Rozrywka

SZARE EMINENCJE TARNOBRZESKIEJ POLITYKI?

SZARE EMINENCJE TARNOBRZESKIEJ POLITYKI?

Pisaliśmy niedawno, że w Tarnobrzegu cisza przedwyborami prezydenckimi. Nie jest to jednak całkiem martwa cisza. Wiadomo, że różne środowiska robią przymiarki kto z kim przeciw komu itd. Im dłużej milczą potencjalni główni kandydaci, tym ważniejsza rola osób i środowisk, które potrafią mobilizować wyborców i mają duże wpływy w różnych środowiskach. Teraz jest czas dla politycznych szarych eminencji. Kogo zaliczyć do takich w Tarnobrzegu? Trzeba przyznać, że jest z tym pewien problem. Gdyby zapytać tarnobrzeżan na ulicy, kto jest szarą eminencją w mieście pewnie mieliby problem ze wskazaniem choćby pięciu takich osób. I tak zrobiliśmy. Na kilkudziesięciu zapytanych większość nie była w stanie podać żadnego nazwiska albo chyba nie rozumiejąc o co chodzi wymieniali nazwisko obecnego prezydenta.  Pozostali wymieniali trzy nazwiska, a najczęściej pojawiało się … Z tym poczekajmy do końca artykułu.

CI CO MOGLIBY, A NIE SĄ

Jest w Tarnobrzegu kilka osób potencjalnie bardzo wpływowych, ale z różnych względów  nie będących szarymi eminencjami.Świadomie pomijamy reprezentantów mediów, choć z drugiej strony nie widzimy obecnie wśród nich kogoś, kogo można nazwać szarą eminencją. Naszym zdaniem szarą eminencją mógłby być były prezydent Jan Dziubiński, ale nie jest i to z powodów nie do końca zrozumiałych. Był prezydentem przez kilkanaście lat i ugruntował swoje wpływy. Cały czas na wielu ważnych stanowiskach w mieście pracują ludzie, których postawił tam Dziubiński. Obecny prezydent został prezydentem dzięki Dziubińskiemu. Mimo tego wszystkiego Dziubiński nie kreuje osób i warunków w miejskiej polityce. Symbolem tego jest właśnie obecny prezydent, który wyraźnie “wyemancypował” się spod wpływów byłego prezydenta. Poza tym Dziubiński niegdyś związany z PiS na tle sporu o własną pozycję w partii poróżnił się z częścią ważnych w województwie działaczy i nie odgrywa istotnej roli.   Druga osoba to Władysław Stępień, wieloletni poseł a obecnie radny sejmiku wojewódzkiego. Stępień jest cały czas popularny wśród tarnobrzeżan związanych niegdyś z “Siarkopolem”. Jednak od kilku lat jakby wycofał się z tarnobrzeskich spraw i trudno na dziś powiedzieć jakie ma realne wpływy na życie polityczne.Na pewno nie ma wpływu na obecny układ władzy

EMINENCJE I EMINENCYJKI

Jeżeli mowa o szarych eminencjach, to od razu narzuca się Kościół. Trudno powiedzieć czy Kościół pełni taką rolę w Tarnobrzegu. Raczej obecnie trudno byłoby wskazać konkretnego duchownego, który miałby szczególny wpływ na wiernych – wyborców. Poza tym nie ma co ukrywać, że tarnobrzeskie duchowieństwo sprzyja PiS-owi i to raczej wprost, bez pozostawania w cieniu. W związku z tym to raczej nie jest działanie szarej eminencji.

Przejdźmy do osób, które  za szare eminencje mogą być uznane choć ze sporym znakiem zapytania. O ile na przykład Władysław Stępień jest trochę na uboczu, to małżeństwo Iwony i Dariusza Kołków cały czas jest w różnych wymiarach obecne w życiu Tarnobrzega. Mieli swój znaczący udział w wykreowaniu na prezydenta Norberta Mastalerza i w okresie jego prezydentury mieli w mieście sporo do powiedzenia. Byli również filarami tarnobrzeskiej Platformy Obywatelskiej. Jednak wiele wskazuje na to, że to już przeszłość. Czy Kołkowie nadal są w stanie zjednywać i mobilizować swoich zwolenników? Jakąś odpowiedzią na to może być fakt, że Iwona Kołek w ostatnich wyborach do sejmiku wojewódzkiego więcej głosów dostała w Stalowej Woli niż w Tarnobrzegu. Osłabła również pozycja Kołków wewnątrz tarnobrzeskiej PO.

I na koniec rzeczywista tarnobrzeska szara eminencja, czyli osoba najczęściej wymieniana w naszej ulicznej sondzie. Jest nią prezes spółdzielni mieszkaniowej Tomasz Lenard. Zajmuje odpowiednie stanowisko i na pewno jest wpływowy, a sama spółdzielnia to jeden z większych pracodawców w mieście. Lenard był wśród tych, którym obecny prezydent zawdzięcza wybór. Jednak w odróżnieniu od Jana Dziubińskiego zachował  wpływ na prezydenta Grzegorza Kiełba. Mówi się wręcz, że prezydent Kiełb je z ręki Lenardowi i na mrugnięcie okiem załatwia wszystko, czego ten potrzebuje. W obecnej sytuacji obaj panowie są wręcz skazani na siebie. Kiełb bez wsparcia Lenarda nie będzie miał drugiej kadencji, a Lenard może sterować sprawami miasta bez wystawiania się na ataki i bez ponoszenia odpowiedzialności. Więc szykuje się walka o władzę w mieście z jednej strony obecny prezydent i szara eminencja Tomasz Lenard, a z drugiej jakiś kandydat PiS-u i w tle duchowieństwo. Kto mocniejszy?

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

 1. Johan

  19 października 2017 at 14:13

  Czy ta tym forum są osoby, które też mają lub miały problem ze Spółdzielnią Mieszkaniową? I na własnej skórze przekonały się, że spółdzielnia nie wywiązuje się ze swoich statutowych obowiązków. Czy mój przypadek jest tylko ich wypadkiem przy pracy?
  Chodzi mi o:
  “Podstawowy zakres obowiązków Spółdzielni w dziedzinie napraw wewnątrz lokali
  obejmuje:
  1) remont i konserwacja c.o.,
  2) remont i konserwacja instalacji kanalizacyjnej – piony bez syfonów, urządzeń
  i przyborów sanitarnych,
  3) remont instalacji wodociągowej do zaworu głównego odcinającego w mieszkaniu
  wraz z tym zaworem,
  4) remont i konserwacja instalacji gazowej z wyjątkiem wymiany odbiorników
  gazowych (piecyk, kuchnia, terma),
  5) remont i konserwacja instalacji elektrycznej do ostatniego zabezpieczenia
  (bez bezpieczników),
  6) wszystkie remonty i naprawy wynikające z uszkodzenia lokali przez czynniki
  zewnętrzne lub losowe (bez winy użytkownika),
  7) remonty przewodów wentylacyjnych i kominowych,
  8) remonty i naprawa instalacji TVK i Internetu do gniazda w lokalu.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

received_1918413878189841

Będzie nowy sekretarz.

rta24.eu19 kwietnia 2018
zaglowka

Mistrz politycznego żeglowania – dyrektorem ?

rta24.eu20 stycznia 2018
prezydent&radny (Kopiowanie)

Kiełb w defensywie? Zych w ofensywnie?

rta24.eu7 stycznia 2018
grzegorz kielb

Ministerstwo “głupich” kroków?

rta24.eu4 stycznia 2018
kiełb

W roku 2017 w Tarnobrzegu grzmiało,ale burzy nie było

rta24.eu31 grudnia 2017
siarka-15

Fantastyczny finish Siarki

rta24.eu26 listopada 2017
received_377361569389514

Zwycięstwo Siarki,spokojna zima przed nami.

rta24.eu19 listopada 2017
received_374280159697655

Piękne zwycięstwo Siarki

rta24.eu11 listopada 2017
received_368995656892772

ŁKS lepszy od Siarki

rta24.eu29 października 2017

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU