kultura i rozrywka

Ministerstwo “głupich” kroków?

Ministerstwo “głupich” kroków?

URZĘDNICY NA ŚCIANKĘ

W Tarnobrzegu rodzi się nowa świecka tradycja. Polega na tym, że za nim się jakąś inwestycję ukończy już ogłasza się, że to sukces. Tak było w przypadku miejskich szaletów i tak stało się w przypadku ścianki wspinaczkowej. Złośliwie można by powiedzieć, że jaki format władzy, taka i skala sukcesu. Ścianka będzie kosztowała prawie milion złotych. Z tego powodu można postawić kilka pytań. Ile będzie kosztować jej utrzymanie? Ile będzie można na niej zarobić? Ilu tarnobrzeżan jest zainteresowanych takim sportem? Pytanie o miejsca pracy jest trochę bez sensu, ponieważ na pewno trzeba będzie kogoś zatrudnić. Oczywiście płacić będzie za to miasto Tarnobrzeg. Pan prezydent Kiełb wydaje się być wniebowzięty i już marzy o rozgrywaniu na ściance mistrzostw Polski. Pięknie. Tylko ilu widzów te mistrzostwa zobaczy? Dwudziestu, trzydziestu? Oczywiście trzeba zapytać czy będą bilety i ile będą kosztować i czy da się zarobić na przykład na transmisji telewizyjnej? Już słyszymy, że szukamy dziury w całym i się czepiamy. Przecież ścianka była postulatem mieszkańców do budżetu obywatelskiego. To był “głos ludu”, a w demokracji z “głosem ludu” się nie dyskutuje. Trzeba przyznać, że to wygodna formuła, ale czy załatwia problem? Ciekawe czy państwo radni albo sam pan prezydent Kiełb tak ochoczo wydaliby milion na ściankę, gdyby musieli wyłożyć go z własnej kieszeni?

Biorąc pod uwagę stan finansów miasta, milion to poważna kwota. Wobec tego nie wydaje się nam, że to taki sukces, jak to chce się pokazać. A może ścianka ma być sukcesem z braku rzeczywistych sukcesów?

W internecie trwa dyskusja, że takim sukcesem byłoby pozyskanie dla Tarnobrzegu urzędu, który ma nadzorować tworzenie taryf na wodę i ścieki. Ma się to nazywać “Wody Polskie” i ma pełnić podobną rolę jak Urząd Regulacji Energetyki. Założenie niby sensowne, bo chodzi o ochronę mieszkańców przed monopolistycznym działaniem przedsiębiorstw zaopatrujących w wodę, które mogą bezzasadnie windować ceny wody i ścieków. Ten urząd ma zatrudniać 70 osób i pewnie będą to dobrze wynagradzane osoby. Niestety, urząd po partyjnej linii załatwiła sobie Stalowa Wola i sukcesu w Tarnobrzegu nie będzie. Od razu pojawiły się pretensje do prezydenta Kiełba, że się nie starał, że nie ma siły przebicia itp. Od czasu kiedy Tarnobrzeg został stolicą województwa, tradycje urzędnicze zagnieździły się w naszym mieście. Można na to patrzeć i tak, że mniejsza o to jaki urząd, niech będzie nawet ministerstwo głupich kroków, ale liczą się miejsca pracy. W tym przypadku lepiej odwołać się do zdrowego rozsądku. Te “Wody Polskie” wyglądają na jeszcze jedną instytucję, która ma dbać o nasz interes, a w gruncie rzeczy będzie nas skubać. No bo z czyich pieniędzy będzie utrzymywane te kilka tysięcy urzędników? Zostawmy teraz na boku sensowność przepisów w oparciu o które będą działać. Może się wydawać, że ten urząd to korzyść, a w rzeczywistości kolejne obciążenie podatników. Może więc nie jest to taka strata dla Tarnobrzegu, jak się próbuje to przedstawiać.

Ścianka wspinaczkowa i urząd od regulacji cen wody i ścieków pokazują, że w Tarnobrzegu dominują tematy zastępcze. Ani ścianka, ani urząd wpływu na rozwój Tarnobrzega mieć nie będą, bo to za duże miasto. Pokazują jednak, że albo ktoś nie rozumie, albo udaje, że nie rozumie, jakie przedsięwzięcia i na jaką skalę są potrzebne, żeby miasto mające pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców uznać za dobrze rozwijające się.

Weronika Przestój

 

Zobacz Komentarze (5)

Komentarze

 1. Ewa

  3 stycznia 2018 at 23:10

  Pan prezydent chyba się pogubił.Czy prawdą jest że za swojej kadencji przegrał już 8 procesów podobno najwięcej z byłym prezydentem Mastalerz em?

  • Mieszaniec

   4 stycznia 2018 at 03:23

   Taki ogólnopolski trend bo z braku sukcesu i rak rybą. Dlatego już widzieliśmy nowy Dom Kultury choć dotacji nie ma więc nic z tego, dlatego inwestorzy ponoć walą drzwiami i oknami tylko jak przychodzi do inwestycji to jakoś się wszystko komplikuje i ich póki co nie widać. Prezydent mówił, że miasto ma nowe plany zagospodarowania więc wkrótce to będzie wielki plac budowy a że zostały przez błędy unieważnione i robota od nowa to kto by się tym przejmował. Już niedługo będą piękne drogi na jeziorem i w Machowie choć to póki co wizja odległa, bo nikt kasy nie dał ale wnioski są złożone a więc będzie..tak jak było np. z ulicą Kopernika wybudowaną w końcu z budżetu miasta. Ściankę będzie można przynajmniej dwa razy a może nawet trzy ” otworzyć” a tak to by mieszkańcy zapomnieli szybko.. grunt to dobrze się “sprzedać” a treść jest nie ważna bo do wyborów ludzie zapomną potknięcia…chyba…

 2. a

  18 stycznia 2018 at 07:24

  Dla kogo jest ta ścianka, kto za tym stoi? Jest to zachcianka dla kilku osób za pieniądze Tarnobrzeżan, którzy i tak nie będą mogli korzystać.

 3. gienia

  29 stycznia 2018 at 13:57

  Tarnobrzeg to nie ścianka to zaścianek =)

 4. jerry

  2 lutego 2018 at 13:25

  To się wpisuje do ogólnego trendu trwonienia pieniędzy na zachcianki grupki samorządowców i urzędników. W Wielowsi, brak chodników, niektóre drogi osiedlowe są gruntowe i od wielu lat przypominają bagno, a od czasów powodzi po remontach za unijną kasę nic się więcej nie wydarzyło. Jak się zdarzą pieniądze z budżetu miasta czy obywatelskiego, to są trwonione przez te “duże dzieci” standardowo na boisko, infrastrukturę wokół kościoła i OSP. Wybudowanie piątego parkingu przy kościele, czy placu zabaw przy boisku, który służy nie dzieciom tylko miejscowemu “establishmentowi” od butelki do nocnych libacji, to szczyt możliwości. Rada osiedla i parafialna to ci sami ludzie, którzy pilnują tylko własnych i księdza spraw. Strach pomyśleć, że jak któryś z tych tytanów parafialnego intelektu nauczy się jeździć na wrotkach, to okaże się, że budowa toru wrotkowego w Wielowsi jest potrzebą priorytetową, a chodników i asfaltowych ulic osiedlowych brak. Brud, smród, ciemnota i beznadzieja, to ta jest “dobra zmiana”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

plakat B Szwedo

Spotkanie Bogusławem Szwedo

rta24.eu11 września 2019
aaaa

Masz swój herb? Powieś go w Izbie Tradycji Szlachty Zaściankowej

rta24.eu6 września 2019
infografika, MPRŻ

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich

rta24.eu6 września 2019
IMG_7420 porozumienie

ARP S.A. dołoży do budowy parkingów w Nowej Dębie

rta24.eu6 września 2019
Narodowe Czytanie 2019

Baranowskie Narodowe Czytanie

rta24.eu6 września 2019
royal-easter-show-1437570

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

rta24.eu31 maja 2019
poezja

“Czytać poezję…” w Tarnobrzegu

rta24.eu24 maja 2019
DSC_6190

Bronisław Komorowski przyjechał do Tarnobrzega

rta24.eu18 maja 2019
geometry-1044090_960_720

Tarnobrzeskie Dni Nauk Ścisłych

rta24.eu7 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU