W powiecie

Pamiętają o ofiarach Holokaustu

Pamiętają o ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Baranowie Sandomierskim odbędą się we wtorek 28 stycznia.

Gmina Baranów Sandomierski już po raz 4. włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Tradycyjnie już najważniejszym punktem programu będzie odwiedzenie dawnego cmentarza żydowskiego. Pochód z lampionami wyjdzie jednocześnie ok. 12.30 ze szkół w Skopaniu i Baranowie Sandomierskim, a następnie uczestnicy spotkają się na byłym kirkucie, by wspólnie pomodlić się za mieszkańców gminy i okolic zabitych podczas II wojny światowej. Następnie zebrani udadzą się do Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu, gdzie odbędzie się projekcja filmu pt. „Chleba Naszego Powszedniego”. Jest to fabularyzowany dokument opowiadający historię rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanych przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Przypomina także losy innych mieszkańców tamtych okolic, którzy ryzykowali życiem, by ratować żydowskich sąsiadów. Film zostanie zaprezentowany dzięki uprzejmości TV Łańcut i Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie, który obraz wyprodukował.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty. W tym roku bierze w nich udział ponad 30 miejscowości, trwają od 2 stycznia do 22 lutego. Centralne uroczystości odbędą się 27 stycznia w Rzeszowie.

Wyjątkowy jest plakat tegorocznych obchodów. To rysunek Igi Trzeciak (opiekun naukowy Agata Kwiatkowska), która tą pracą zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym „Zagłada Żydów i pozytywne postawy wobec nich w czasie II wojny światowej” w kategorii I zorganizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie i Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” – złóż wniosek!

rta24.eu20 lipca 2021

Koło Wędkarskie Nr 8 w Baranowie Sandomierskim nagrodziło wędkarzy

rta24.eu20 lipca 2021

Widowisko Nocy Świętojańskiej we Wrzawach

rta24.eu9 lipca 2021

Stalowe Dzieciaki i Mistrz Polski w Football Freestyle w Gorzycach

rta24.eu9 lipca 2021