W Tarnobrzegu

EMOCJE DO OSTATNIEJ CHWILI

EMOCJE DO OSTATNIEJ CHWILI

Zakończyliśmy internetowy plebiscyt na prezydenta Tarnobrzega. Wygrał Dariusz Bożek, pokonując Elżbietę Miernik – Krukurkę przygniatającą większością. Wcześniej w półfinałach Bożek pokonał Kamila Kalinkę, a Miernik – Krukurka Bożenę Kapuściak. W plebiscycie zabrakło Witolda Zycha, ale uważamy, że w rozważaniach o tym, kto wygra wybory na prezydenta tego kandydata trzeba uwzględnić.

W Tarnobrzegu powstała wyjątkowa sytuacja. Chyba nigdy w bezpośrednich wyborach prezydencki stawka nie była tak wyrównana i nigdy aż tylu kandydatów realnie liczyło się do przejścia co najmniej do drugiej tury. A że druga tura będzie, to uważamy za przesądzone. A jeszcze kilka miesięcy temu niemal pewne było, że wybory na prezydenta rozegrają się między prezydentem Grzegorzem Kiełbem, a kandydatem PiS-u i raczej nie będzie drugiej tury.

DRUGA TURA NIEUCHRONNA
Naszym zdaniem piątkę kandydatów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to dwoje kandydatów z mniejszymi szansami. Zaliczamy do nich Bożenę Kapuściak i Witolda Zycha. Mówi się, że Kapuściakowa popierana jest przez prezydenta Grzegorz Kiełba. Jeżeli tak, to powinna być kandydatką gniewu i protestu. Jednak nic takiego nie ma miejsca. Nie widać ani nie słychać, żeby jej narracja czymś się wyróżniała i żeby chciała skupiać wyborców wokół sprawy Kiełba jako skrzywdzonego przez PiS. Do pierwszej tury wyborów zostało już bardzo mało czasu i raczej sztab Kapuściakowej nie da rady wprowadzić elementów, które ożywiłyby jej kampanię. W tym stanie spraw jej wejście do drugiej tury byłoby niespodzianką, a nawet sensacją.
Ciekawą postacią jest Zych. Patrząc na jego narrację, to sytuuje się między PiS i Kalinką, a Bożkiem i Miernik – Krukurką. Wydaje się, że elektorat Zycha jest najbardziej inteligencki, ale co za tym idzie jednak nieliczny, ponieważ przecież wiele osób z tej grupy popiera i Bożka, i Miernik – Krukurkę. Czy zbierze bardziej rozgarnięty elektorat PiS-u? Być może. Podobnie jak Kapuściakowa raczej ma nieduże szanse na drugą turę, ale może stać się tym, który odbierze szansę na drugą turę Kalince.
A sam Kalinka? Mimo, że w naszym plebiscycie odpadł w półfinale, to realnie będzie raczej pewnym kandydatem na drugą turę. Mimo dużego niesmaku po sprawie Kiełba elektorat PiS jest nadal liczny, a dodatkowo Kalinka może liczyć na poparcie księży.
I wreszcie dwoje kandydatów odwołujących się prawie do tego samego elektoratu i z których jedno prawie na pewno znajdzie się w drugiej turze i głównie przez których druga tura będzie. Komitet Bożka jest bardziej zbliżony do struktur PO. Z kolei zaplecze Miernik – Krukurki to ludzie ideowo tożsami albo zbliżeni do PO, ale rozczarowani tym, co tarnobrzeska Platforma robiła w ostatnich latach. Czy w drugiej turze da się z tych elektoratów poskładać jeden, który da zwycięstwo? Uważamy to za dość prawdopodobne.

NAJCIEKAWSZE MOŻE BYĆ W PIERWSZEJ TURZE
Więc kto wejdzie do drugiej tury? I to może być najciekawsze. Pokazał to już półfinał naszego plebiscytu. Konkurencja między Bożkiem a Kalinką zgromadziła rekordową liczbę 700 głosów. I właśnie to czy Kalinka przejdzie, czy nie przejdzie do drugiej tury będzie najciekawsze w tych wyborach. W naszym plebiscycie nie przeszedł, ale jak będzie 21 października? Sądzimy, że jednak przejdzie. Gdyby stało się inaczej, to byłaby to bardziej niespodzianka niż sensacja. W Tarnobrzegu da się odczuć niechęć do PiS-u, ale chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć jej rozmiarów w wyborach samorządowych. O tym czy kandydat PiS-u przejdzie do drugiej rundy mogą właśnie zdecydować głosy, które padną na Zycha, a może na Kapuściakową. Załóżmy, że Kalinka przejdzie do drugiej tury, to kto będzie jego rywalem? I to jest najtrudniejsze pytanie w tych wyborach prezydenckich. Ktokolwiek z dwójki Bożek i Miernik – Krukurka znajdzie się w drugiej turze powinien pokonać Kalinkę, ale kto z nich wejdzie do drugiej tury? Choć w naszym plebiscycie w finale Bożek zmiażdżył rywalkę, ale w realu może to nie być takie oczywiste. Oboje prowadzą kampanię widoczną, ale mdłą i nadmiernie ugrzecznioną. W programach też się za bardzo nie różnią. Czy sytuacja zmusi ich do większej agresji? To chyba nie leży w naturze obojga. To dobrze dla ich rodzin, gorzej dla kampanii.

KTO WYGRA?
Naszym zdaniem w drugiej turze znajdzie się ktoś ze wspomnianej trójki. Za najmniej prawdopodobny uznajemy finał taki, jak w plebiscycie. Mimo wszystko kandydat PiS-u i ktoś z opozycji to chyba najbardziej prawdopodobny scenariusz. Czy będzie nim Elżbieta Miernik – Krukurka, czy Dariusz Bożek nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (5)

Komentarze

 1. ABC

  16 października 2018 at 01:53

  Bardzo nierzetelny i uważam, że również nietrafiony artykuł. Sądzę, że Pan Redaktor bardzo się myli co do Pana dra Zycha, który nie tylko jest radnym ale także ekspertem naukowym w wielu dziedzinach. Większość inteligencji miasta to rozumie, no ale wybiera większość…całego społeczeństwa. Mimo wszystko mam nadzieję, że Pan Witold przejdzie i w II turze zmierzy się z Panem Bożkiem, który raczej jest pewniakiem.

 2. Ciekawski

  16 października 2018 at 19:32

  jak się jest ekspertem to raczej w wąskiej dziedzinie

 3. Karol

  17 października 2018 at 06:22

  Myślę że wyborcy mają dość poprzedniej władzy i wygra kobieta .Dość łapówek ,kombinowania i wielu innych przykrych rzeczy ,czas na NOWE.

 4. Genia50

  17 października 2018 at 07:09

  Nie jestem zwolenniczką PiSu ale pompowanie historyka Bożka przez media i poparcie przez PO, N, SLD i Stępnia w imieniu PSL powoduje u mnie sprzeciw. Przypomnę, że Tusk i Komorowski też ukończyli historię i wszyscy wiedzą jakie to ananasy. Komorowskiemu na dodatek pracę magisterską napisał teść, który jak wiadomo był funkcjonariuszem bezpieki wyznania handlowego bo sam był zbyt durny by samemu napisać. Za Bożkiem stoi między innymi były poseł Platformy Obywatelskiej nijaki Pluta, któremu spodobało wożenie się za dużą kasę i chciałby znowu wypić i smaczenie zakąszać za pieniądze podatnika. Pan Bożek był podobno dobrym nauczycielem ale to było kiedyś i zbyt mało by kierować miastem a poza tym jest stary. Myślę, że jest b.dobrym kandydatem na szefa komuszego ZNP. Mógłby zasiadać i uświętniać oraz pięknie gadać bo to tylko potrafi. Prezydentem powinien być młody i powiązany z obecną władzą bo tylko to może pomóc Tarnobrzegowi. Bożek to najlepsza recepta na stagnację i marazm w mieście.

 5. Ewajarecka

  18 października 2018 at 09:19

  a ja i tak zagłosuje na Bozene + moja rodzina czyli 4 głosy ))

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

1000x600

Nowa dyrektor nowodębskiego szpitala

rta24.eu17 lipca 2019
img_20190711_134106,nXaKrKmimmiWrsCYZZk

Powstają kolejne Otwarte Strefy Aktywności

rta24.eu17 lipca 2019
img_20190711_131224,nXaKrKmimmiWrsCYZZk

Rozpoczęto modernizację i rozbudowę Hali Sportowej oraz budowę trybuny w Skopaniu

rta24.eu16 lipca 2019
DSC_0591

GDDKiA zbuduje chodnik w Tarnowskiej Woli

rta24.eu15 lipca 2019
sparing

Siarka przegrała sparing ze Stalą Rzeszów

rta24.eu15 lipca 2019
str,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Promocja gry planszowej “Tropami Tarnobrzeskich Straszonów”

rta24.eu15 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

rta24.eu15 lipca 2019
66316223_2521331364564441_8053199495455834112_n

Zawieszenie działalności Banku Spółdzielczego w Grębowie

rta24.eu12 lipca 2019
SAMSUNG CSC

Międzynarodowa wizyta w Gorzycach

rta24.eu12 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU