W Tarnobrzegu

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez Polski Związek Łowiecki – Okręg Tarnobrzeg

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez Polski Związek Łowiecki – Okręg Tarnobrzeg

W dniu 10 listopada 2018 r. na Strzelnicy PZŁ w Tarnobrzegu odbyły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystościom towarzyszyły odbywające się w tym dniu zawody strzeleckie pn. „Puchar Niepodległości” w których udział wzięło 45 zawodników z kół łowieckich Okręgu. Uroczystości skupiły się przede wszystkim na odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej rocznicy 100 lat odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz 95 lat istnienia PZŁ. Uroczystość poprowadził Łowczy Okręgowy – Robert Bąk – gospodarz obiektu i prezes Zarządu Okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu. 

Tablica została wmurowana w kamień, który z kolei został osadzony na granitowym obrysie mapy naszego kraju w kolorze biało-czerwonym. Całość kompozycji ozdobiły dodatkowo 2 maszty z flagami: Polski oraz PZŁ. Uroczyście otwarta tablica pamiątkowa zawiera następujący tekst: „W służbie ludziom i przyrodzie ” W 95 rocznicę powstania Polskiego Związku Łowieckiego. W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W hołdzie i ku wiecznej pamięci tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Uroczystego odsłonięcia tablicy oraz złożenia kwiatów i zniczy dokonali przybyli na tą uroczystość parlamentarzyści: Zbigniew Chmielowiec, Rafał Weber oraz Piotr Olszówka a także Jerzy Sądel –Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz przedstawiciele PZŁ: Aneta Rybińska-Nowak i Tomasz Turbak. Dodatkowo wiązanki kwiatów zostały złożone przez przedstawicieli kół łowieckich z terenu Okręgu i przedstawicieli samorządu miasta Tarnobrzeg.

Podczas uroczystości dokonano również poświęcenia obiektu sakralnego – kapliczki św. Huberta – patrona myśliwych i leśników. Kapliczka została ufundowana przez myśliwego – Tomasza Turbaka. Poświęcenia kapliczki dokonał ks. Janusz Filarowski – kapelan myśliwych. Elementem kapliczki jest dębowy brus na którym wyryto wezwanie „Św. Hubercie- módl się za nami”. Drewno to pochodzi z tzw. Dębu Jagiełły – pomnika przyrody, który w 2006 r. uległ zniszczeniu a pod którym według podania miał odpoczywać król Władysław Jagiełło podczas polowań przed wojną z Krzyżakami oraz król Jan III Sobieski, który polował dość często w Puszczy Sandomierskiej.

Uroczystość okraszona była sygnałami myśliwskimi, które zostały wykonane przez Zespół Sygnalistów „Raróg” pod przewodnictwem Teresy Sibigi. Ponadto na trąbce Wojciech Kawa odegrał utwory o tematyce patriotycznej. Okolicznościowy wiersz odczytała Laura Bąk. W uroczystości udział wzięli członkowie Okręgowej Rady Łowieckiej oraz poczet sztandarowy tejże Rady. Uroczystość zgromadziła na obiekcie blisko 200 osób.

Ponad 128 tysięcy myśliwych będąc w posiadaniu 300 tyś jednostek broni strzeże upraw i płodów rolnych naszych rolników, utrzymuje na właściwym poziomie populacje dziko żyjących zwierząt w oparciu o racjonalną gospodarkę łowiecką konsultowaną z Lasami Państwowymi i przedstawicielami samorządów lokalnych. Myśliwi aktywnie animują na rzecz organizacji uroczystości patriotycznych w społecznościach lokalnych, prowadzą intensywne działania edukacyjne na rzecz środowisk dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, biorą czynny udział w akcjach społecznych, charytatywnych, wspierając lokalne wspólnoty mieszkańców.

Na strzelnicy okręgowej zostały zakończone prace, których celem była poprawa wizerunku tego miejsca. W ramach wykonanych prac wykonano nie tylko kapliczkę oraz obelisk oraz gustowanie zagospodarowano teren obok tych obiektów, lecz usunięto stary, wyrodzony żywopłot i zastąpiono go nasadzeniem krzewów ozdobnych. Ponadto dokonano zmiany zadaszenia na altanie, wykonano nową budkę sędziowską oraz wykonano kilka nowych budek w których zamocowano maszyny do rzutków dla funkcjonujących już 2 osi strzeleckich tzw. parcourów. Dokonano również remontu pomieszczeń na piętrze budynku strzelnicy pod kątem zaadoptowania ich pod kątem pracy przyszłego biura Zarządu Okręgowego. W najbliższej przyszłości Zarząd Okręgowy zamierza remont pomieszczeń w budynku strzelnicy – na parterze pod kątem stworzenia saloniku myśliwskiego oraz zaplecza noclegowego, zaś na piętrze – sali wykładowo-naradowej. Planowane nakłady na ten cel będą zapisane w budżecie wydatków okręgowych na przyszły rok. W tym roku Zarząd Okręgowy rozpocznie również prace na strzelnicy związane z wykonaniem i zamieszczeniem tablic edukacyjnych, które nie tylko poprawią estetykę otoczenia ale będą wykorzystywane w edukacji przyrodniczej środowisk dziecięco-młodzieżowych. Dodatkowo Zarząd oczekuje na wydanie decyzji o usunięciu obumarłych topoli, co również wpłynie na poprawę estetyki otoczenia jak i na poziom bezpieczeństwa osób odwiedzających obiekt.

foto 10 listopad PZŁ

Materiały prasowe 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. was

    21 listopada 2018 at 11:15

    fatalna organizacja , wiecej z nich szkody niz pozytku … szyszko i ekipa jeszcze sie nie zapakowali …

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

jacek wszoła

Jacek Wszoła gościem specjalnym III Balu Mistrzów Sportu

rta24.eu12 grudnia 2018
DSC_3502 (Kopiowanie)

Grają od dwóch lat

rta24.eu12 grudnia 2018
_dsc3466,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Modelarskie podsumowanie sezonu

rta24.eu12 grudnia 2018
dsc00917,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Zakończono kolejne inwestycje w Tarnobrzegu

rta24.eu12 grudnia 2018
_MG_3177

Ogólnopolski Turniej Młodzików Młodszych z cyklu “Podkarpacki Cup” w badmintonie

rta24.eu12 grudnia 2018
policja11

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

rta24.eu11 grudnia 2018
dsc00888,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Za drogo za śmieci w Tarnobrzegu

rta24.eu11 grudnia 2018
top wobistal

Szukasz pracy? Zapoznaj się z ofertą Wobi-Stal Sp. z o.o.

rta24.eu10 grudnia 2018
dsc00664,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Jubileuszowe spotkanie ZHP

rta24.eu10 grudnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU