W Tarnobrzegu

Ortograficzna chryja w Tarnobrzegu. VIP-y na aby-aby

Ortograficzna chryja w Tarnobrzegu. VIP-y na aby-aby

Prawie stu śmiałków zmagało się z arcytrudnym tekstem dzisiejszego IX Miejskiego Dyktanda dla Dzieci i Młodzieży, które odbyło się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Do zabawy, której celem jest propagowanie kultury języka ojczystego oraz zasad poprawnej polszczyzny zaprosiła uczniów Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnobrzegu. Wyzwanie podjęli także zaproszeni goście reprezentujący różne miejskie instytucje.

Tekst przygotowany przez polonistkę Karolinę Kochańczyk-Sieroń okazał się tak najeżony pułapkami, że wyłożyli się na nim nawet najlepsi. – Powiem państwu, że ten tekst jest wynikiem sennych koszmarów, które mnie przed dyktandem opanowywały – śmiejąc się odetchnęła twórczyni już po odczytaniu historii.

Nikt nie był bezbłędny. Najgłośniejszy jęk zawodu dobiegał jednak z miejsc dla VIP-ów. Wznosząc oczy do góry naczelniczka tarnobrzeskiej oświaty Jolanta Kociuba oraz wzdychająca „tego sobie nie wybaczę!” szefowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Barbara Zych zaglądały potem w oryginalny tekst dyktanda.

- Jak napisałem? Oczywiście, że przez zet z kropką – odparł dyrektor „dziesiątki” Paweł Paradowski. Nie on jeden poległ na staropolskim imieniu Borzygniew. Zeszłorocznego tytułu nie obronił. Mistrzem kategorii VIP, czyli tej pozakonkursowej dla zaproszonych gości została tym razem Dorota Witas, dziennikarka Telewizji Lokalnej, z wykształcenia polonistka.

Mistrzem ortografii w kategorii uczniów klas V i VII szkół podstawowych została Julia Kutyła z SP nr 11. Wśród młodzieży gimnazjalnej triumfował Jakub Pasieka z Gimnazjum nr 3. Mistrzem uczniów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych została licealistka “Kopernika” Dominika Pikus.

Poniżej prezentujemy tekst dyktanda

Historia prawdziwa o niepożądanej chryi ortograficznej

„Rzecz działa się w połemkowskiej chyży na Podkarpaciu. Tam, wśród chędogich chat i zażywnych tubylców, spędzał weekend Borzygniew, autor najeżonego pułapkami tekstu IX Tarnobrzeskiego Dyktanda dla Dzieci i Młodzieży, niedoścignione językowe guru, pół reformatyk, pół mistyk(,) zgłębiający tajniki adiektywizacji imiesłowów.

Raczył się właśnie małym co nieco w postaci półmiękkich renklod, gdy z nagła spośród rozwichrzonych burzanów wychynął niewydarzony i z lekka zaburzony Chryzostom, zhardziały luminarz, który quasi-reguły pisowni znał na aby-aby. – Hej, superznawco ortografii, rozżarzżeż w sobie krztynę empatii! Przecieżbym duszę oddał, by spełnić twoje ekstrawygórowane wymagania, geszefciarzu! – złorzeczył.

Awantura nabrała takiego rozpędu, że już po chwili wpółprzytomni adwersarze, jak po zażyciu absyntu z hyzopem, odstawiali żałosny taniec śmierci.- Ależ dyktando pułapka nie przeraziłoby nawet nie najbystrzejszych!- krzyczał rozsierdzony Borzygniew.

Chryzostom poczuł się małowartościowy i w ogóle mało ważny, a chojracka mina mu zrzedła. -Mam dość tej megaharówki i hiperupokorzenia – rzekł rzeźwo.- Ja, człowiek encyklopedia, chałturzę za półdarmo, chcąc osiągnąć prestiż w sferze języka. Skończmy te rozhowory, by ustrzec się przed haniebnym skandalem wszech czasów. Ciao! Już więcej ani-ani!”.

Inf. i zdjęcia Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Tarnobrzegu

303-155595

Dwa brązowe medale dla asp. Rafała Szymańskiego

rta24.eu20 marca 2018
konkurs

Krzysztof Michalski z Tarnobrzega odniósł wielki sukces w USA!

rta24.eu20 marca 2018
glowne

Stare drzewa znikają, ale są domki dla ptaków

rta24.eu20 marca 2018
steering-wheel-1130626_960_720

Ile płacimy za nieubezpieczonych sprawców wypadków ?

rta24.eu20 marca 2018
boks (3)

Złoto dla Macieja Grabskiego w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu w formule K-1

rta24.eu20 marca 2018
glowne

Strażacy ochotnicy z Sielca podsumowali 2017 rok

rta24.eu20 marca 2018
głowne

Wiosna bez pneumokoków – bezpłatne szczepienia dla dzieci

rta24.eu20 marca 2018
obwodnica-1000x600

Energopol wybuduje obwodnicę Tarnobrzega

rta24.eu19 marca 2018
gorzyce

I Gminny Konkurs Języka Angielskiego

rta24.eu19 marca 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU