W powiecie

Smaczny i kolorowy festiwal w Gorzycach

Smaczny i kolorowy festiwal w Gorzycach

Znakomite potrawy z kuchni polskiej, greckiej i ukraińskiej królowały na wielkanocnych stołach przygotowanych przez sołectwa gminy Gorzyce. Na stołach nie brakowało również oryginalnych ozdób, pisanek i dekoracji świątecznych przygotowanych przez lokalnych artystów.

W piątej, jubileuszowej edycji udział wzięło 23 wystawców. Atrakcją Festiwalu była wielkanocna zagroda szlachecko-kozacka, którą przygotowali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Lanca wraz z młodzieżą z Ukrainy, która uczęszcza do Zespołu Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach. – Częstujemy dzisiaj gości znakomitymi broziakami, jajkami z chrzanem, własnoręcznie wypiekanym chlebem oraz kozacką zupą, którą spożywano w wojskowych obozach w okresie wielkiej nocy. Nasze menu jest skromne i proste, bo taka była też kuchnia polowa – opowiadał Wojciech Kasak.
Członkowie stowarzyszenia przygotowali również krótki pokaz szermierki oraz humorystyczną inscenizację o historii pewnego kozaka.

Podczas Festiwalu odbył się kiermasz ozdób świątecznych i rękodzieła. Na stoiskach można było kupić oryginalne ozdoby, biżuterię, stroiki i koszyczki wielkanocne oraz pisanki.

Dla wystawców Urząd Gminy Gorzyce oraz Gminny Ośrodek Kultury przygotowali mnóstwo atrakcji i konkursów z nagrodami.

Odbył się m.in. konkurs na tradycyjny stół wielkanocny, wzięli w nim udział przedstawiciele Gorzyc, Sokolnik, Wrzaw, Orlisk, Motycza Poduchownego, Furman oraz Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Lanca”. Jurorzy konkursu, w którym zasiedli m.in. przedstawiciele poszczególnych sołectw, otrzymali w nagrodę po 500 zł, natomiast nagroda główna w wysokości 300 zł powędrowała do sołectwa Orliska.

W konkursie wielkanocnym uczestniczyć mogli wszyscy wystawcy, nie tylko reprezentanci miejscowości gminy Gorzyce. Najlepiej zaaranżowane stoisko wybierali wystawcy i zaproszeni goście. Najwięcej punktów otrzymało sołectwo Gorzyce reprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, drugie miejsce zajęło sołectwo Furmany i Stowarzyszenie „Jesteśmy razem Furmany”, zaś na trzecim miejscu uplasowało się stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Motyczu Poduchownym.

Smak potraw oceniali kucharze – Marek Łukasiewicz oraz Krzysztof Jurek. Najwyższe noty otrzymały potrawy polsko-greckie przygotowane przez sołectwo Sokolniki. O polskie specjały zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, zaś greckie dania przygotowały rodziny Dardi oraz Kazakis, które pochodzą z Grecji, zaś obecnie mieszkają w Sokolnikach.

- W Grecji na święta wielkanocne serwuje się głównie pieczonego baranka, ale oprócz niego na stole pojawiają się potrawy, którymi dzisiaj częstujemy, a są to: musakas, gemistes domates kai piperies (pomidory i papryczki nadziewane orzeszkami pinii, rodzynkami i ryżem), sudzukakia smyrneika me pure patatas (kotleciki z mięsa mielonego z koprem włoskim w sosie pomidorowym), paputsakiame kima kie krema besamel (bakłażany z mięsem mielony i kremem beszamelowym),tsadzyki i feta – wylicza Renata Dardi-Rękas.

Swoimi potrawami jurorów urzekły również przedstawicielki Stowarzyszenia Razem dla Wrzaw, które przygotowały wyśmienite babki z fasoli oraz tradycyjne klopsy. Jurorzy docenili również smak potraw, w szczególności żurku przyrządzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej.

Rękodzieło oceniali przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury – Małgorzata Jonaszek i Katarzyna Karp. Najwyższe noty od jurorów otrzymały prace przygotowane przez Przedszkole w Orliskach, drugie miejsce zajęła Gminna Biblioteka Publiczna, zaś trzecie Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach.

W nagrodę laureaci konkursów otrzymali karty upominkowe o wartości – pierwsze miejsca 300 zł, drugie – 200 zł, zaś trzecie 150 zł.

Podczas festiwalu odbył się również konkurs na najsmaczniejszą babkę wielkanocną. Do konkursu zgłoszono 9 ciast przygotowanych przez: Agnieszkę Zając „babka a’la brownie”, Marię Środek „babka drożdżowa”, Urszulę Chmurę „babka rumowa”, Sylwię Wala „babka królewska z ajerkoniakiem”, Elżbietę Grębowiec „ babka czekoladowa”, Wiesławę Wziątek – „babka powiew wiosny i babka cytrynowa z majonezem”, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej „babka połaniecka” Joanne Kalist „babka marmurkowa z wiśniami” oraz Klaudię Górniak „babka tradycyjna”.

Wypieki oceniali: Marian Zimnicki – przewodniczący rady osiedla Gorzyce, Wiesław Sygutowski, Dominik Sitrak – reporter Radia Leliwa oraz Katarzyna Brzezińska – właścicielka kwiaciarni Paprotka.
W nagrodę panie otrzymały patelnie ufundowane przez firmę Tefal, upominki od firmy Lewiatan oraz prezenty od Kwiaciarni Paprotka.

Nagrody wszystkim zwycięzcom wręczał wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy oraz europoseł Czesław Siekierski.

- Każdego roku zaskakujecie mnie swoim potencjałem i kreatywnością – chwalił wystawców wójt gminy Gorzyce. Jestem wam wdzięczny, że tak pięknie staracie się kultywować nasze tradycje związane z obchodami Wielkiej Nocy – podkreślał Leszek Surdy.

- Jestem pod wrażeniem przepychu i atmosfery, która panuje na Festiwalu Wielkanocnych Potraw i Rękodzieła Artystycznego w Gorzycach. Gratuluję wszystkim zwycięzcom – mówił Czesław Siekierski – poseł Parlamentu Europejskiego.

01

IMG_9048

IMG_9109

IMG_9221

IMG_9373

IMG_9466

Materiały prasowe 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

dozynki_2019_oblickigraphics-137,nXaKrKmimmiWrsCYZZk

Dożynki w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu20 sierpnia 2019
mon3

Delegacja z MON w nowodębskim szpitalu

rta24.eu20 sierpnia 2019
ksiądz drewniak

Nie żyje ks. Władysław Drewniak

rta24.eu20 sierpnia 2019
Doznki Chmielow3

Gmina Nowa Dęba podziękowała za plony

rta24.eu19 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

rta24.eu16 sierpnia 2019
panu

Poncyljusz za Ferenca

rta24.eu14 sierpnia 2019
makulatura_2019,nXaKrKmimmiWrsCYZZkasafafaf

Drzewka za makulaturę w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu13 sierpnia 2019
2

Bunt w PSL. Tyszka podzielił ludowców

rta24.eu12 sierpnia 2019
3

Wichura zerwała dach

rta24.eu8 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU