Sukcesy tenisistów. Osiem razy na podium

W Gdańsku, w 1 Grand Prix Polski Niepełnosprawnych osiem razy na podium stawali tenisiści stołowi IKS Jezioro Tarnobrzeg. – To kolejne zawody, z których wracamy pokaźną liczbą miejsc na podium, a nasz sukces jest doskonałą promocją Tarnobrzega na arenie krajowej – mówi Rajmund Zięba, prezes IKS Jezioro Tarnobrzeg.

W Centrum PZTS im. Andrzeja Grubby, gdzie rozgrywano zawody w turnieju indywidualnym zwyciężył Krzysztof Żyłka, drugie miejsca zajęli Paweł Włodyka, Maciej Nalepka i Paweł Mazuryk, trzecie – Jerzy Zajdel, Janusz Chamot, Mariusz Matejek i Piotr Sokalski. Natomiast debiutant w barwach IKS-u Antoni Biedziuk uplasował się na wysokim piątym miejscu.

Świetny występ w klasie startowej 4 uzyskał Krzysztof Żyłka, pokonał on wszystkich przeciwników w fazie grupowej, Dariusza Rzewuskiego Start Siedlce, Michała Czułka Start Skierniewice i Mariusza Kaniaka Start Białystok oraz w półfinale Robert Hermana Start Gorzów Wielkopolski po 3:0. W finale zwyciężył kolegę z reprezentacji Rafała Lisa Szansa Start Gdańsk 3: 1 (9,-8,8,6).

- Mieliśmy jeszcze trzy szanse wygrania finału i stanięcia na najwyższym stopniu podium, ale nie udało się – dodaje Zięba. I tak, Maciej Nalepka w klasie 3 po wygraniu pojedynków po 3:0 z Markiem Szafrańcem Silesia Katowice, Mariuszem Siewierskim Triumf Start Bydgoszcz i z kolegą klubowym Januszem Chamotem, zmierzył się w finale z Mariuszem Czerwińskim Start Radom. Musiał uznać w meczu jednak lepszą dyspozycję partnera z reprezentacji w klasie 3 i przegrał 0:3 (6,9,5).

Paweł Mazuryk w klasie 8 w fazie grupowej pokonał 3:0 Jakuba Mirosława Start Wrocław, Jacka Wawera Start Zielona Góra i Zbigniewa Skwarczyńskiego Start Wejherowo.
W ćwierćfinale 3:1 (3,-6,4,3) Grzegorza Pieronka Eurobeskidy Łodygowice a w półfinale Zbigniewa Kurasza TOP Bolesławiec również 3:1 (3,-11,5,4). Natomiast w finale po zaciętym pojedynku uległ 0:3 (-11,-9,-15) Mariuszowi Olczakowi KS Bronowianka Kraków.

W klasie 10 Paweł Włodyka wygrał fazie grupowej pokonując Włodzimierza Brylaka KSN Start Warszawa i Grzegorza Nettera Start Białystok po 3:0. W ćwierćfinale 3:0 (7,7,7) Michała Storonowicza Start Białystok a w półfinale Rafała Wasilewskiego Szansa Start Gdańsk 3:1 (-8,7,7,13). W finale przegrał po zaciętej walce 2:3 (-10,-4,4,4,-10) Mateuszem Lasotą Eurobeskidy Łodygowice nowym zawodnikiem w tej klasie.

Mniej zadowolony ze swojego występu był Jerzy Zajdel, który mimo że w fazie grupowej w klasie 11 wygrał z Jackiem Gąsieniec TOP Bolesławiec i Michałem Bryl IKS Atak Elbląg po 3:0 a w ćwierćfinale z Piotrem Dobrzyńskim Start Gorzów Wielkopolski również 3:0 (1,2,4) to w półfinale uległ przyszłemu zwycięscy tej klasy 1:3 (1,-10,-7,-10) Krzysztofowi Wałdochowi z Pomorskiego. W pojedynku o III miejsce pokonał 3:0 (4,9,7) Grzegorza Parola KSN Start Warszawa.

Należy odnotować też dobry występ Janusza Chamota, który w grupie wygrał dwa pojedynki pokonując 3:0 Mateusza Ziarnika (Triumf Start Bydgoszcz) i 3:2 Ryszarda Papisa (KSN Start Warszawa) oraz uległ 1:3 (-12,-12,11,-5) po zaciętej walce reprezentantowi kraju Mariuszowi Czerwińskiemu (Start Radom). W półfinale przegrał bratobójczy pojedynek 0:3 (5,1,7) z Maciejem Nalepką i zajmuje III miejsce.

Mariusz Matejek w klasie 9 pokonał 3:0 Wiaczesława Borkowskiego KSN Start Kalisz, następnie przegrał 1:3 (-8,12,-9,-10) z Dariuszem Ściganym Start Katowice, który zamknął mu drogę do walki o finał w tej klasie.

W walce o trzecie miejsce po raz drugi ogrywa 3:1 (-6,6,8,10) Wiaczesława Borkowskiego z Kalisza oraz 3:0 (9,7,8) Adriana Szczerbińskiego Szansa Start Gdańsk i walkowerem 3:0 Benedykta Mąkosę Start Radom.

W klasie 1-2 Piotr SokalskI zajął III miejsce zwyciężając 3:0 Pawła Gontarczyka Start Gorzów Wielkopolski i 3:1 Wiesława Dzilińskiego Start Szczecin. Natomiast przegrał po 3:0 z reprezentantami kraju w klasie 2 z Rafałem Czuperem Start Białystok i Tomaszem Jakimczukiem Start Zielona Góra.

Kolejne zawody, w których będą rywalizowali zawodnicy IKS Jezioro Tarnobrzeg to Turniej o Indywidualne Mistrzostwo Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego 29 kwietnia w Tarnobrzegu, Międzynarodowe Mistrzostwa Słowenii 14th Slovenian Open od 6 do 9 maja w Lasko i II Turniej Grand Prix Polski osób niepełnosprawnych od 2 do 4 czerwca w Gdańsku.