W Tarnobrzegu

102. rocznica Niepodległości w Tarnobrzegu

102. rocznica Niepodległości w Tarnobrzegu

Narodowe Święto..

Tarnobrzeskie obchody Narodowego Święta Niepodległości miały symboliczną odsłonę. Podobnie jak w całym kraju, z uwagi na pandemię, uroczystości ograniczono do minimum.

Tuz przed południem 11 listopada przedstawiciele władz miasta – prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wraz z przewodniczącym Rady Miasta Bogusławem Potańskim i wiceprzewodniczącą Rady Bożeną Kapuściak, złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty złożyli też reprezentanci radnych miejskich, instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Okolicznościowe wystąpienie do mieszkańców miasta prezydent przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak zaznaczył, rok 1918, czas zrywu niepodległościowego, to czas wspólnoty, gdyż budowania Polski podjęli się wszyscy, bez względu na wyznanie, płeć, czy poglądy polityczne. – Kiedy byliśmy razem, tworzyliśmy rzeczy wielkie, kiedy towarzyszyła nam nienawiść, straciliśmy naszą niepodległość – zwrócił się do mieszkańców miasta prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek na swoim fanpage’u. Wcześniej, w ten sam sposób informując o innych niż dotychczas, gdyż podporządkowanych rygorom sanitarnym, uroczystościach, prezydent zachęcił do świętowania. Mimo wszystko. Chociażby poprzez wywieszenia flag państwowych. – Chociaż w ten sposób okażmy, że jesteśmy wspólnotą i mimo zalecanych fizycznych dystansów nie rezygnujmy z wspólnego świętowania, nawet jeśli tylko tak symbolicznego – przekazał prezydent Bożek życząc mieszkańcom przede wszystkim zdrowia. – Dbajcie o siebie i bądźcie odpowiedzialni. Niech to będzie wyraz naszego patriotyzmu – zaznaczył.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości także zwyczajowa Msza św. w intencji ojczyzny oraz mieszkańców miasta odprawiona w dominikańskim przyklasztornym sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, którą koncelebrował o. Karol Wielgosz, przeor klasztoru, szerszemu gronu wiernych dostępna była tylko za pośrednictwem transmisji telewizji kablowej oraz na fanpage’u tarnobrzeskiego klasztoru.

Jak jednak podkreślił w swoim internetowym wpisie prezydent Bożek, wszyscy powinniśmy mieć na uwadze, że to, co odbiera nam możliwość wspólnego cieszenia się z Niepodległości, przeminie i znowu będziemy mogli spotykać się i radośnie razem świętować. – Tego Państwu i sobie życzę dziś najbardziej. Niech nic nas nie złamie. Jak pokazuje historia, z każdego zawirowania wychodziliśmy silniejsi, bogatsi w doświadczenie. Dziś dostajemy lekcję pokory, lekcję wzajemnej odpowiedzialności. Wierze, że odrobimy ją celująco – napisał prezydent do tarnobrzeżan.

 

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

rta24.eu4 maja 2021

Konsultacje społeczne zagospodarowania fragmentu Serbinowa

rta24.eu4 maja 2021

Tarnobrzeg wita w odświeżonej formie

rta24.eu4 maja 2021

Uczciliśmy pamięć tragicznie zmarłych pracowników przemysłu siarkowego

rta24.eu29 kwietnia 2021

Tarnobrzeski „Rolnik”  zrealizował program „Złote Szkoły NBP”  

rta24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rta24.eu29 kwietnia 2021