W Tarnobrzegu

Uwaga! Oszuści wysyłają wezwania do zapłaty

Uwaga! Oszuści wysyłają wezwania do zapłaty

200 zł za wpisanie do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej. Taką ofertę otrzymują firmy z regionu. Okazuje się jednak, że wpisanie do innego rejestru, który różni się  jedynie tym, że w skrócie nazwy nie ma litery „o”, a „i”  jest bezpłatne.

Pismo, które otrzymują przedsiębiorcy jest opatrzone odniesieniami do konkretnych przepisów i powołuje się m.in. na ustawę o działalności gospodarczej, kodeks cywilny.

Jak czytamy w dokumencie: „Warunkiem niezbędnym do wpisaniu firmy do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej i aktualizowania jej danych, jest uiszczenie stałej opłaty rejestracyjnej w kwocie 200 zł podanej na blankiecie wpłaty załączonym do niniejszego pisma we wskazanym tam nieprzekraczalnym terminie płatności, będącym terminem, o którym mowa w art. 66 § ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (tj. Dz. U. Z 2014 r. poz. 121 ze zm.) Na stronie ceodg.pl/regulamin dostępny jest regulamin Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej”.

W piśmie jest zaznaczone, że zostało ono sporządzone na podstawie kodeksu cywilnego, a także, że wpis do CEODG nie podlega opłacie skarbowej. Rzeczywiście strona tej ewidencji istnieje jest tam też regulamin.

Skan tego pisma otrzymaliśmy od jednej ze stalowowolskich  firm, u której taka korespondencja od razu wzbudziła podejrzenie, że może być próbą wyłudzenia pieniędzy. Przedsiębiorca ten wiedział o takich praktykach stosownych przez firmy prowadzące tego typu rejestry. Dokument ten wygląda jak typowe zawiadomienie urzędowe, jest opatrzone pieczątkami i podpisem referenta ds. rozliczeń.

pismo

Okazuje się jednak, że firmy mogą skorzystać z bezpłatnego wpisu tylko, że do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), o czym przypomina Ministerstwo  Rozwoju. W komunikacje ministerstwo zaznacza, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna. Ponadto zauważa, że na rynku funkcjonują firmy komercyjne, które przesyłają przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Jednak wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Ma on charakter czysto informacyjny czy reklamowy. Jak czytamy w komunikacie, podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne.
Ponadto publikowane przez takie firmy dane nie korzystają z domniemania wiarygodności, a fakt wpisu do rejestru nie świadczy o formalnoprawnym zarejestrowaniu firmy.
Ministerstwo Rozwoju zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za zawartość jakichkolwiek spisów przedsiębiorców prowadzonych przez firmy komercyjne. Dlatego zaleca rozwagę przed podejmowaniem współpracy z firmami, które oferują płatne wpisy do komercyjnych rejestrów.
Na na stronie CEIG jest ostrzeżenie, że wszelkie czynności związane z wpisem do tego rejestru prowadzonego przez Ministra Rozwoju są bezpłatne. Zaś do tego typu płatnych ofert należy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

Ci, którzy czują się oszukani zgłaszają to na policję. Pod koniec października mieszkanka Rudnika nad Sanem złożyła zawiadomienie o oszustwie. Jak informuje policja, kobieta otrzymała pismo wzywające do zapłaty za wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej i uiszczenia opłaty w kwocie 200 zł w trybie 7 dni od daty doręczenia. Właścicielka firm przelała te pieniądze. Jednak dopiero później dowiedziała się, że wpis do rejestru centralnego jest bezpłatny.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Tarnobrzegu

grzegorz_opalinski

Grzegorz Opaliński trenerem Siarki

rta24.eu19 czerwca 2019
1-_DSC7623-1000x600

Znamy nowy termin Dni Tarnobrzega

rta24.eu19 czerwca 2019
policja_rni

Wypadek drogowy w Trześni

rta24.eu19 czerwca 2019
malaga,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Tarnobrzeski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Maladze

rta24.eu19 czerwca 2019
jezioro_foto_media,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

20 czerwca rusza sezon nad Jeziorem Tarnobrzeskim

rta24.eu18 czerwca 2019
kip_kip,lH99nrGbpmmEqb2FZaA

Dobra postawa tarnobrzeskich karateków na turnieju w Limanowej

rta24.eu18 czerwca 2019
konkurs bib2.

Od bednarza po tresera robotów

rta24.eu18 czerwca 2019
DSC_4859

Pierwsze obrady Sejmiku Tarnobrzeskich Przedsiębiorców

rta24.eu17 czerwca 2019
mili6

Militarny weekend w Nowej Dębie

rta24.eu17 czerwca 2019

Kontakt

Redakcja
tel.881 252 577
e-mail: redakcja@rta24.eu

ul. Przemysłowa 13
37-450 Stalowa Wola

Copyright © RTA24.EU