W Tarnobrzegu

Skrzyżowanie bez betonu. Bo to kłopotliwe…

Skrzyżowanie bez betonu. Bo to kłopotliwe…

Wygląda na to, że przedwcześnie cieszyli się kierowcy z technologii, w jakiej planowano remont skrzyżowania drogi wojewódzkiej 871 z ulicą Mickiewicza w Tarnobrzegu. Asfalt miała zastąpić odporna na koleiny nawierzchnia z betonu.

Jeszcze w ubiegłym roku urzędnicy chwalili rewolucyjny jak na miasto projekt przebudowy ważnego odcinka Wisłostrady z użyciem betonu, a teraz pozostaje im robić dobrą minę do złej gry. Przełożony z ubiegłego na ten rok remont, owszem, ruszy i musi być zakończony jeszcze w tym roku, bo takie są zasady wykorzystania 749,5 tys. zł rządowego dofinansowania na ten cel.

Inwestycja obejmie 150 metrowy odcinek w kierunku jeziora, około 200 metrów do zjazdu w ulicę Rusinowskiego i ponad 100 metrów ul. Mickiewicza w kierunku ronda na ul. Szpitalnej, ale będzie już prowadzona z wykorzystaniem technologii bitumicznej.

Dlaczego? Pierwszy przetarg zakończył się niepowodzeniem. Okazało się, że wybór nawierzchni betonowej spotęgował koszty budowy. Okazuje się też kłopotliwy w zastosowaniu m.in. z uwagi na czas schnięcia betonu i konieczności całkowitego wyłączenia odcinka z ruchu na dłuższy czas.

- Technologia betonowa jest specjalistyczna, mało jest firm, które podejmują się tego zadania. U nas do pierwszego przetargu stanęła tylko jedna firma z ofertą za ponad 3 miliony złotych, podczas gdy w budżecie zabezpieczonych było na ten cel jedynie 1,8 mln zł – mówi naczelnik wydziału techniczno-inwestycyjnego i drogownictwa Urzędu Miasta Małgorzata Matyka.

Dlatego miasto ogłosiło, trwający właśnie,drugi przetarg już na innych warunkach.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. asaf

    21 maja 2018 at 21:44

    dlaczego Tarnobrzeg jest tak marginalizowany?

  2. abc

    25 maja 2018 at 01:07

    Asfalt też jest dobrą technologią i jest odporny na koleiny, chodzi o to, że często firmy budowlane nie stosują 100% asfaltu tylko różne domieszki. Poza tym kluczową rolę odgrywa podsypka – jeśli jest dobrze wykonana to koleiny nie mają prawa powstać. Problem jest taki, że drogi są wykonywane tak by zaoszczędzić jak najwięcej materiału i by wytrzymały okres gwarancyjny, który często jest śmieszny i wynosi kilka lat. W takim okresie dana firma remontuje drogę nieodpłatnie, jednak po jego upływie miasto musi od nowa remontować drogę na własny koszt. Kto jest winny? Specjaliści ze strony miasta czy danej gminy, którzy odbierają drogę. Zamiast się dogadywać i klepać, dobrze wiedząc że droga po kilku latach będzie do wymiany, powinno się dokładnie sprawdzać wykonanie podsypki i jakość asfaltu (bądź betonu), a w przypadku uchybień odmawiać przyjęcia drogi. A tak biznes się kręci – po co wykonać drogę dobrze, jak można źle? Potem znowu miasto ogłosi przetarg, które wygra być może ta sama firma i wpłyną kolejne pieniądze. Szkoda, że zwykli ludzie nie mają pojęcia jak ten biznes funkcjonuje. A media powinny to nagłaśniać. Jednak przyznaję – jest to branża specjalistyczna i nie każdy się na tym zna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Tarnobrzegu

z4

Gorzyce. Zmiana organizacji ruchu

rta24.eu22 czerwca 2018
red-2733075_960_720

Dzwoniąc pod 997 skontaktujemy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego

rta24.eu22 czerwca 2018
sobotka glow

Sobótka nad Jeziorem Tarnobrzeskim

rta24.eu21 czerwca 2018
mazorteki (6)

Sukces mażoretek z Sobowa na Mistrzostwach Polski

rta24.eu21 czerwca 2018
burza

Uwaga! Mogą wystąpić burze

rta24.eu21 czerwca 2018
303-163662

Rozmawiają o bezpieczeństwie podczas wakacji

rta24.eu21 czerwca 2018
policja5

Pijany rowerzysta potrącił pieszą

rta24.eu20 czerwca 2018
glowne

Finisz akcji „Biegamy i Pomagamy”. 10 tysięcy złotych dla Julii

rta24.eu20 czerwca 2018
glowne

Strażackie zawody w Wielowsi

rta24.eu20 czerwca 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU