W powiecie

Pamiętają o ofiarach Holokaustu

Pamiętają o ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Baranowie Sandomierskim odbędą się we wtorek 28 stycznia.

Gmina Baranów Sandomierski już po raz 4. włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Tradycyjnie już najważniejszym punktem programu będzie odwiedzenie dawnego cmentarza żydowskiego. Pochód z lampionami wyjdzie jednocześnie ok. 12.30 ze szkół w Skopaniu i Baranowie Sandomierskim, a następnie uczestnicy spotkają się na byłym kirkucie, by wspólnie pomodlić się za mieszkańców gminy i okolic zabitych podczas II wojny światowej. Następnie zebrani udadzą się do Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu, gdzie odbędzie się projekcja filmu pt. „Chleba Naszego Powszedniego”. Jest to fabularyzowany dokument opowiadający historię rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanych przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Przypomina także losy innych mieszkańców tamtych okolic, którzy ryzykowali życiem, by ratować żydowskich sąsiadów. Film zostanie zaprezentowany dzięki uprzejmości TV Łańcut i Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie, który obraz wyprodukował.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty. W tym roku bierze w nich udział ponad 30 miejscowości, trwają od 2 stycznia do 22 lutego. Centralne uroczystości odbędą się 27 stycznia w Rzeszowie.

Wyjątkowy jest plakat tegorocznych obchodów. To rysunek Igi Trzeciak (opiekun naukowy Agata Kwiatkowska), która tą pracą zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym „Zagłada Żydów i pozytywne postawy wobec nich w czasie II wojny światowej” w kategorii I zorganizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie i Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Uwaga! Szkolenie żołnierzy WOT na terenie gminy Nowa Dęba

rta24.eu25 lutego 2021

Poziom wód na rzekach powiatu tarnobrzeskiego

rta24.eu24 lutego 2021

Uratowana czapla w Alfredówce

rta24.eu24 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

“Zakręcona akcja” pod OSP Grębów

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021