W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg. Piesi i rowerzyści na jednej ścieżce. Ale dlaczego?

Tarnobrzeg. Piesi i rowerzyści na jednej ścieżce. Ale dlaczego?

Rowerzyści irytują się patrząc na nowe oznakowanie traktów, na których mieli wydzieloną strefę jazdy. Rewolucja zaczęła się od zamalowania znaków poziomych. I tak powstały wspólne tzw. ciągi pieszo-rowerowe. Powód? Oczywiście przepisy. 

Z nową sytuacją mamy do czynienia przy drodze wojewódzkiej nr 871 oraz ulicach Kwiatkowskiego i Zwierzynieckiej. Ponieważ interpretacje zmian są różne o wyjaśnienie poprosiliśmy urzędników. Na pytanie dlaczego je wprowadzono odpowiada Małgorzata Matyka, naczelnik wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta w Tarnobrzegu:

- Na drodze wojewódzkiej nr 871 oraz ulicach Kwiatkowskiego i Zwierzynieckiej konieczne było wprowadzenie zmiany stałej organizacji ruchu zarówno ze względu na brak zachowanej skrajni pomiędzy chodnikiem a ścieżką rowerową, jak również w celu uniknięcia nadmiaru oznakowania na każdym zjeździe.

Zastosowanie znaku C-13/16 z kreską pionową wskazuje drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie. W przypadku usytuowania ścieżki rowerowej bezpośrednio przy chodniku należy zachować odpowiednią skrajnię, która stanowi wolną przestrzeń od jakichkolwiek przeszkód. Pomiędzy ścieżką rowerowa a chodnikiem powinna być wyznaczona przestrzeń o szerokości 20 cm. Z uwagi na ograniczoną szerokość pasa drogowego nie ma możliwości wykonania skrajni pomiędzy ścieżką rowerową a chodnikiem.

Zmiana stałej organizacji polegająca na zamianie znaku C- 13/16 z kreską pionową na znak C- 13/16 z kreską poziomą pozwala również na uniknięciu konieczności wykonania nadmiaru znaków poziomych i pionowych na każdym zjeździe.

Tzw. „ciągi pieszo- rowerowe” to w obowiązującym porządku prawnym ścieżka rowerowa, z której mogą korzystać piesi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami szerokość ścieżki rowerowej należy ustalać indywidualnie, jeżeli oprócz prowadzenia ruchu rowerowego pełni ona inne funkcje. W takich przypadkach przepisy rozporządzenia nie określają minimalnej szerokości ścieżki rowerowej. Wobec powyższego minimalna szerokość takiej ścieżki powinna być większa niż 2,5 m.

W przypadkach, kiedy szerokość pasa drogowego nie pozwala na wyznaczenie ścieżki rowerowej (szerokość dwukierunkowej ścieżki rowerowej nie powinna być mniejsza niż 2 m a ścieżki jednokierunkowej nie mniejsza niż 1,5 m) i chodnika (szerokość chodnika przy jezdni lub przy pasie postojowym nie powinna być mniejsza niż 2 metry, szerokość chodnika odsuniętego od jezdni lub szerokość samodzielnego ciągu pieszego nie powinna być mniejsza niż 1,5 m,), zastosowanie wspólnych ciągów pieszo- rowerowych oznakowanych znakiem C- 13/16 z kreską poziomą daje możliwość korzystania pieszym ze ścieżek rowerowych.

oznakowanie (1)

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (3)

Komentarze

 1. swan

  21 listopada 2017 at 19:13

  To jest przyklad wydawania poeniedzy na idiotyzmy. Bez sensu! Warunki sa jakie sa i po co przesadzac!? Glupota. Kto takie decyzje dokonuje?

 2. Gregor

  22 listopada 2017 at 12:05

  Może się ktoś pokusi o zadanie pytania dlaczego ścieżki te nie spełniają wymogów ścieżek rowerowych, bo są … zbyt wąskie. Ciśnie się na usta pytanie: kto dał ciała, czy poniósł konsekwencje? Pewnie zaraz pojawią się tłumaczenia, że za mało było miejsca, etc. etc., ale to nie pierwsza tego typu wpadka sławetnego wydziału TID zarządzanego przez niekwestionowaną specjalistkę w tej dziedzinie, nieprawdaż?

 3. Maciek

  23 listopada 2017 at 17:07

  Wszystko na odwrót. Powinno się zacząć od dróg dla rowerów i pieszych szerokości co najmniej 3,2 m, z miejscowymi zwężeniami do minimum 2,0 m oznaczonymi jako drogi dla rowerów, a nie drogi dla pieszych (przy braku pobocza pieszy może poruszać się drogą dla rowerów legalnie, rowerzysta chodnikiem tylko w kilku występujących rzadko sytuacjach), a dopiero w przypadku przekroczenia na danym odcinku dopuszczalnych natężeń ruchu pieszych lub/i rowerzystów podzielić drogę dla rowerów i pieszych na drogę dla rowerów i przylegającą do niej drogę dla pieszych. No ale żeby mogło tak być, to trzeba było przemyśleć sprawę od samego początku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

rta

Rusza III Plebiscyt Sportowy na najpopularniejszego sportowca portalu rta24.eu

rta24.eu7 grudnia 2018
plakat choinka 2019 wwwasas

12 Finał Akcji Charytatywnej Choinka Życzeń

rta24.eu7 grudnia 2018
asfzxa

Tenisiści stołowi IKS Jezioro Tarnobrzeg odnoszą kolejny sukces i to w Drużynowych Mistrzostwach Polski

rta24.eu7 grudnia 2018
_dsc3189,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

20 lat Środowiskowego Domu Samopomocy

rta24.eu7 grudnia 2018
olimpia

Mecz Siarki z Olimpią Elbląg zostanie rozegrany wiosną

rta24.eu6 grudnia 2018
2a

Huta Stalowa Wola S.A. zakończyła robotyzację technologii

rta24.eu6 grudnia 2018
rta 24

Mecz z Olimpią za złotówkę

rta24.eu4 grudnia 2018
_dsc2823,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Ulica Wyszyńskiego już przejezdna

rta24.eu4 grudnia 2018
_dsc2769,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Kolejna inwestycja przeciwpowodziowa w regionie zakończona

rta24.eu4 grudnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Moniuszki 20
39-400 Tarnobrzeg

Copyright © RTA24.EU