W powiecie

Pamiętają o ofiarach Holokaustu

Pamiętają o ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Baranowie Sandomierskim odbędą się we wtorek 28 stycznia.

Gmina Baranów Sandomierski już po raz 4. włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Tradycyjnie już najważniejszym punktem programu będzie odwiedzenie dawnego cmentarza żydowskiego. Pochód z lampionami wyjdzie jednocześnie ok. 12.30 ze szkół w Skopaniu i Baranowie Sandomierskim, a następnie uczestnicy spotkają się na byłym kirkucie, by wspólnie pomodlić się za mieszkańców gminy i okolic zabitych podczas II wojny światowej. Następnie zebrani udadzą się do Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu, gdzie odbędzie się projekcja filmu pt. „Chleba Naszego Powszedniego”. Jest to fabularyzowany dokument opowiadający historię rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanych przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Przypomina także losy innych mieszkańców tamtych okolic, którzy ryzykowali życiem, by ratować żydowskich sąsiadów. Film zostanie zaprezentowany dzięki uprzejmości TV Łańcut i Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie, który obraz wyprodukował.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty. W tym roku bierze w nich udział ponad 30 miejscowości, trwają od 2 stycznia do 22 lutego. Centralne uroczystości odbędą się 27 stycznia w Rzeszowie.

Wyjątkowy jest plakat tegorocznych obchodów. To rysunek Igi Trzeciak (opiekun naukowy Agata Kwiatkowska), która tą pracą zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym „Zagłada Żydów i pozytywne postawy wobec nich w czasie II wojny światowej” w kategorii I zorganizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie i Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Powiatowe inwestycje drogowe w gminie Baranów Sandomierski

rta24.eu7 sierpnia 2020

Kajakiem do Gdańska przez Gminę Baranów Sandomierski

rta24.eu6 sierpnia 2020
policja

Policjanci odnaleźli zaginionego mężczyznę

rta24.eu5 sierpnia 2020

Wyniki wyborów w sołectwach i osiedlach w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu4 sierpnia 2020

Jan Mroczek gościem organowego czwartku

rta24.eu4 sierpnia 2020

Uwaga – obowiązuje zakaz wstępu na teren poligonu!

rta24.eu3 sierpnia 2020

Bieg w rocznicę Powstania Warszawskiego

rta24.eu3 sierpnia 2020

W Rozalinie znaleźli amunicję z II wojny światowej

rta24.eu31 lipca 2020
budowa drogi

Powiatowe inwestycje w gminie Grębów

rta24.eu30 lipca 2020