W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg tyłem do przemysłu

Tarnobrzeg tyłem do przemysłu

Jaką gospodarczą przyszłość ma Tarnobrzeg? Jeśli popatrzy się na sąsiadów, to Tarnobrzeg wypada co najmniej blado.

Stalowa Wola i Mielec to silne ośrodki przemysłowe. W skali powiatów stalowowolskiego i mieleckiego to te miasta gospodarczo dominują w powiatach. O ich sile decydują specjalne strefy ekonomiczne i przekształcone wielkie zakłady przemysłowe Huta Stalowa Wola i WSK Mielec.

Tymczasem w Tarnobrzegu restrukturyzacja kopalni siarki nie dała tak dobrych efektów. Fabryka nawozów sztucznych i Jezioro Tarnobrzeskie, to za mało żeby można było mówić o udanej restrukturyzacji. Co prawda siedziba SSE Euro – Park Wisłosan znajduje się w Machowie, ale największe inwestycje znalazły się poza Tarnobrzegiem. Można nawet powiedzieć, że strefa tarnobrzeska, to największe inwestycje w Stalowej Woli, pod Wrocławiem, czy w Radomiu.

Dlaczego Tarnobrzeg nie potrafił przez kilkanaście lat wykorzystać szansy jaką dawało powstanie specjalnej strefy ekonomicznej? Przecież były dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Machowie Marek Indyk był niezmiennie przychylny Tarnobrzegowi. W Stalowej Woli mieli i mają o to do niego pretensje, bo strefa inwestowała w Machowie, a w Stalowej Woli inwestował w strefę samorząd. Jednak w Stalowej Woli tego nie żałują, bo mogą się pochwalić napływem inwestorów i zwiększonymi wpływami do budżetu o miejscach pracy nie wspominając.

Tymczasem Tarnobrzeg przez ostatnie kilkanaście lat jakby był zapatrzony w przeszłość miasta jako stolicy województwa, co dawało dostęp do finansów, miejsca pracy w administracji i dawało prestiż. Ktoś chyba zapomniał, że skończyło się to definitywnie w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłegowieku. W sumie nie wiadomo dlaczego władze miasta przez tyle lat nie potrafiły nawiązać owocnej współpracy z zarządem SSE. Można jednak powiedzieć, że stroną bardziej pasywną, czy nawet niechętną bliższej współpracy były władze miasta. Spotkania władz miasta z kierownictwem strefy były rzadkie i nieliczne, i zazwyczaj mało merytoryczne. Efekt jest taki, że w powiecie w rozwoju przemysłowym Tarnobrzeg wyprzedziły gminy Nowa Dęba i Gorzyce. Za rządów prezydenta Jana Dziubińskiego można było odnieść wrażenie, że władze miasta jakby uważały, iż rozwój przemysłowy miasta to wyłącznie sprawa ARP i strefy, bo Tarnobrzegowi skrzywdzonemu przez upadek zagłębia siarkowego i utratę statusu stolicy województwa, należy się to jak chłopu ziemia. Okazało się, że był to błąd bardzo drogo kosztujący. Prezydent Norbert Mastalerz jakby lepiej rozumiał konieczność współpracy miasta z SSE. Jednak efekty tego są żadne albo nawet gorsze niż żadne.

Lokalizacja Parku Technologicznego była jakby wbrew sugestiom władz SSE. W efekcie stoją niemal puste obiekty, które trzeba utrzymywać i przez to zniechęcały potencjalnych inwestorów. Również obecnie nie widać zrozumienia u władz miasta znaczenia współpracy z SSE. Prezydent Grzegorz Kiełb bodaj ani razu nie spotkał się z władzami SSE na poważnych rozmowach, a mięło już prawie półtora roku jego rządów. Jeżeli władze miasta niezrozumieją, że ścisła współpraca z SSE Euro – Park Wisłosan jest już nie tylko szansą, a koniecznością by Tarnobrzeg nie stracił walorów jako liczący się ośrodek gospodarczy, to nadal będą dystansowane przez Nową Dębę i Gorzyce. W tej mierze prezydenci Tarnobrzegu wiele mogą się nauczyć od burmistrza Nowej Dęby i wójta Gorzyc.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

puck,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Sukces zawodniczki Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg

rta24.eu14 czerwca 2019
gody2,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Piękny jubileusz

rta24.eu14 czerwca 2019
rak (9 of 17)

VI Kompanijny Moduł Ogniowy RAK wyruszył w Polskę

rta24.eu13 czerwca 2019
1-5256

Właścicielka Szkoły Torus Zatrzymana przez CBA!

rta24.eu12 czerwca 2019
DSCN5878-752x440

Uroczyste przekazanie samochodu dla OSP w Kaczakach

rta24.eu12 czerwca 2019
12

Gminny Konkurs Matematyczny w Gorzycach

rta24.eu12 czerwca 2019
poszukiwany

Zaginiony Jan Smardz

rta24.eu12 czerwca 2019
Resized_20190609_114259_7179

14 medali wywalczyli zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Delfin Tarnobrzeg

rta24.eu11 czerwca 2019
szkolenie1

Powiatowe ćwiczenia obronne

rta24.eu11 czerwca 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU