W powiecie

Piękny Jaś z Wrzaw podbił Brukselę

Piękny Jaś z Wrzaw podbił Brukselę

Do zasmakowania w produktach lokalnych przedstawiciele gminy Gorzyce zachęcali brukselczyków, którzy wzięli udział w biegu Polish Run, organizowanym przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli i Ambasadę RP w Królestwie Belgii.

- To była znakomita promocja naszego regionu. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Marszałka Województwa Podkarpackiego mogliśmy przekonać mieszkańców Belgii do naszych znakomitych smaków, ale przede wszystkim porozmawiać o współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarczego i rolniczego naszej gminy – podkreśla Leszek Surdy, wójt Gorzyc.

fasola (1)

Gmina Gorzyce uczestniczyła w wydarzeniu dzięki staraniom radnego sejmiku Władysława Stępnia. Za zgodą i pełną aprobatą Marszałka Województwa Podkarpackiego – Władysława Ortyla, przedstawiciele gminy reprezentowali Województwo Podkarpackie w organizowanej po raz pierwszy imprezie biegowej Polish Run.

Na linii startu, by wspólnie pokonać dystans 10 kilometrów malowniczo wytyczonej trasy, stawiło się prawie 600 biegaczy z 34 krajów. Oprócz głównego biegu na 10 km prowadzącego przez park w gminach Woluwe Saint-Lambert i Woluwe Saint-Pierre organizatorzy przewidzieli również dodatkowe atrakcje dla dzieci. Miały one między innymi rywalizować w biegach na 400 i 800 metrów.

fasola (2)

Impreza przygotowana przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli i Ambasadę RP w Królestwie Belgii, miała na celu promocję Polski, regionów wschodnich naszego kraju, aktywizację ludzi kochających sport oraz propagowanie zdrowego i aktywnego tryby życia, dlatego cenny produkt z Podkarpacia doskonale wpisywał się w organizowane wydarzenie.

Organizatorzy, do udziału w wydarzeniu promującym nasz kraj zaprosili przedstawicieli świata instytucji europejskich, dyplomatów, mieszkańców Belgii i przedstawicieli firm oraz media. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli: Artur Orzechowski – Ambasador RP w Królestwie Belgii, Bernard Nikaj – Ambasador Kosowa, Bogdan Wenta – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz burmistrzowie brukselskich gmin Woluwe Saint-Lambert i Woluwe Saint-Pierre.

fasola (3)

Jak w każdej szanującej się imprezie sportowej nie mogło zabraknąć również ciekawych nagród. Czwartemu na mecie biegaczowi z Dortmundu przypadł voucher na weekendowy pobyt dla 2 osób w Hotelu Rzeszów. Pięciuset pierwszych zarejestrowanych uczestników biegu otrzymało także specjalnie na tę okazję przygotowane koszulki. Każdy z uczestników, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal, a zwycięzcy również puchary. Na mecie na wszystkich uczestników czekały drobne upominki. Do zwycięzców w biegach dziecięcych trafiły pamiątkowe puchary oraz liczne nagrody ufundowane przez Komisję Europejską i polskie regiony.

fasola (5)

Bieg odbył się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej, promującą sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny), ma zachęcić mieszkańców wspólnoty do aktywnego trybu życia.

Zawodom na 10 km oraz pozostałym atrakcjom sportowym towarzyszył piknik rodzinny połączony z promocją gospodarczą województwa, w tym promocją podkarpackich specjalności kulinarnych. Na specjalnie wydzielonej powierzchni, przedsiębiorcy z regionu mieli okazję nawiązać kontakty biznesowe i porozmawiać nt. możliwości wprowadzenia podkarpackich produktów rolno-spożywczych na rynek belgijski. Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyło się stoisko, na którym serwowano rozmaite i wyśmienite potrawy oparte na fasoli wrzawskiej, czyli produkcie regionalnym z Gminy Gorzyce w województwie podkarpackim.

Przedstawiciele podkarpackich przedsiębiorców z Gorzyc, zaproszonym gościom i uczestnikom biegu serwowali ponad 20 różnych rodzajów potraw, wśród nich m.in.: pasty z fasoli, delikatne sałaty z dodatkiem fasoli i pieczonej kaczki oraz z łososiem, sałatkę polską ze śledziem, burakiem i fasolą, pasztet z bakłażana, papryki i fasoli, kiełbasy fasolowe, wrzawską zupę białą, zupę gulaszową Barona Horocha, pierogi z dynią, fasolą i papryczką chili, ciasto marszałka, czyli wyborny sernik z fasolą, szarlotki z kruchym ciastem fasolowym, rogaliki na ciepło oraz gorzyczaki.

To tylko część menu, jakie przygotował na zlecenie Województwa Podkarpackiego i Urzędu Gminy Gorzyce – Marek Łukasiewicz, szef kuchni i ambasador kampanii promocyjnej „Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce”.
– W opracowanej koncepcji menu, chcieliśmy zaskoczyć naszych gości różnorodnością smaków oraz pokazać, jak fasolę wrzawską „Piękny Jaś” można wykorzystać w kuchni. Fasola, która uprawiana jest w widłach Wisły i Sanu ma wyjątkowe walory smakowe, takiej fasoli nie ma nigdzie w świecie. To nasze naturalne, regionalne bogactwo, dodatkowo to bardzo wdzięczny produkt, który z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do przygotowania przystawek, dań głównych, ale także deserów – opowiada Marek Łukasiewicz z Gastro Team.

fasola (6)

Warto podkreślić, że fasola wrzawska „Piękny Jaś” to produkt dedykowany szczególnie tym, którzy dbają o swoje zdrowie. Fasola jest znakomitym uzupełnieniem diety u osób, które nie mogą spożywać glutenu. „Piękny Jaś” jest źródłem łatwo przyswajalnego białka i wielu minerałów. Fasola zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu i zakrzepom, ponadto korzystnie wpływa na tkankę nerwową i mózg, poprawia koncentrację i pamięć. Fasola wrzawska to produkt najwyższej jakości, potwierdza to unijny certyfikat Chroniona Nazwa Pochodzenia.

Wśród reprezentantów gminy Gorzyce, którzy uczestniczyli w imprezie promocyjnej wzięli udział m.in. Leszek Surdy – wójt Gorzyc, Teresa Lipińska – radna Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, Wacław Pyrkosz i Marek Bartoszek – producenci fasoli warzawskiej „Piękny Jaś”, Paulina Kowal – przedstawicielka firmy Federal Mogul, Monika Zając – odpowiedzialna za promocję gminy Gorzyce, Marcin Krzemiński, radny gminy i współorganizator biegu ulicznego Gorzycka 5 oraz Marek Łukasiewicz z Gastro-Team – ambasador kampanii „Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce”.

Gmina Gorzyce nie tylko podbiła podniebienia Brukselczyków. W biegu na dystansie 10 km wystartował reprezentant Gminy Gorzyce i Województwa Podkarpackiego – Marcin Krzemiński, który w klasyfikacji OPEN zajął piąte miejsce i był pierwszym Polakiem, który przekroczył linię mety.

Sukces pierwszego polskiego biegu w Brukseli nie byłby możliwy bez pomocy, wsparcia i zaangażowania wielu partnerów, a w szczególności Ambasady RP w Królestwie Belgii oraz firmy KobusArt, dzięki której powstał projekt graficzny plakatu promującego wydarzenie i okolicznościowych koszulek.

Dom Polski Wschodniej w Brukseli zaprasza do obejrzenia galerii zdjęć oraz krótkiej relacji video, a przede wszystkim do udziału w kolejnej edycją biegu w 2018 r.

Udział podkarpackich przedsiębiorców w wydarzeniu, współfinansowany był z projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego” realizowanego ze środków RPO WP 2014-2020, Oś priorytetowa I. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3. Promowanie przedsiębiorczości.

Źródło Gmina Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

jaselkas

„Trześniowskie Jasełka” już w niedzielę

rta24.eu18 stycznia 2018
glowne

Orliska. Renault przekoziołkował do rowu z wodą

rta24.eu17 stycznia 2018
radio

Tu Polskie Radio. O Baranowie usłyszy cała Polska!

rta24.eu17 stycznia 2018
glowne

Wspominali Babcię Hanię

rta24.eu17 stycznia 2018
glowne

Nowa Dęba ugrała dla WOŚP 16,5 tys. zł

rta24.eu16 stycznia 2018
glowne

Siedleszczany. Kiedy ruszy naśnieżanie stoku?

rta24.eu16 stycznia 2018
harce

Harce dla Kacperka

rta24.eu15 stycznia 2018
paragraf-1000x600

Skorzystaj z bezpłatnych porad prawnych

rta24.eu11 stycznia 2018
gorzyce

Gorzyce. Prawie 20 milionów na inwestycje

rta24.eu10 stycznia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU