Tarnobrzegu

Dyskutowali o doświadczeniach i wyzwaniach w rodzinnej pieczy zastępczej

Dyskutowali o doświadczeniach i wyzwaniach w rodzinnej pieczy zastępczej

Przedstawiciele miejskich ośrodków pomocy społecznej, pomocy rodzinie i powiatowych centrów pomocy rodzinie z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego spotkali się w miniony piątek w PWSZ im. prof. St. Tarnowskiego na konferencji poświęconej „Rodzinnej Pieczy Zastępczej – wyzwania i doświadczenia”. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także rodzin zastępczych i to nie tylko z Tarnobrzega. Organizatorem konferencji był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

- Jest nam niezmiernie miło, że tak licznie inne ośrodki przyjęły nasze zaproszenie i dzięki temu możemy wymienić się doświadczeniami w kwestii rodzinnej pieczy zastępczej. Jest to temat niezwykle ważny i bliski sercu każdego z nas, ponieważ dotyczy naszych najmłodszych podopiecznych, którym chcielibyśmy nieba uchylić, bo wiemy ile nieraz musieli znieść w swym młodym życiu. Z myślą o nas wszystkich zaprosiliśmy do udziału w konferencji w roli prelegentów osoby, które mają tak bogate doświadczenie, że jestem pewna, że dzisiejsze spotkanie będzie dla nas niezwykle cenną lekcją – mówiła podczas konferencji Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor tarnobrzeskiego MOPR.

Podczas konferencji głos zabrali przedstawiciele wszystkich stron związanych z funkcjonowaniem rodzinnej pieczy zastępczej. Na początku o realizacji Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w roku 2016/2017 w świetle danych statystycznych mówiła Katarzyna Napiórkowska – Naczelnik Wydziału Wspierania Rodziny, Pieczy Zastępczej i Adopcji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Maria Dekert – psychoterapeuta, interwent kryzysowy, była Dyrektor Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej poruszyła za to niezwykle ważny temat traumy i przywiązania u dzieci. Waldemar Wilk – pedagog, psychoterapeuta, a przede wszystkim wieloletni rodzic zawodowy mówił natomiast o obecność rodziców biologicznych w życiu dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej.

- Prelegentów zapraszaliśmy tak, aby uczestnicy konferencji mieli całościowy obraz funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej zarówno ze strony sądu, koordynatora czy chociażby rodzica zastępczego zarówno zawodowego, jak i spokrewnionego – dodaje dyrektor Krukurka.

Joanna Luberadzka – Gruca – Prezes Fundacji Przyjaciółka mówiła m. in. o obrazie zmian w pieczy zastępczej w analizach ilościowych i jakościowych. Natomiast Ziemowit Czech – Prezes Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu omówił przykłady orzekania o rodzinach zastępczych w praktyce Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

O doświadczeniach w pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej mówiła Monika Buryło – koordynator ds. rodzinnej pieczy zastępczej MOPR Tarnobrzeg. – Koordynatorzy są częścią zespołu. To ludzie, którzy z racji wykonywanego zawodu stoją najbliżej rodziny, a więc jednocześnie najbliżej ludzkich trosk i problemów, ale też radości i osiągnięć, które składają się na tę pracę. Praca koordynatora, to praca przede wszystkim w środowisku rodziny zastępczej. To wspólnie rozwiązywanie problemów i kryzysów, to stawianie sobie celów, to dążenie do ich rozwiązania – mówiła Monika Buryło.

Małgorzata Orłowska, która jest mamą zastępczą dla dwójki dzieci mówiła za to o swoich przeżyciach i odczuciach, jakie towarzyszą jej na co dzień w tej trudnej roli. Za to o modelu współpracy rodzin zastępczych z organizatorem wspomniała Jadwiga Jagieło – była Przewodnicząca Kolacji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Prezes Fundacji Wielkie Serce.

Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Rodzina Brzmi Dumnie” dofinansowanego ze środków Fundacji EY. Była to pierwsza taka konferencja zorganizowana przez tarnobrzeski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Starosta Tarnobrzeski – Paweł Bartoszek oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega – Grzegorz Kiełb.

Źródło: MOPR Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Tarnobrzegu

dziadki

Od ponad 50 lat obchodzimy Dzień Babci i Dziadka

rta24.eu21 stycznia 2018
zaglowka

Mistrz politycznego żeglowania – dyrektorem ?

rta24.eu20 stycznia 2018
anita

Ostatnie godziny na wylicytowanie śniadania z mistrzynią

rta24.eu20 stycznia 2018
glowne

Cenna poprawka na rzecz muzeum historycznego od PiS

rta24.eu20 stycznia 2018
tabletki

Suplement to nie lek

rta24.eu20 stycznia 2018
glowne

Stowarzyszenia razem dla Niepodległej

rta24.eu19 stycznia 2018
remet

Szukasz pracy? Zapoznaj się z ofertą REMET S.A.

rta24.eu19 stycznia 2018
wystawa (8)

Sprzęty z duszą. Zobacz wystawę w bibliotece

rta24.eu19 stycznia 2018
basentbg

Kto otrzyma pracę w MOPR i MOSiR?

rta24.eu19 stycznia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU