W Tarnobrzegu

Smród, robactwo, gryzonie w Zakrzowie? „Nie dopuścimy do tego!”

Smród, robactwo, gryzonie w Zakrzowie? „Nie dopuścimy do tego!”

Mieszkańcy tarnobrzeskiego osiedla Zakrzów protestują przeciwko planom budowy przy oczyszczalni ścieków bazy przeładunku śmieci. Pełniący obowiązki prezydenta Tarnobrzega stanął dziś w ogniu ich pytań i zarzutów.

Co jest powodem awantury? Przewodniczący rady osiedla Zakrzów Bogusław Potański poinformował wczoraj media, że 8 czerwca podczas ogólnego zebrania mieszkańców z udziałem pełniącego obowiązki prezydenta ludzie chcieli zdementować pogłoski o rzekomym usytuowaniu w Zakrzowie wysypiska śmieci.

Kamil Kalinka miał wtedy stwierdzić, że wysypiska nie będzie, ale na terenie oczyszczalni ścieków powstanie baza przeładunkowa odpadów segregowanych. Zarząd osiedla informuje, że baza taka miałaby powstać na okres 4 lat (na okres trwania umowy na odbiór odpadów). – Obecni na zebraniu byli oburzeni takim rozwiązaniem ze względu na to, że władze miasta nie przeprowadziły konsultacji w tym temacie z mieszkańcami Zakrzowa – pisze Bogusław Potański.

Dodaje, że taka decyzja to „kukułcze jajo” po cichu podrzucone na osiedle Zakrzów. Z tego względu zarząd osiedla wspólnie z mieszkańcami złożą pisemny protest do władz miasta a jeśli to nie poskutkuje użyją wszelkich innych metod i nie dopuszczą do lokalizacji bazy przeładunku odpadów na Zakrzowie”. Pełna treść pisma TU.

Kamil Kalinka: „Baza to pomysł, żeby ceny za śmieci nie wzrosły”

Do obaw ujętych z piśmie chciał się odnieść Kamil Kalinka. Zwołaną na dziś w tej sprawie konferencję prasową zdominowali mieszkańcy. Dopytywali skąd pomysł na lokalizację bazy w Zakrzowie, prosili o wskazanie innych rozważanych działek miejskich. Zaproponowali w końcu, by p.o. prezydent sam zamieszkał w pobliżu i powdychał zapach z oczyszczalni, który uprzykrza im życie. Oni boją się smrodu, robactwa, gryzoni, ptaków żerujących na odpadach oraz kursujących tam i z powrotem ciężarówek.
– Zakrzów nie dopuści do tego, posuniemy się do wszelkich środków, żeby tej bazy tu nie było. Zbieramy podpisy. Będziemy protestować – mówiła Grażyna Potańska. – Tylko jeden samochód przejedzie…Nie pozwolimy na to, ja panu oświadczam, żeby tu nie było ofiar – ostrzegała jedna z mieszkanek.

Podczas trwającego ponad godzinę spotkania emocje były tak duże, że chociaż Kamil Kalinka wyjaśniał na czym polega problem, to nie udało mu się przekonać mieszkańców, że nic nie jest przesądzone. Jak wyjaśniał, wskazanie takiej bazy to pomysł na obniżenie kosztów za wywóz odpadów komunalnych. Po śmieciowym paraliżu (na skutek zamknięcia Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Machowie i odstąpieniu od podpisania umowy z miastem przez dotychczasowego odbiorcę śmieci, konsorcjum FCC – red.) miasto musiało rozpisać nowy przetarg na odbiór odpadów. Problem w tym, że nowe ceny mogą uderzyć mieszkańców po kieszeni.

Władze miasta chcą temu zapobiec. Dlatego w trwającym do 2 lipca postępowaniu przetargowym jest zapis, że gmina dysponuje terenem 6-arowym na cele realizacji umowy. Miejsce to może być wykorzystane m.in. jako baza przeładunkowa, z której odpady mogłyby być przeładowywane na większe auta lub kontenery i wywożone do najbliższego RIPOK. Pozwoliłoby to obniżyć ryczałt płacony przez miasto firmie i utrzymać ceny na dzisiejszym poziomie. Nie wiadomo jednak, czy zwycięzca przetargu będzie w ogóle potrzebował takiego miejsca jak baza. Może też sam wskazać na taki cel teren prywatny.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (19)

Komentarze

 1. Ala

  13 czerwca 2018 at 22:11

  tlumaczenie Kalinki to kompletmy brak merytorycznego wyjasmienia na czym polega problem
  We wszystkich miastach juz dawno po problemie.Miech pojedzie i sie uczy
  Pytanie za czym.pojechal z uroczystej sesji
  Jak widac nie rozwiazywac problemy miasta tylko lansowac sie w partii
  Dlaczego dotychczasowy odbiorca smieci zrezygnowal i dlaczego.nie zalatwil aby w Machowie punkt pozostal.Kalinka mocny w krytykowaniu innych a sam widac jaki nieudacznik.Szkoda slow.

 2. Kobi

  14 czerwca 2018 at 07:13

  Wszystko nakręcone w Zakrzowie przez parę nieudaczników politycznych Potańskich. “Agent 00″ chciał być prezesem klubu, szefem PO, obrońcą KOD, teraz obrońcą śmieci. Wtóryje mu agentka żona “Ossa 01″ która też ma aspracje ale brak rozumu. Mają satysfakcję że chociać w Zakrzowie sobie poszczekają bo Tarnobrzegu już nikt nie chce słuchać.

  • Kuku

   14 czerwca 2018 at 23:12

   Kompleks masz jakiś, czy co? Popatrz dookoła, a później oceniaj. Sam szczekaj i aportuje jak Ci Agencie Kobi.
   Nie wiem człowieku o kim piszesz, ale sam określiłeś siebie.
   Ludzie w Zakrzowie zaczęli sami dbać o siebie i to chyba Agenta Kobi boli.
   Brawo Zakrzów.

  • Mieszkanka Zakrzowa

   15 czerwca 2018 at 18:06

   O jakim nakręcaniu mówisz?!! Nareszcie ktoś kompetentny nas mieszkańców reprezentuje i broni jeśli trzeba! A poprzedni przewodniczący Niccccccc nie zrobił przez długie lata. Teraz nie damy się tak wykorzystywać!! Nasze osiedle i to my mieszkańcy mamy pierszenstwo w decydowaniu czy chcemy tu smrodu czy nie! Miejsce w którym teoretycznie chcą zrobić ten przeładunek jest w sąsiedztwie domów, niektórzy się właśnie tam kończą budować. Mieszkać z małymi dziecmi obok takiego przeładunku to koszmar! Władze proszę o znalezienie miejsca poza Zakrzowem w którym nie ma sąsiadujących domów! Inaczej wybijecie sobie gwóźdź do trumny w najbliższych wyborach!

 3. droga woda

  14 czerwca 2018 at 07:39

  droga woda teraz drogie smieci , fatalne zarzadzanie kalinki , te 6 miesiecy bedzie nas kosztowało TYLE CO 4 LATA MASTALERZA , MIASTO I MIESZKANCY ZBANKRUTUJA PRZEZ TAKICH REFORMATORÓW , POGONIC GO PRECZ !

  • Terfan

   14 czerwca 2018 at 12:15

   Fatalna to jest Twoja głupota zadłużał miasto Mastalerz , zadłużał Kiełb i teraz chcesz przez trzy miesiące cudu i pieniędzy dla Tarnobrzeg. Buractwo wychodzi z Ciebie aż kipi ?

 4. droga woda

  14 czerwca 2018 at 07:42

  Az sie prosi aby wykorzystac baze ASy , przeciez juz jest , Miasto jest tez współwłascicielem : Kalinka pogadaj z Golikiem !!! Halo Halo , rozmawiaj z ludzmi a nie bądz bufon : a z wójtem Koprzywnicy juz pogadałas o moscie czy tez czekasz aż Ci złoży pokłon : rusz sie nieudaczniku albo zrezygnuj !!!!

 5. człowiek

  14 czerwca 2018 at 14:51

  a czy jest szansa na jakis kompromis , na rozważenie innego miejsc na ten skład , może dalej poza miastem tak aby wszyscy to zaakceptowali ?
  albo zbierac smieci bez takiego punktu przeładunkowego ..
  i dlaczego śmieci podrożały o 50% ??!!!! nie ma dla takiej podwyzki żadnego uzasadnienia …

 6. Chrobol

  14 czerwca 2018 at 22:48

  Chwila, chwila – nie od razu Kraków zbudowano.
  Robaczki muszą być, bo teraz jest tak sterylnie, że cały dzień mam otwarte okno i żadna mucha nie wpadnie, nie dlatego, że mnie nie lubi, lecz dlatego że jej qrna ze świecą nie znajdziesz – wymarły po okadzeniu komarów.
  Panie Kalinka czyń Pan powinność, każdemu – nigdy nie dogodzisz, taki jest roszczeniowy naród. Zbieranina z okolicznych wiosek. Można było cały przekrój szlachty przejrzeć na fotach z poloneza 425 – zero młodzieży, trochę dzieci, niepełnosprawni i emeryci, a gdzież ta nasza młodzież jest – GDZIE?
  Wiem – w Londynie na zmywakach. Pozdrawiam zdesperowanych.

 7. warynski

  18 czerwca 2018 at 07:33

  Chrobolu zejdz z trzeciego pietra to zobaczysz ze odkomarzanie nic nie dało , wszedzie robactwo i wieczorem przy otwartym oknie nie posiedzisz odkomarzanie było oszczedne , selektywne raczej symboliczne i znowu za późno … słaba organizacja ..

  • Chrobol

   18 czerwca 2018 at 23:38

   Mieszkam na parterze, mam otwarte okna na okrągło nocą i dniem i nic… nawet mucha nie przyleci na ucztę w czasie obiadu.

 8. warynski

  18 czerwca 2018 at 07:40

  ale zostawmy odkomarzanie … nie udalo sie dziubkowi jajecznicy i kiełbowi … prpblem chyba jest z tymi komarami taki ze nie umiemy sobie z nimi poradzic.. i tez nie chcemy ;
  bardziej o smieciach ktore trzeba wywiezc jak najdalej od mieszkancow i nikt ani w zakrzowie ani w mokrzyszowie takiego punktu nie chce … to oczywiste … wiec jesli juz musi byc – a musi ??? – to jest baza ASY w maachowie albo odlegle hale i place w Jeziorku … do wyboru do koloru ..a przeciez jest tam człowiek Kalinky ten Motyka wiec niech organizuje plac i juz ))

  • Chrobol

   18 czerwca 2018 at 23:33

   Od Jeziórka proszę się odseparować, to jest inna gmina i jak znam Wójta nie pozwoli sobie na łeb zwalić tarnobrzeskich śmieci.
   Jest problem w mieście, to szukajcie rozwiązania u siebie, a nie chcecie innym podrzucać kukułcze jajo.
   Oj, nieładnie.

 9. Kuku

  19 czerwca 2018 at 08:08

  Brawo Zakrzów, wreszcie ktoś pokazuje, że można walczyć o swoje, a nie wieczne pokłony i skłony przed urzędami w imię dobrego samopoczucia panującego jasniepanstwa. Jak sami o siebie nie zadbacie, to dalej będziecie olewani.

 10. Obywatel

  23 czerwca 2018 at 18:22

  Pani Potańska znana jest z tego, że przyłącza się do ogólnopolskich akcji(np. czarny marsz, “obrona” sadów ze świeczką itp)W Zakrzowie widać,że znów porwała tłumy. Tylko patrzeć jak zorganizuje w mieście protest przeciwko górze śmieci w gminie Police. 50 ton zostało sprowadzonych do Polski z Niemiec,a koszt ich usunięcia to 10 mln złotych( z kieszeni podatnika). Nie zorganizuje…? no tak przecież to swoi (PO) za tym stoją. Taka już Jej uroda.Widać to na zdjęciach nienawiść do PiS zieje na 2 kilometry. Może zamiast tego jakaś merytoryczna rozmowa.

  • Dodu

   23 czerwca 2018 at 21:06

   Szanowny Obywatelu, nie znam P. Potanskiej, ale bardziej widzę ziejąca nienawiść u Ciebie. Każdy ma prawo wyrażać poglądy. Ja, ta Pani i Pan Obywatelu. Wszędzie musicie partię wsadzić, a najwyższy czas wsadzić je tam, gdzie trzeba…. Nie mieszkam w Zakrzowie, ale widzę co się dzieje obok targowiska. Też bym protestowała, bo niedośc że oczyszczalnia to jeszcze mnie odpadami chcieluby zasypać.
   W trakcie konferencji wypowiedziała się jedną z kobiet, która powiedziała co myśli o segregowaniu partyjnym.

   • Obywatel

    24 czerwca 2018 at 13:33

    Myślę Dodu, że jednak znasz. Nie zrozumiałaś mojej wypowiedzi, Zachęcam do merytorycznej rozmowy z p.o. P. Kalinką i schowania widocznej gołym okiem niechęci( popatrz na zdjęcia ). Zachęcam do lektury i analizy rożnych źródeł a nie tylko TVN24.

    • Dodu

     24 czerwca 2018 at 15:14

     No właśnie Obywatelu, Pan myśli o tym że ja znam ( rzecz warta zaprzątania myśli), a może i Pana znam?, bo jak nie to po co się wypowiadam? A nawet gdybym znała tą Panią to co to wnosi do problemu? Ehhhh oglądam wiele roznych stacji telewizji, słucham wielu różnych polityków, tylko prosze powiedziec mi jedno Obywatelu, co to wszytko ma wspólnego z tym, że obecne na konferencji osoby nie chcą tam ” przeładunku” śmieci? Sprawa nie dotyczy tego kto jest kim, tylko śmieci. A nawet jeżeli to jest ważne kto jest kim to NIE MOGĄ nie chcec tam śmieci, BO są KIM SĄ? Każdy mieć swoje zdanie i swoje piglady i tak jak Ty Obywatelu zaczynasz segregować osoby i media, tak ci ludzie nie chcą tego u siebie. Dla mnie osobiście mogą być nawet przedstawicielami partii, czy stowarzyszenia, czy jakiejś innej grupy ” latającego talerza”. Mają prawo do wyrażania własnego zdania i nie musi się Pan z nimi zgadzać i ze mną też. TAKIE PANIE OBYWATELU PANA PRAWO, a wręcz niesmacznym jest, deprecjonować kogokolwiek za odmienne zdanie, czy też światopogląd. Tylko to mnie skłoniło do odpowiedzi na Pana komentarz.

 11. Obywatel

  25 czerwca 2018 at 15:13

  Zajrzałem z ciekawości a właściwie aby przekonać się kim jest Dodu.
  Trudno o zrozumienie, gdy jesteśmy na różnych płaszczyznach. Tłumaczę wprost, skoro tak trudno zrozumieć: aby rozwiązać problem (który niewątpliwie jest)należy dążyć do porozumienia (widoczna niechęć jest tu przeszkodą).O tym była wypowiedź a nie opowiedzeniem się za stroną. Proszę również nie przypisywać mi własnych intencji czy ocen. Każdy ma prawo do własnych poglądów ale śledząc wypowiedzi osób z otoczenia p. Potańskiej -demokrację zapewnia tylko PO. Przemyśl zanim ponownie napiszesz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Tarnobrzegu

policjaaa

BILANS ZDARZEŃ DROGOWYCH MININEGO WEEKENDU

rta24.eu20 stycznia 2020
policja

DOZÓR I ZAKAZ OPUSZCZANIA KRAJU DLA SPRAWCY POBICIA

rta24.eu19 stycznia 2020
tar

Koncerty charytatywne pt. „Wszystkie dzieci nasze są”

rta24.eu17 stycznia 2020
303-202498

BEZPIECZNE FERIE W MIEŚCIE

rta24.eu16 stycznia 2020
tbgggg

Kobiety będą doradzać

rta24.eu16 stycznia 2020
starosta

Miejskie i miejsko – gminne opłatki w Tarnobrzegu i Nowej Dębie

rta24.eu16 stycznia 2020
ndddd

Turniej badmintona “Małopolska Open” w różnych kategoriach wiekowych

rta24.eu15 stycznia 2020
baranów

Noworoczne widowisko w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu15 stycznia 2020
ferie gorzyce

FERIE W GMINIE GORZYCE

rta24.eu14 stycznia 2020

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU