W Tarnobrzegu

Mieszkaniowy pasztet na święta

Mieszkaniowy pasztet na święta

Władze Tarnobrzega upominają się o podwykonawców mieszkaniowej inwestycji, a zapominają o zwykłych mieszkańcach. Główny wykonawca zdecydował się na propagandowy protest, bo nie zgadza się z karami nałożonymi na niego przez Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. TTBS nie widzi w mieszkaniowym pacie swojej winy. Czyżby liczyło na to, że winę na siebie wezmą mieszkańcy, którym cała sytuacja zafundowała święta w kącie u kogoś.

W ub. roku TTBS zaczął budować blok na zwolnionych terenach przy ul. Św. Barbary. 50 czynszowych mieszkań o tzw. podwyższonym standardzie. W bloku mieszkania 2- i 3-pokojowe, bez gazu ale za to z windą i garażami. I nęcący czynsz 10 zł/m kw. + media. Kolejka chętnych była dwukrotnie większa niż pięćdziesiąt. Listę jednak sprawnie dało się ułożyć; szczęśliwcy powpłacali tzw. partycypacje i zostało im tylko czekać na klucze w umówionym terminie końca sierpnia. W międzyczasie TTBS wziął kredyt w Banku Spółdzielczym i podpisał umowę na wykonanie z tarnowskim konsorcjum MarCom i PRIB, a to z kolei zleciło budowę firmie ABM Solid, też z Tarnowa. Podwykonawca z kolei zatrudnił ok. 15 innych podwykonawców do robót szczegółowych. Przyszli lokatorzy patrzyli jak ściany i 5-kondygnacyjnego bloku pną się w górę, składali pieniążki na wykończenie i meble, rezygnowali z mieszkań dotychczas zajmowanych. A gdy już uskładali i zrezygnowali dowiedzieli się, że tak szybko się nie wprowadzą.

- Blok miał zostać oddany w sierpniu 2018 r., jednak z miesiąca na miesiąc termin oddania bloku opóźniał się – mówi jeden z niedoszłych lokatorów. – Zarząd TTBS-u podczas rozmów z najemcami zobowiązywał się do oddania bloku we wrześniu, następnie zwodząc nas pani prezes, podawała kolejne terminy oddania bloku w październiku, listopadzie, po czym w grudniu powiedziała, że do dwóch tygodniu blok zostanie nam przekazany , a wcześniej jeśli mamy takie życzenie możemy umówić się na obejrzenie mieszkania w celu dokonania przyszłego remontu.

Święta za pasem, ludzie wędrują od Annasza do Kajfasza, a inwestor żre się z wykonawcą o pieniądze. Zdaniem TTBS konsorcjum tarnowskiego miało prawo naliczyć kary umowne za zwłokę. Teraz jest to niespełna 800 tys. zł, ale ta kara może się podwoić. Do tego „w powietrzu” wisi kaucja, którą inwestor zwyczajowo zostawia sobie na pokrycie ewentualnych niedoróbek. Gdy ich nie ma wykonawca zabiera całą sumę z kontraktu. MarCom-PRIB nie dowierza TTBS i domaga się zapłacenia pełnej kwoty, gdyż podejrzewa, że inwestor nie ma zabezpieczonych pieniędzy na pełny kontrakt. Do tego nie zgadza się z nałożonymi karami za zwłokę, stojąc na stanowisku, że opóźnienia nie nastąpiły z winy wykonawcy, a cześć na pewno z winy inwestora. Na pieniądze czekają podwykonawcy i dostawcy materiałów. Gdy MarCom-PRIB im nie zapłaci, sam może zbankrutować.

- Do tej pory inwestor uregulował 77 proc. zobowiązań – mówi Sławomir Nowak, pełnomocnik wykonawcy. – W naszej ocenie TTBS powinien nam zapłacić łącznie z kaucją blisko 3 mln. zł.

Blok jest gotowy, ale wykonawca nie chce zejść z placu budowy dopóki nie dogada się z inwestorem. By podnieść atmosferę wywiesił baner o nast. treści: „Budynek nie zostanie przekazany do czasu uregulowania płatności przez TTBS sp. z o.o. lub Urząd Miasta względem Wykonawcy”. Sytuacją jest zaskoczony wiceprezydent Mirosław Pluta, który twierdzi, że ze strony miasta wszystko zostało zrobione. – Teraz zrobimy wszystko, by podwykonawcy dostali zapłatę za swoją pracę, bo to firmy głównie z naszego rynku – dodaje. Zofia Janiec, prezes TTBS stoi na twardym stanowisku. – Działamy zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych i dlatego wykonawca nie może z naszej strony liczyć na żadne pobłażanie – zapewniała radnych pod koniec ich ub. kadencji. Wykonawca jest gotów do rozmów w każdej chwili i oddania w tym samym czasie kluczy. Zapewnia, że lokatorzy mogliby urządzić Sylwestra w swoim „em”. Na razie jednak jest pat i wstyd.

Strony sporu nie chcą się spotkać, a najemcy zostali pod chmurką. Może by tak inicjatywę przejął samorząd miejski obecnej kadencji?

Marcin Swobodny

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

IMG_6481

Tragiczny wypadek w Trześni

rta24.eu15 stycznia 2019
adamowicz

Mieszkańcy Gminy Gorzyce wiele zawdzięczają Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi

rta24.eu15 stycznia 2019
Welniak1526302673

Kacper Wełniak pierwszym zimowym transferem Siarki

rta24.eu15 stycznia 2019
adamowicz,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Marsz milczenia w Tarnobrzegu

rta24.eu15 stycznia 2019
dsc01427,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Spotkanie osiedlowe w Ocicach

rta24.eu14 stycznia 2019
IMG_6361

27. finał WOŚP w Tarnobrzegu

rta24.eu14 stycznia 2019
dsc-0364

Czwarta runda polskiej ekstraklasy badmintona

rta24.eu14 stycznia 2019
Karetka pogotowia 1

Pogotowia się konsolidują

rta24.eu11 stycznia 2019
27-wosp

27 Finał WOŚP w Gorzycach

rta24.eu11 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU