W Tarnobrzegu

Mieszkaniowy pasztet na święta

Mieszkaniowy pasztet na święta

Władze Tarnobrzega upominają się o podwykonawców mieszkaniowej inwestycji, a zapominają o zwykłych mieszkańcach. Główny wykonawca zdecydował się na propagandowy protest, bo nie zgadza się z karami nałożonymi na niego przez Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. TTBS nie widzi w mieszkaniowym pacie swojej winy. Czyżby liczyło na to, że winę na siebie wezmą mieszkańcy, którym cała sytuacja zafundowała święta w kącie u kogoś.

W ub. roku TTBS zaczął budować blok na zwolnionych terenach przy ul. Św. Barbary. 50 czynszowych mieszkań o tzw. podwyższonym standardzie. W bloku mieszkania 2- i 3-pokojowe, bez gazu ale za to z windą i garażami. I nęcący czynsz 10 zł/m kw. + media. Kolejka chętnych była dwukrotnie większa niż pięćdziesiąt. Listę jednak sprawnie dało się ułożyć; szczęśliwcy powpłacali tzw. partycypacje i zostało im tylko czekać na klucze w umówionym terminie końca sierpnia. W międzyczasie TTBS wziął kredyt w Banku Spółdzielczym i podpisał umowę na wykonanie z tarnowskim konsorcjum MarCom i PRIB, a to z kolei zleciło budowę firmie ABM Solid, też z Tarnowa. Podwykonawca z kolei zatrudnił ok. 15 innych podwykonawców do robót szczegółowych. Przyszli lokatorzy patrzyli jak ściany i 5-kondygnacyjnego bloku pną się w górę, składali pieniążki na wykończenie i meble, rezygnowali z mieszkań dotychczas zajmowanych. A gdy już uskładali i zrezygnowali dowiedzieli się, że tak szybko się nie wprowadzą.

- Blok miał zostać oddany w sierpniu 2018 r., jednak z miesiąca na miesiąc termin oddania bloku opóźniał się – mówi jeden z niedoszłych lokatorów. – Zarząd TTBS-u podczas rozmów z najemcami zobowiązywał się do oddania bloku we wrześniu, następnie zwodząc nas pani prezes, podawała kolejne terminy oddania bloku w październiku, listopadzie, po czym w grudniu powiedziała, że do dwóch tygodniu blok zostanie nam przekazany , a wcześniej jeśli mamy takie życzenie możemy umówić się na obejrzenie mieszkania w celu dokonania przyszłego remontu.

Święta za pasem, ludzie wędrują od Annasza do Kajfasza, a inwestor żre się z wykonawcą o pieniądze. Zdaniem TTBS konsorcjum tarnowskiego miało prawo naliczyć kary umowne za zwłokę. Teraz jest to niespełna 800 tys. zł, ale ta kara może się podwoić. Do tego „w powietrzu” wisi kaucja, którą inwestor zwyczajowo zostawia sobie na pokrycie ewentualnych niedoróbek. Gdy ich nie ma wykonawca zabiera całą sumę z kontraktu. MarCom-PRIB nie dowierza TTBS i domaga się zapłacenia pełnej kwoty, gdyż podejrzewa, że inwestor nie ma zabezpieczonych pieniędzy na pełny kontrakt. Do tego nie zgadza się z nałożonymi karami za zwłokę, stojąc na stanowisku, że opóźnienia nie nastąpiły z winy wykonawcy, a cześć na pewno z winy inwestora. Na pieniądze czekają podwykonawcy i dostawcy materiałów. Gdy MarCom-PRIB im nie zapłaci, sam może zbankrutować.

- Do tej pory inwestor uregulował 77 proc. zobowiązań – mówi Sławomir Nowak, pełnomocnik wykonawcy. – W naszej ocenie TTBS powinien nam zapłacić łącznie z kaucją blisko 3 mln. zł.

Blok jest gotowy, ale wykonawca nie chce zejść z placu budowy dopóki nie dogada się z inwestorem. By podnieść atmosferę wywiesił baner o nast. treści: „Budynek nie zostanie przekazany do czasu uregulowania płatności przez TTBS sp. z o.o. lub Urząd Miasta względem Wykonawcy”. Sytuacją jest zaskoczony wiceprezydent Mirosław Pluta, który twierdzi, że ze strony miasta wszystko zostało zrobione. – Teraz zrobimy wszystko, by podwykonawcy dostali zapłatę za swoją pracę, bo to firmy głównie z naszego rynku – dodaje. Zofia Janiec, prezes TTBS stoi na twardym stanowisku. – Działamy zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych i dlatego wykonawca nie może z naszej strony liczyć na żadne pobłażanie – zapewniała radnych pod koniec ich ub. kadencji. Wykonawca jest gotów do rozmów w każdej chwili i oddania w tym samym czasie kluczy. Zapewnia, że lokatorzy mogliby urządzić Sylwestra w swoim „em”. Na razie jednak jest pat i wstyd.

Strony sporu nie chcą się spotkać, a najemcy zostali pod chmurką. Może by tak inicjatywę przejął samorząd miejski obecnej kadencji?

Marcin Swobodny

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

01

Dzień Pracownika i Pracodawcy w Gorzycach

rta24.eu20 marca 2019
1

Pokaz mody w Dzikowskim Zamku

rta24.eu20 marca 2019
dscf4166,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Puchary Podkarpacia dla Zawodników Klubu Kyokushin Karate

rta24.eu19 marca 2019
10

Gorzyce. II Gminny Konkurs Języka Angielskiego

rta24.eu19 marca 2019
20190317_135714

Zawodnicy UKS Delfin zdobyli 18 medali na Mistrzostwach Okręgu Podkarpackiego

rta24.eu19 marca 2019
a_2,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Sukces Krzysztofa Żyłki z IKS Jezioro Tarnobrzeg we Włoszech

rta24.eu18 marca 2019
1-1000x600

Prezydent Lech Wałęsa przyjedzie do Tarnobrzega

rta24.eu15 marca 2019
post-it-notes-sale-1240299

Dziś Światowy Dzień Konsumenta

rta24.eu15 marca 2019
iks_jezioro,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Zawodnik IKS Jezioro Tarnobrzeg wygrał 7 Grand Prix Polski Weteranów

rta24.eu15 marca 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU