wydarzenia

Szlęzak czwarty raz odrzucony

Szlęzak czwarty raz odrzucony

Andrzej Szlęzak, były prezydent i radny Stalowej Woli, a dziś radny samorządu wojewódzkiego wciąż nie jest przewodniczącym komisji rewizyjnej. Opozycja, z której kandyduje na to stanowisko zapowiada, że nie odpuści. Rządzące w Sejmiku PiS powtarza to samo. Opozycja, że prawo jest po jej stronie. PiS, że pora to prawo zmienić, bo obecne zapisy paraliżują pracę samorządu. Sytuacja staje się bardzo napięta, bo już niedługo nastanie czas rozliczania zarządu województwa, do czego zobligowana jest komisja rewizyjna, a komisja bez przewodniczącego to nie komisja.

Wnikliwy analityk

W poniedziałek odbyła się piąta sesja sejmiku tej kadencji i czwarte głosowanie nad kandydaturą Szlęzaka. Tym razem było 21 do 7. na niekorzyść Szlęzaka. Zgłaszający go Krzysztof Feret z Koalicji Obywatelskiej mówił o dużym doświadczeniu samorządowym stalowowolanina i o tym, że „cechuje go wnikliwość i zdolność do analizowania danych”, co jest bardzo pożądane w komisji rewizyjnej. Apelował też o dyskusję przed głosowaniem. Tej jednak nie było. Gdy tylko A. Szlęzak zgodził się kandydować, przewodniczący Borcz zarządził głosowanie.

Będzie wyciągał sprawy aferalne

Znacznie więcej działo się przed sesją. Koalicja Obywatelska zwołała wtedy konferencję prasową, podczas której padły mocne słowa. Pos. Zdzisław Gawlik, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu porównał PiS do PZPR. – PZPR mówiła kiedyś kto ma być opozycją i jak ona ma wyglądać. Dziś wracamy do tej sytuacji. Postawa radnych PiS obraża wyborców Andrzeja Szlęzaka. Chcemy wiedzieć, jak działa zarząd i całe województwo, ale rządzący obóz nam to uniemożliwia.

Głos zabrał też sam Szlęzak: – Przewodniczenie komisji rewizyjnej nie jest moją życiową ambicją, ale gdybym został, będę dążył do wyjaśnienia spraw o posmaku aferalnym. Będę stawiał trudne pytania marszałkowi Ortylowi, innym członkom zarządu i to się nie zmieni.

Czyżby PiS przestraszył się trudnych pytań i od debaty nad komisją rewizyjną odstąpił? Po niepomyślnym dla siebie głosowaniu Szlęzak dodał w swoim stylu: – Nie palę, nie narkotyzuję się, więc nie wiem od co chodzi. Gdybyśmy ściśle pewnych reguł się trzymali, to nie ja nie powinienem być przewodniczącym komisji, ale marszałek Ortyl marszałkiem. Stawiane mi zarzuty są absurdalne.

Prawo jest po stronie opozycji, ale…

A jednak PiS trzyma się swego. Zarzuty wobec Szlęzaka są istotnie małej wagi i nie wiadomo, czy takie w ogóle są. Szlęzak miał jednak kiedyś czelność publicznie postawić się J. Kaczyńskiemu i radni PiS prędzej sejmik rozwiążą, niż zgodzą się na politycznego wroga w komisji rewizyjnej. Pat nie może trwać wiecznie i marszałek Ortyl mówi o wszczęciu procedury zmiany prawa o samorządzie. To na razie daje przewodniczenie w komisji rewizyjnej kandydatowi największego klubu opozycyjnego. PiS nie raz zmieniał prawo w ciągu dni, ale tym razem naprawdę ma mało czasu. Najpóźniej w maju sejmik musi zacząć rozliczanie zarządu województwa z pracy, a do tego potrzebny jest wniosek komisji rewizyjnej. Tej w sejmiku nie ma i rządząca większość ma poczucie ognia pod stopami. Marszałek Ortyl uruchomił już podkarpackich posłów PiS, ale czy dla jednego Szlęzaka warto prawo zmieniać? Choć z drugiej strony duma eksprezydenta może rozpierać.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

3_2,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Ambasador Gruzji w Tarnobrzegu

rta24.eu21 sierpnia 2019
dozynki_2019_oblickigraphics-137,nXaKrKmimmiWrsCYZZk

Dożynki w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu20 sierpnia 2019
mon3

Delegacja z MON w nowodębskim szpitalu

rta24.eu20 sierpnia 2019
ksiądz drewniak

Nie żyje ks. Władysław Drewniak

rta24.eu20 sierpnia 2019
dsc_1273-1024x683,nXaKrKmimmiWrsCYZZk

Lasowiaczki nagrodzone w Bukowinie Tatrzańskiej

rta24.eu19 sierpnia 2019
Doznki Chmielow3

Gmina Nowa Dęba podziękowała za plony

rta24.eu19 sierpnia 2019
siarka-tarnobrzeg-stal-stalowa-wola_5422

Siarka znów wygrywa

rta24.eu19 sierpnia 2019
69630323_2067423953432878_8325425509202657280_n

Radny otwiera listę

rta24.eu19 sierpnia 2019
3

Motocyklista potrącił pieszego. Obaj nie żyją

rta24.eu17 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU