W Tarnobrzegu

Prokuratura wzywa pielęgniarki i położne

Prokuratura wzywa pielęgniarki i położne

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu poprowadzi połączone śledztwo w sprawie możliwego wyłudzenia zwolnień lekarskich przez pielęgniarki i położne ze szpitali w Tarnobrzegu, Mielcu i Stalowej Woli, które od końca czerwca do połowy lipca przedkładały masowo zaświadczenia o niezdolności do pracy.

Zwolnieniowy bunt pielęgniarek i położnych od ponad trzech tygodni paraliżował pracę lecznic w regionie. Chociaż do organizacji protestu w tej formie nie przyznaje się żaden związek zawodowy powszechnie wiadomo, że zmęczony brakiem realizacji swoich postulatów płacowych personel zareagował właśnie tak – krótkoterminowymi zwolnieniami lub urlopami na żądanie.

Z powodu braku kadry szefowie szpitali zmuszeni byli wstrzymać przyjęcia na oddziały a pacjentów wypisywać do domów. Mediacje pomiędzy stronami wciąż trwają, ale bez efektów. W tarnobrzeskim szpitalu ponowne rozmowy odbędą się jutro. Atmosfery negocjacji nie poprawi zapewne fakt, że zwolnieniom lekarskim złożonym przez pielęgniarki i położne przygląda się prokuratura na wniosek samych dyrektorów szpitali.

Szefowie lecznic nie wierzą bowiem w masową chorobę personelu. Dyrektor tarnobrzeskiego szpitala Wiktor Stasiak wystąpił o zbadanie, czy nie doszło do wyłudzania świadczeń przez pielęgniarki i położne. Twierdzi też, że przez masowe branie zwolnień pracownice spowodowały zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Kilka dni temu Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu przejęła od prokuratur rejonowych w Mielcu i Tarnobrzegu prowadzone w tej sprawie śledztwa po złożeniu przez dyrekcje szpitali zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Wyjątkiem jest Stalowa Wola. Dyrektor szpitala powiatowego nie skierował doniesienia. Jednak takie postępowanie wszczęła dzisiaj z urzędu tutejsza Prokuratura Rejonowa i poprosi okręgówkę o przejęcie sprawy.

Według rzecznika Prokuratury Okręgowej śledztwa z tych miast zostaną połączone w jedno postępowanie.

- Na dziś postępowaniem objętych jest 541 osób. W Tarnobrzegu i Mielcu śledztwa prowadzone są w sprawie wyłudzenia przez pielęgniarki poświadczenia nieprawdy poprzez wprowadzenie szeregu lekarzy w błąd co do ich stanu zdrowia, co doprowadziło do wystawiania zwolnień lekarskich o niezdolności do pracy w/w pielęgniarek (dyrekcje szpitali każdorazowo dołączają do zawiadomień listę pracownic na L4-red.), w wyniku czego doszło do bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nieustalonej liczby pacjentów – informuje prok. Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej.

Jak dodaje rzecznik, wyłudzenie poświadczenia nieprawdy zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech, za narażenie zdrowia i życia pacjentów grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Przesłuchania pracowników szpitala w Tarnobrzegu już się rozpoczęły.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (7)

Komentarze

 1. Alex

  24 lipca 2018 at 18:46

  “Kilka dni temu Prokuratura Okrętowa w Tarnobrzegu przejęła od prokuratur rejonowych w Mielcu i Tarnobrzegu prowadzone w tej sprawie śledztwa po złożeniu przez dyrekcje szpitali zawiadomień o popełnieniu przestępstwa”. No cóż jeżeli tym zajęła się Prokuratura Okrętowa to musi być poważna sprawa

 2. malenka

  25 lipca 2018 at 07:22

  komuna i dyktatura jak za najgorszych czasow , wstyd władzo, nie bedziesz trwała wiecznie , precz z KOMUNĄ

  • B.Chrobry

   26 lipca 2018 at 17:05

   A co myślała, że może robić co się jej podoba, kosztem zdrowia i życia innych ludzi, wstyd pielęgniarki.
   Jak chciała być primabaleriną to niestety nie ta opcja edukacyjna, a teraz trzeba bez skarg tańczyć koło chorego.

   • Dodu

    28 lipca 2018 at 11:09

    A jaka opcja edukacyjna B.Chrobry? Może opcja edukacji władczej, jak wcisnac pod buta lud?
    Tak zapytam z ciekawości, lekarz to zastrzyku nie umie zrobić, lub podpiąć kroplówkę?
    Jak się zleca to i wykonać trzeba umieć. Pielęgniarki narażają, a lekarze tylko zlecają?
    Nie mam nic wspólnego ze służbą zdrowia, ale te kobiety są między młotem a kowadłem. Nie mogą zrobić nic ponad zlecenia, bo to nie w ich kompetencjach, bo zwiększa koszty, a są na pierwszej linii w starciu z niezadowolonymi pacjentami.
    A pyskujcie i wymagające od lekarzy i dyrekcji, a na końcu od pielęgniarek, które traktowane są jako ich wyrobniki. Tam się nie odezwiecie, bo to doktór lub dyrektor, a na pielęgniarki wiadro pomyj.
    Nie przeczę są i wśród nich nadąsane paniusie, ale jest i grono normalnych kobiet, które podkulaja ogon i cicho zapierdalaja, gdy lekarze siedzą w swoich gabinetach na wersalkach mówiąc co na tak, a co na nie.
    To nie są roboty, to ludzie i też zasługują na choć odrobinę zrozumienia, pacjent to nie święta jedyna na oddziale krowa, a jeden z wielu chorych potrzebujących pomocy.

 3. B.Chrobry

  28 lipca 2018 at 11:58

  Jakoś Dodu nie kumasz bazy, opcja – w tym kontekście wcale nie jest polityką, to tylko wybór pomiędzy szkołą baletową, a szkołą medyczną. Przecież każdy ma taką alternatywę, paniusie poszły jak mniemam za głosem serca wybierając medyk. Dzisiaj żale i stawianie na ostrzu noża, że lekarz zarabia więcej, a było się edukować na lekarza, nikt nikomu nie zabraniał.
  Przebranżowić też się można, przecież nie są przywiązane do miejsca pracy. Nie chce pracować jako pielęgniarka, niech szuka innej adekwatnej do oczekiwań finansowych, nikt nikogo nie trzyma na smyczy.
  Wiem leżałem nie raz, nie dwa w szpitalu i wiem na czym polega praca pielęgniarki, a że one totalnie lewają pacjenta też się przekonałem, no może jednostki zasługują na miano pielęgniarki, reszta tylko odbębnia pracę.
  A kto tu pisze o świętych krowach, pomyliłeś się w nomenklaturze i to bardzo.
  Każdy człowiek zasługuje na godne traktowanie, tym bardziej chory.

  Jeszcze jedno ważne stwierdzenie: pielęgniarka to nie wyrobnik, a pracownik na którego Ty, ja i wszyscy pracujący odprowadzają składki, więc za darmo nie pracuje, a pobiera odpowiednie wynagrodzenie i nie jest ono takie niskie, bo za dwa tysiące trzeba się nieźle napracować, a paniusie niestety niewiele robią.

  Równać lekarzom – marzycielki.

 4. xr

  30 lipca 2018 at 07:16

  niestety pielegniarki nie zawsze zachowuja sie profesjonalnie , czesto słabo wykonuja swoja prace , zarobki nie są złe , w ostatnich 3 latach z zebalowego dostały 1200 pln podwyzki ,
  ale tez donoszenie przez dyrektora stasiaka na pielegniarki do prokuratury to chwyt z komuny , a juz na pewno takiemu niby prosocjalnemu dyrektorowi nie wypada , blamaż i wstyd

 5. B.Chrobry

  31 lipca 2018 at 01:10

  A co miał zrobić dyrektor, bić czołem pokłony do ziemi?
  Jedyna rozsądna decyzja, wszak każdy wie, iż w zdecydowanej większości L4 było wyłudzeniem, czyli przestępstwem, a konsekwencje takiego postępowania też muszą być adekwatne do winy. Wprawdzie gro zwolnień to opieka, ale czy nagle ponad 200 osób z otoczenia pielęgniarek zachorowało?
  Inaczej – następnym razem ukatrupią kilku chorych, zdemolują cały szpital i wszystko ujdzie im płazem?
  Aby żądać podwyżek, najpierw trzeba zabrać się do solidnej pracy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

policjaaa

BILANS ZDARZEŃ DROGOWYCH MININEGO WEEKENDU

rta24.eu20 stycznia 2020
policja

DOZÓR I ZAKAZ OPUSZCZANIA KRAJU DLA SPRAWCY POBICIA

rta24.eu19 stycznia 2020
tar

Koncerty charytatywne pt. „Wszystkie dzieci nasze są”

rta24.eu17 stycznia 2020
303-202498

BEZPIECZNE FERIE W MIEŚCIE

rta24.eu16 stycznia 2020
tbgggg

Kobiety będą doradzać

rta24.eu16 stycznia 2020
starosta

Miejskie i miejsko – gminne opłatki w Tarnobrzegu i Nowej Dębie

rta24.eu16 stycznia 2020
ndddd

Turniej badmintona “Małopolska Open” w różnych kategoriach wiekowych

rta24.eu15 stycznia 2020
baranów

Noworoczne widowisko w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu15 stycznia 2020
ferie gorzyce

FERIE W GMINIE GORZYCE

rta24.eu14 stycznia 2020

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU