W Tarnobrzegu

Przyszły prezydent ?

Przyszły prezydent ?

Kamil Kalinka został komisarzem w Tarnobrzegu. Nie sądziliśmy, że władze PiS-u zdecydują się na ten krok. Ryzyko polegało na tym, że mieszkańcy będą traktować aresztowanie prezydenta Kiełba i mianowanie komisarzem Kalinki, jako brutalne ułatwienie sobie wygrania wyborów prezydenckich. Czyżby PiS był aż tak pewny wygranej, że machnięto ręką na takie okoliczności?

Czy Platforma wróci do gry?

Aresztowanie urzędującego prezydenta (o ile w tej sprawie nic się nie zmieni) w zasadzie wyeliminowało go z rywalizacji o następną kadencję. Tak już jest nawet w tej najbardziej lokalnej polityce, że czyjaś strata jest czyimś zyskiem. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wyeliminowanie Grzegorza Kiełba jest oczywistym zyskiem PiS-u. Jednak wcale tak być nie musi. W tej sytuacji najbardziej zyskuje PO. Nie mieli tak silnego kandydata jak urzędujący prezydent, a wystawienie własnego przeciwko niemu, mogło ich postawić w roli pożytecznego idioty względem PiS-u. Teraz PO stoi w innej sytuacji.

CBA niejako “wyczyściło im teren”. Nie trzeba być specjalnie biegłym w polityce, żeby zrozumieć jakie taka sytuacja stawia wyzwania. Jednak tarnobrzescy politycy PO zamiast rzucić się do akcji stanęli jak sparaliżowani. Powodem tego paraliżu była niejasna rola ich kolegi radnego w sprawie akcji CBA u prezydenta. Czołowi politycy nawet bali się wymieniania swojego nazwiska przy tej okazji i nabrali wody w usta. To był zasadniczy błąd.

Zamiast atakować, to się tłumaczą

Ten błąd polegał na tym, że zamiast atakować PiS i kwestionować praworządność całej sytuacji, zaczęli się odcinać od Dariusza Kołka, jako w niejasny sposób uwikłanego w sytuację. To rzeczywiście wymarzona sytuacja dla PiS-u. Cała konkurencja sparaliżowana i zajęta sobą, więc PiS może robić, co chce. Dlaczego kiedy wiadomo już było, że Kamil Kalinka będzie komisarzem lokalne struktury PO nie wydały stanowiska, że takie działanie podważa wiarygodność i polityczną bezstronność CBA?

Jak to się stało, że potrafili odciąć się od kolegi, a nie potrafili zobaczyć politycznej gry konkurencji? Więc podważyli własną wiarygodność, ale nie potrafili zareagować na gry politycznej konkurencji. Trzeba więc spytać na co czeka tarnobrzeska PO? Jest jeszcze czas, żeby podjąć skuteczną akcję, ale trzeba zebrać się do kupy.

PiS może się przeliczyć 

PO jak najszybciej musi mieć swojego kandydata na prezydenta i przystąpić do energicznej akcji w dwóch kierunkach. Pierwszy to dociskanie komisarza Kalinki. Pewnie PiS panu komisarzowi i jednocześnie kandydatowi na prezydenta będzie chciał pieniędzmi umościć drogę do wygranych wyborów, ale jak się umie zbudować odpowiednią narrację, to można sobie i z tym poradzić. Zresztą są na to świeże przykłady. W Nadarzynie koło Warszawy zmarł burmistrz. Był z PSL-u i miał fatalną opinię. Wydawało się że nic łatwiejszego, jak zrobić “swojego” komisarzem, podlać kasą i w cuglach wygrać wybory. Dokładnie tak zrobił PiS.

Okazało się jednak, że była to recepta nie na sukces, ale druzgocącą przegraną. Komisarz i kandydat PiS-u jak na ironię przegrał z kandydatem PSL-u. To nie jest jedyny przypadek w Polsce, gdzie pewny swego PiS przegrywa. Może tarnobrzeska PO lepiej przyjrzałaby się tym przypadkom. Widać PiS nie wyciąga wniosków, bo manewr z komisarzem, jako kandydatem na prezydenta robi również w Mielcu. Zobaczymy kto wyciągnie mądrzejsze wnioski i skuteczniej zadziała.

Grzegorz Poniedzielski 

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. ryszard

    12 marca 2018 at 06:46

    słabo to widze , bez osobowosci , bez doswiadczenia , tylko olbrzymia ambicja i rozdmuchane ego ,

  2. ana

    14 marca 2018 at 09:11

    juz sie w tej sprawie wypowiedziało 3 i pół tysiaca obywateli , reszta dopowie swoje 5 listopada

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

z4

Gorzyce. Zmiana organizacji ruchu

rta24.eu22 czerwca 2018
red-2733075_960_720

Dzwoniąc pod 997 skontaktujemy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego

rta24.eu22 czerwca 2018
sobotka glow

Sobótka nad Jeziorem Tarnobrzeskim

rta24.eu21 czerwca 2018
mazorteki (6)

Sukces mażoretek z Sobowa na Mistrzostwach Polski

rta24.eu21 czerwca 2018
burza

Uwaga! Mogą wystąpić burze

rta24.eu21 czerwca 2018
303-163662

Rozmawiają o bezpieczeństwie podczas wakacji

rta24.eu21 czerwca 2018
policja5

Pijany rowerzysta potrącił pieszą

rta24.eu20 czerwca 2018
glowne

Finisz akcji „Biegamy i Pomagamy”. 10 tysięcy złotych dla Julii

rta24.eu20 czerwca 2018
glowne

Strażackie zawody w Wielowsi

rta24.eu20 czerwca 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU