W Tarnobrzegu

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez Polski Związek Łowiecki – Okręg Tarnobrzeg

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez Polski Związek Łowiecki – Okręg Tarnobrzeg

W dniu 10 listopada 2018 r. na Strzelnicy PZŁ w Tarnobrzegu odbyły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystościom towarzyszyły odbywające się w tym dniu zawody strzeleckie pn. „Puchar Niepodległości” w których udział wzięło 45 zawodników z kół łowieckich Okręgu. Uroczystości skupiły się przede wszystkim na odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej rocznicy 100 lat odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz 95 lat istnienia PZŁ. Uroczystość poprowadził Łowczy Okręgowy – Robert Bąk – gospodarz obiektu i prezes Zarządu Okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu. 

Tablica została wmurowana w kamień, który z kolei został osadzony na granitowym obrysie mapy naszego kraju w kolorze biało-czerwonym. Całość kompozycji ozdobiły dodatkowo 2 maszty z flagami: Polski oraz PZŁ. Uroczyście otwarta tablica pamiątkowa zawiera następujący tekst: „W służbie ludziom i przyrodzie ” W 95 rocznicę powstania Polskiego Związku Łowieckiego. W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W hołdzie i ku wiecznej pamięci tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Uroczystego odsłonięcia tablicy oraz złożenia kwiatów i zniczy dokonali przybyli na tą uroczystość parlamentarzyści: Zbigniew Chmielowiec, Rafał Weber oraz Piotr Olszówka a także Jerzy Sądel –Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz przedstawiciele PZŁ: Aneta Rybińska-Nowak i Tomasz Turbak. Dodatkowo wiązanki kwiatów zostały złożone przez przedstawicieli kół łowieckich z terenu Okręgu i przedstawicieli samorządu miasta Tarnobrzeg.

Podczas uroczystości dokonano również poświęcenia obiektu sakralnego – kapliczki św. Huberta – patrona myśliwych i leśników. Kapliczka została ufundowana przez myśliwego – Tomasza Turbaka. Poświęcenia kapliczki dokonał ks. Janusz Filarowski – kapelan myśliwych. Elementem kapliczki jest dębowy brus na którym wyryto wezwanie „Św. Hubercie- módl się za nami”. Drewno to pochodzi z tzw. Dębu Jagiełły – pomnika przyrody, który w 2006 r. uległ zniszczeniu a pod którym według podania miał odpoczywać król Władysław Jagiełło podczas polowań przed wojną z Krzyżakami oraz król Jan III Sobieski, który polował dość często w Puszczy Sandomierskiej.

Uroczystość okraszona była sygnałami myśliwskimi, które zostały wykonane przez Zespół Sygnalistów „Raróg” pod przewodnictwem Teresy Sibigi. Ponadto na trąbce Wojciech Kawa odegrał utwory o tematyce patriotycznej. Okolicznościowy wiersz odczytała Laura Bąk. W uroczystości udział wzięli członkowie Okręgowej Rady Łowieckiej oraz poczet sztandarowy tejże Rady. Uroczystość zgromadziła na obiekcie blisko 200 osób.

Ponad 128 tysięcy myśliwych będąc w posiadaniu 300 tyś jednostek broni strzeże upraw i płodów rolnych naszych rolników, utrzymuje na właściwym poziomie populacje dziko żyjących zwierząt w oparciu o racjonalną gospodarkę łowiecką konsultowaną z Lasami Państwowymi i przedstawicielami samorządów lokalnych. Myśliwi aktywnie animują na rzecz organizacji uroczystości patriotycznych w społecznościach lokalnych, prowadzą intensywne działania edukacyjne na rzecz środowisk dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, biorą czynny udział w akcjach społecznych, charytatywnych, wspierając lokalne wspólnoty mieszkańców.

Na strzelnicy okręgowej zostały zakończone prace, których celem była poprawa wizerunku tego miejsca. W ramach wykonanych prac wykonano nie tylko kapliczkę oraz obelisk oraz gustowanie zagospodarowano teren obok tych obiektów, lecz usunięto stary, wyrodzony żywopłot i zastąpiono go nasadzeniem krzewów ozdobnych. Ponadto dokonano zmiany zadaszenia na altanie, wykonano nową budkę sędziowską oraz wykonano kilka nowych budek w których zamocowano maszyny do rzutków dla funkcjonujących już 2 osi strzeleckich tzw. parcourów. Dokonano również remontu pomieszczeń na piętrze budynku strzelnicy pod kątem zaadoptowania ich pod kątem pracy przyszłego biura Zarządu Okręgowego. W najbliższej przyszłości Zarząd Okręgowy zamierza remont pomieszczeń w budynku strzelnicy – na parterze pod kątem stworzenia saloniku myśliwskiego oraz zaplecza noclegowego, zaś na piętrze – sali wykładowo-naradowej. Planowane nakłady na ten cel będą zapisane w budżecie wydatków okręgowych na przyszły rok. W tym roku Zarząd Okręgowy rozpocznie również prace na strzelnicy związane z wykonaniem i zamieszczeniem tablic edukacyjnych, które nie tylko poprawią estetykę otoczenia ale będą wykorzystywane w edukacji przyrodniczej środowisk dziecięco-młodzieżowych. Dodatkowo Zarząd oczekuje na wydanie decyzji o usunięciu obumarłych topoli, co również wpłynie na poprawę estetyki otoczenia jak i na poziom bezpieczeństwa osób odwiedzających obiekt.

foto 10 listopad PZŁ

Materiały prasowe 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. was

    21 listopada 2018 at 11:15

    fatalna organizacja , wiecej z nich szkody niz pozytku … szyszko i ekipa jeszcze sie nie zapakowali …

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

87563587_2569124200016343_8779771553777713152_o

Trwają prace na ul. COP-u w Nowej Dębie

rta24.eu28 lutego 2020
Zolnierze niezlomni 2020 A5

rta24.eu28 lutego 2020
87795482_2569111070017656_4875778343368130560_o

Przeszukiwania terenu w związku z wirusem ASF

rta24.eu27 lutego 2020
policjaa

Dwóch nietrzeźwych kierowców na drogach Tarnobrzega

rta24.eu27 lutego 2020
unnamed (1)

W tym roku świętujemy 95. rocznicę służby kobiet w Policji

rta24.eu27 lutego 2020
stłuczka tbg

PORANNE ZDERZENIE DWÓCH SAMOCHODÓW

rta24.eu26 lutego 2020
10

Maciej NALEPKA zawodnik IKS JEZIORO Tarnobrzeg zdobył brązowy medal

rta24.eu26 lutego 2020
sanepid tbg

INFORMACJA GIS DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

rta24.eu26 lutego 2020
uwaga

Awaria sieci wodociągowej – przerwa w dostawie wody dla ulicy….

rta24.eu26 lutego 2020