W Tarnobrzegu

Klasa stewardes w tarnobrzeskiej „Prymasówce”

Klasa stewardes w tarnobrzeskiej „Prymasówce”

W okresie od września 2016 do stycznia 2017 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu trwały prace nad realizacją eksperymentu pedagogicznego polegającego na utworzeniu i wdrożeniu nowego kierunku kształcenia: technika obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych.

Prace zespołu zajmującego się w/w eksperymentem powołanego przez dyrektora ZSP1 w Tarnobrzegu dr Marcina Pilarskiego w składzie Beata Furtak, Dominika Zajczyk, Marzena Woźniak – Paul, Anita Wójcikowska – Trela obejmowały m.in. opracowanie podstawy programowej dla zawodu: technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych, zawierającej cele i efekty kształcenia  w/w kierunku kształcenia oraz umiejętności stanowiące podbudowę do kształcenia w proponowanym w eksperymencie zawodzie.

Ponadto, stworzono szkolny plan nauczania /przedmiotowe kształcenie zawodowe/ zawierający obowiązkowe zajęcia edukacyjne – przedmioty ogólnokształcące, przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym oraz uzupełniające, a także przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym i praktycznym. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: przygotowania i realizowania prac związanych z obsługą bezpośrednią pasażerów w portach lotniczych, morskich i na dworcach; przygotowania i realizowania prac związanych z obsługą bezpośrednią pasażerów na pokładzie środków transportu pasażerskiego; zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów; przygotowania i prowadzenia dokumentacji związanej z transportem osób – kwalifikacje: K1 – Agent handling w obsłudze pasażera (A.71), K2 – Obsługa pasażera w podróży (A.72). Po ukończeniu w/w kierunku absolwenci będą mieli możliwość zatrudnienia np. w portach lotniczych i morskich, w liniach lotniczych, u armatorów morskich, u przewoźników w transporcie lądowym (Inter City, Sindbad), jako przewodnicy turystyczni, rezydenci lub będą mogli kontynuować naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie lub na innych uczelniach w kraju i za granicą.

szkola (2)

Opracowanie autorskiego programu dla nowego kierunku kształcenia wymagało podjęcia wielu działań – m.in. zapoznania się z licznymi rozporządzeniami i aktami prawnymi, znalezienia i nawiązania współpracy z uczelnią wyższą, patronującą przeprowadzany eksperyment (1 grudnia 2016 – podpisane zostało porozumienie o współpracy z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie) oraz innych firm czy instytucji wspierających powstanie nowego kierunku (listopad 2017 – nawiązana została współpraca z Polską Żeglugą Bałtycką, w maju 2017 – z Association of Flight Attendants w Waszyngtonie – największym stowarzyszeniem stewardess, a w kwietniu 2017 – udział w konferencji lotniczej w Jasionce).

Należało także zgromadzić wiele dokumentów, takich jak np. pozytywną opinię Powiatowego Urzędu Pracy czy Powiatowej Rady Rynku Pracy. Pozytywne opinie na temat planowanego eksperymentu wydały także: Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki WSOSP w Dęblinie, Polska Żegluga Bałtycka S.A. w Kołobrzegu, PKS Tarnobrzeg Sp. z o.o., Biuro Podróży AGAT B.H.U O/Tarnobrzeg, Firma MARKPOL Transport Krajowy i Zagraniczny, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Tarnobrzegu. Następnie pozytywną opinię odnośnie w/w eksperymentu wyraził Podkarpacki Kurator Oświaty, a dnia 18 lipca 2017 roku ZSP1 otrzymała zgodę MEN na jego przeprowadzenie.

szkola (1)

Eksperyment pedagogiczny przeprowadzany w ZSP1 w Tarnobrzegu jest jedynym w województwie podkarpackim, a nowy kierunek kształcenia jest pierwszym w Polsce.

Z dniem pierwszym września powstała klasa stewardes. Uczniowie, od klasy pierwszej uczą się przedmiotów ogólnokształcących, a także zawodowych takich jak: język angielski w awiacji i niemiecki zawodowy, pracownia obsługi pasażera przed podróżą (handling pasażera), pływanie i różne techniki radzenia sobie w wodzie, a także uczestniczą w zajęciach wizażu, gdzie doskonalą umiejętności dbania  o wygląd.

6 października uczniowie nowopowstałej klasy wzięli udział w inauguracji roku akademickiego na uczelni partnerskiej – Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Podczas tej wspaniałej uroczystości stewardesy z tarnobrzeskiej “Prymasówki” zostały wyróżnione oznaką Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki WSOSP przez dziekana wydziału płk. rez. dr hab. Adama Radomyskiego, który wyraził zadowolenie z faktu podjęcia współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu.

W poniedziałek uczniowie uczący się w klasie na kierunku technika obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych spotkali się w magistracie z prezydentem Tarnobrzega Grzegorzem Kiełbem, który pogratulował uczniom wyboru i wręczył okolicznościowe piny.

Źródło: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

1-IMGP8189

„Familiada”: licytacja tortu, loteria, koncerty

rta24.eu18 czerwca 2018
1-IMGP8161

Kolarze z Tarnobrzega w drodze do Szczecina. 700 kilometrów dla dzieci

rta24.eu18 czerwca 2018
1-IMGP7994

Pokonaliście tysiące kilometrów dla Julki

rta24.eu18 czerwca 2018
1-IMGP8117

Zagrali dla Gosi, żeby mogła żyć bez bólu

rta24.eu18 czerwca 2018
PZU Plakatat warsztaty

Warsztaty z gry w tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży

rta24.eu18 czerwca 2018
1-DSC02888

100 tys. zł z budżetu powiatu na wsparcie OSP

rta24.eu18 czerwca 2018
modelee

Modelarze z Tarnobrzega wyróżnieni na największej imprezie modelarskiej w Polsce

rta24.eu17 czerwca 2018
galeria - 0004

„Wśród kwiatów i drzew” w Galerii „Okno”

rta24.eu16 czerwca 2018
glowne

Ponad pół wieku razem. „Od razu wiedziałem, że to ta jedyna”

rta24.eu15 czerwca 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU