W powiecie

10 mln zł przeznaczone na dostępność komunikacyjną nowodębskiej podstrefy!

10 mln zł przeznaczone na dostępność komunikacyjną nowodębskiej podstrefy!

Dawna Al. Metalowca, będąca ciągiem pieszo-jezdnym, która otrzymała nazwę dyrektora technicznego WAm3 Tadeusza Śmiśniewicza, zmieni się w drugą drogę dojazdową do nowodębskiej podstrefy przemysłowej.

 

Decyzję o przygotowaniu się do realizacji zadania radni podjęli w 2019 r., zaś burmistrz zaproponował rozwiązanie polegające na szybkim przygotowaniu się do zadania, poprzez opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego i złożenie wniosku o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w roku 2020 na zadanie realizowane w formacie „zaprojektuj i zbuduj”. Taki wniosek został złożony i znalazł akceptację zarówno u Wojewody Podkarpackiego, jak i Premiera. Nie obyło się to bez wsparcia parlamentarzysty Zbigniewa Chmielowca, dzięki czemu dotacja wyniesie 3,1 mln zł (50%). Tak więc, w przeciągu dwóch lat ma być opracowany projekt techniczny, wydana specjalna decyzja drogowa oraz zrealizowane zadanie. Czasu nie jest za wiele, ale władze samorządowe liczą, że wyłoniony w drodze przetargu wykonawca poradzi sobie z tą materią.

 

A do wykonania będzie odcinek jezdni o długości 1512 m oraz 70 m drogi powiatowej ul. Sikorskiego. Szerokość jezdni to 6 m, wzdłuż której będzie biegł ciąg pieszo-rowerowy. Jego odnoga będzie wychodzić na ul. Leśnej obok garaży. Drogę oświetlać ma 47 punktów świetlnych, kolejne 6 zostanie usytuowane przy ciągu do ul. Leśnej. Wzdłuż drogi prowadzone będzie odwodnienie częściowo do rowów otwartych, w większości planowane jest wybudowanie kanalizacji deszczowej.

Dużą trudność stanowić będzie budowa nowego przejazdu kolejowego kategorii C, którego realizacja będzie spoczywać po stronie inwestora, czyli gminy, PKP obecnie ustala warunki tej przebudowy. Konstrukcja jezdni zostanie przystosowana do ruchu pojazdów ciężarowych (KR3).

Ważna była także zgoda Powiatu Tarnobrzeskiego na wyprowadzenie części ruchu ze strefy na 200-metrowy odcinek ul. Sikorskiego, który jest droga powiatową.

 

Projekt, aczkolwiek bardzo ważny dla naszej podstrefy, miał dużą konkurencję, ale ze względu na to, że stanie się istotną dla przedsiębiorców i pracowników arterią komunikacyjną, uzyskał akceptację na wsparcie finansowe z budżetu państwa. Dzięki temu w 2023 r. nowa droga winna być oddana do użytkowania.

 

Dotację otrzymał także Powiat Tarnobrzeski na przebudowę i rozbudowę ul. Szypowskiego, na długości 750 m. Zadanie, które szacowane jest na 3,25 mln zł otrzymało dotację w wysokości 2,3 mln zł (70%).

Dzięki obu zadaniom zmieni się dostępność komunikacyjna i otoczenie drogowe nowodębskiej podstrefy TSSE Euro-Park Wisłosan

 

 

 

 

UMiG Nowa Dęba

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021

W Gorzycach dzień Dziecka się nie kończy

rta24.eu10 czerwca 2021

Zespół Jamniczanki zdobył nagrodę publiczności

rta24.eu9 czerwca 2021

Gminny konkurs recytatorski w Sokolnikach

rta24.eu9 czerwca 2021

Komunikat o utrudnieniach drogowych

rta24.eu9 czerwca 2021

Omal nie utonął w rowie, uratował go wójt Grębowa

rta24.eu5 czerwca 2021

Publikujemy portret pamięciowy mężczyzny, który składał dziecku niemoralne propozycje

rta24.eu1 czerwca 2021

V Zjazd Starych Motocykli PRL

rta24.eu26 maja 2021

W Gorzycach przyznano stypendia „Młodzi Zdolni”

rta24.eu24 maja 2021