W Tarnobrzegu

Nowy europoseł z Podkarpacia? Rozmowa z Krystyna Skowrońską.

Nowy europoseł z Podkarpacia? Rozmowa z Krystyna Skowrońską.

To już pani drugie podejście do Europarlamentu. Nie obawia się pani drugiej porażki?

Doświadczenie, które posiadam sprawując czynnie mandat posła od 18 lat pozwala mi z otwartą przyłbicą starać się o mandat europosła i poddać się weryfikacji wyborców. Wszyscy, jako Koalicja Europejska, pracujemy na dobry wynik. Tylko zgoda i pełna współpraca może pozwolić na to, żeby nasze Podkarpacie miało najlepszą reprezentantkę. Z poprzedniej kampanii wyciągnęłam wnioski i wierzę, że teraz będzie lepiej.

Czy aktywność w powiecie stalowowolskim, niżańskim czy tarnobrzeskim jest związana tylko z wyborami?

To nie tak ze jestem aktywna tylko przed wyborami jestem posłem z tego okręgu i sprawy mieszkańców Tarnobrzega, Stalowej Woli i okolic są mi bliskie. Pracowałam dla Tarnobrzega, dla Stalowej Woli, pracuję dla całego podkarpacia. W najtrudniejszym okresie dla Stalowej Woli zabiegałam o wsparcie rządu w latach 2001-2005, żeby Huta nie upadła. Później również, kiedy prowadzono proces restrukturyzacji to czas współpracy ze związkami zawodowymi, prezesami Kardaszem, Trofiniakiem i Szostakiem. W najtrudniejszym, okresie byłam i pomagałam jak mogłam i zabiegałam o kontrakty. Obecnie współpracuję z władzami Tarnobrzega prezydentem Dariuszem Bożkiem i wiceprezydentem Mirosławem Plutą, z którym się znam od wielu lat. Z dumą mogę powiedzieć, że cieszę się poparciem Andrzeja Szlęzaka długoletniego i zasłużonego prezydenta Stalowej Woli.

Jak ma wyglądać według Pani ta nowa formuła pełnienia mandatu europosła?

W nowej formule pełnienia mandatu europosła proponuję powołać Podkarpacką Radę Konsultacyjną oraz Klub Przyjaciół Podkarpacia w Brukseli. Dzięki temu będziemy w stałej łączności między Brukselą a tym, co dzieje się na Podkarpaciu. Podkarpacką Radę Konsultacyjną będą tworzyć znane postaci z regionalnego środowiska naukowego oraz prawniczego. Wszystko po to, aby wydawać opinie w sprawach unijnych dyrektyw i aktów prawnych. Klub Przyjaciół Podkarpacia z siedzibą w Brukseli miałby wspierać regionalne inicjatywy, szczególnie te wymyślone przez studentów. Najprościej: Głos Podkarpacia w Parlamencie Europejskim, poprzez Podkarpacką Radę Konsultacyjną.

Czy obietnice rządu pojawiające się na ostatniej prostej, gdzie nagle znajdują się pieniądze dla niepełnosprawnych i innych grup społecznych, tuż przed podjęciem przez Polaków tak ważnych decyzji, wpłynął na wynik wyborów?

Nie sądzę, jest to cyniczna gra rządu. Nie było pieniędzy na nauczycieli, wcześniej na niepełnosprawnych, więc jest to oczywiste dla każdego myślącego i zdroworozsądkowego człowieka, że to cyniczna gra rządu. I wprowadzeniu w prawie karnym art. 212 odnośnie dochodzenia w trybie z oskarżenia publicznego informacji rozpowszechnianych przez dziennikarzy. Za rozpowszechnianie informacji będzie można skazać wszystkich. To nie tylko cyniczna gra, ale zamykanie mediom drogi do przekazywania informacji, a nam dostępu do nich.

Ostatnia afera z działkami premiera Mateusza Morawieckiego oraz jego dziwnych powiązaniach z kościołem – jak piszą media – są tylko dowodem na to, że rządzący już nie mają moralnego prawa do sprawowania władzy.

My jako Platforma Obywatelska składaliśmy rozwiązania podwyższające wynagrodzenia nauczycieli. Już w tym budżecie mogły być te pieniądze, wtedy mówiono, że nie ma. A dzisiaj wyciągają z kapelusza kolejne propozycje – to potwierdza moją tezę przykrywania brudów. I jeszcze pamiętajmy, że strajk nauczycieli był nie tak dawno temu, a rząd zachowuje się jakby nic się nie stało. Zaproponowali iluzoryczne rozwiązanie, a problem wciąż pozostał, bo nauczyciele nie dostali nic.

Ja od początku swojej kadencji zajmowałam się niepełnosprawnymi, między innymi działałam w sprawie emerytur na dzieci specjalnej troski, po ostatnie spotkania w sprawie mieszkań chronionych.

Słowa Pani Marszałek Mazurek na temat Pani koloru włosów odbiły się w mediach szerokim echem. Co Pani na to?

Uważam, że powierzchowne traktowanie ludzi ze względu na kolor włosów zupełnie nie przystoi. Słowa Pani Mazurek były atakiem na mnie i przyzwoleniem na agresję. Do tej pory nie zostały wyciągnięte żadne konsekwencje za to zachowanie. Możemy to traktować jak otwarcie furtki dla agresji i braku poszanowania innych ludzi. Myślę, że do niszczenia banerów z moim wizerunkiem mogły przyczynić się słowa Pani Marszałek.

Cieszę się, że media i opinia publiczna zareagowały na tę sytuację. Musimy jasno pokazać, że na dyskryminację i agresję nie ma przyzwolenia nigdzie!

Rozmawiał Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

plakat B Szwedo

Spotkanie Bogusławem Szwedo

rta24.eu11 września 2019
66316223_2521331364564441_8053199495455834112_n

Sąd ogłosił upadłość Banku Spółdzielczego w Grębowie.

rta24.eu6 września 2019
kie 15

Borsuk pokazał pazury

rta24.eu6 września 2019
aaaa

Masz swój herb? Powieś go w Izbie Tradycji Szlachty Zaściankowej

rta24.eu6 września 2019
infografika, MPRŻ

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich

rta24.eu6 września 2019
IMG_7420 porozumienie

ARP S.A. dołoży do budowy parkingów w Nowej Dębie

rta24.eu6 września 2019
wrzesień3

Rocznica września w Nowej Dębie

rta24.eu6 września 2019
Narodowe Czytanie 2019

Baranowskie Narodowe Czytanie

rta24.eu6 września 2019
3_2,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Ambasador Gruzji w Tarnobrzegu

rta24.eu21 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU