Fotorelacje

Pogrzeb ks. prałata Michała Józefczyka. Parafianie: Święty natychmiast

Pogrzeb ks. prałata Michała Józefczyka. Parafianie: Święty natychmiast

- Ukochałeś nas, a my byliśmy dumni, że mamy takiego proboszcza. Dziękujemy tobie i za ciebie, za 37 wspólnych lat – tymi słowami żegnali parafianie zmarłego księdza Michała Józefczyka. – Wyprzedziłeś nas, zawsze nas wyprzedzałeś…

- Bieg ukończyłeś, wiary ustrzegłeś, na koniec zgotowano ci wieniec chwały. Te słowa świętego Pawła Apostoła możemy sparafrazować i odnieść do śp. księdza prałata Michała Józefczyka (…) Można by długo wymieniać jego zasługi, namacalnym dowodem tych zasług są różnorodne dzieła istniejące w tej parafii. Wiele się mówiło o tym, co zrobił. Miał różnorodne charyzmaty, ale największym była troska o ludzi z peryferii, o zapomnianych. To im niósł pociechę i to oni razem z nami, z rodziną, biskupami opłakują jego śmierć – rozpoczął biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył mszy św. pogrzebowej.

W homilii biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej ks. Edward Białogłowski wspomniał życie i kapłańską drogę prałata. – To był człowiek bardzo szczęśliwy. Urodził się w pobożnej rodzinie w Krościenku Wyżnym 29 września 1946 roku. Imię Michał, które mu nadano oznacza, „któż jak Bóg”. Zawsze w jego życiu Bóg był na pierwszym miejscu, było mu to imię programem – mówił biskup.

Charyzmatycznego proboszcza serbinowskiej parafii pożegnało wczoraj tysiące mieszkańców Tarnobrzega, duchowni, siostry zakonne, samorządowcy, władze miasta, powiatu. Przyjechał jego brat Jan, wierni z rodzinnej miejscowości prałata oraz kilku innych, gdzie pełnił posługę kapłańską zanim w 1979 roku przybył do Tarnobrzega organizować życie duchowe na osiedlu i stawiając tu kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Potrafił godzić budowę świątyni i jej zaplecza służącego wspólnotom, dzieciom, młodzieży, chorym i potrzebującym. Niekonwencjonalny w pomysłach, decyzjach. Podejmował działanie tam, gdzie go o to poproszono i tam, gdzie uznał za potrzebne bez względu na przeciwności. Przypomniał o tym przedstawiciel kapłanów z Tarnobrzega ks. Stanisław Bar zwracając się do zmarłego w pożegnalnej mowie:- Nie tylko ja nie nadążałem za tobą księże prałacie. Byłeś człowiekiem wielkiej pokory, a przecież twoimi dokonaniami można by obdarować wiele kapłańskich życiorysów a nie tylko, bo wchodziłeś w różne role – budowniczego, pracownika opieki społecznej. Nigdy nie uważałeś, że należy ci się za to specjalne traktowanie. Powtarzałeś: Bóg tak chciał, Matka Boża to sprawiła.

Z inicjatywy prałata powstały w mieście Hospicjum św. Ojca Pio, Dom Ulgi w Cierpieniu Matki Teresy z noclegownią, Ochronka św. Józefa, Rodzinny Dom Dziecka, Warsztaty Terapii Zajęciowej, szkoły katolickie im. św. Jana Pawła II, Katolicka Telewizja „Serbinów” oraz kościoły – pw. św. Barbary, Miłosierdzia Bożego, Chrystusa Króla oraz kaplicy pw. Wszystkich Świętych w Sobowie.

- Nie w pełni oddalibyśmy jednak hołd jego życiu, gdybyśmy mówili tylko o jego dokonaniach w sferze materialnej. Wszyscy, którzy go znali bliżej, wiedzą, że ksiądz Michał pozostawił po sobie szczególną spuściznę duchową. Nigdy nie myślał o sobie. Na pierwszym miejscu zawsze stawiał sprawy drugiego człowieka, szczególnie ludzi odrzuconych i opuszczonych – mówił prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb. – Najbardziej znamienną jego cechą było to, że nie potrafił przejść obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. Nigdy nikogo nie potępiał. Postępował tak, że podnosił godność każdego, a w szczególności ludzi znajdujących się na krawędzi. Wszystko co powiem nie odda tego kim był i co zrobił dla tarnobrzeskiej społeczności prałat Józefczyk. Żegnamy człowieka wybitnego, człowieka wielkiego swoimi dziełami, wielkiego swoją pokorą. Człowieka, który swoim życiem i dokonaniami wpisał się na zawsze w historię naszego miasta – mówił prezydent. Podczas mszy i pogrzebu wierni trzymali transparent z napisem „Święty natychmiast”.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. bari

    24 czerwca 2016 at 10:14

    Kogoś już z tym transparentem poruchało!! cenimy wszyscy jego zasługi ale to już za dużo

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

_DSC3520 (Kopiowanie)

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019
bal-041

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019
1-IMGP9983 (Kopiowanie)

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018
g

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018
glowne

W rodzinie siła

rta24.eu5 czerwca 2018
gwlone

Dzieci świętowały na stadionie 

rta24.eu1 czerwca 2018
glowne

Wpław przez Wisłę!

rta24.eu11 marca 2018
glowne

Sylwester w Tarnobrzegu. Plac jak taneczny parkiet

rta24.eu1 stycznia 2018
1-IMGP6338

Wigilia tarnobrzeżan: Światło pokoju, opłatek, kolędy

rta24.eu22 grudnia 2017

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU