wydarzenia

38. rocznica ogłoszenia stanu wojennego

38. rocznica ogłoszenia stanu wojennego

13 grudnia  Polska obchodzi 38. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Załączamy kilka słów historii, tego pamiętnego wydarzenia.

 

Rada Państwa 12 grudnia około północy, podjęła  uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

13 grudnia oddziały ZOMO rozpoczęły, akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW. Na ulicach miast pojawiły się czołgi i pojazdy opancerzone, wozy bojowe piechoty oraz samochody i samoloty transportowe.

Przed północą  rozpoczęła się Akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych i central telefonicznych. Do 451 obiektów w całym kraju wkroczyły uzbrojone oddziały, sformowane z 700 funkcjonariuszy SB i MO, 3000 żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza oraz innych jednostek wojskowych MSW, a także 1200 żołnierzy oddelegowanych przez wojsko. Cywilne telefony wyłączono, także w ambasadach i konsulatach. Już 14 grudnia rezerwiści powołani do jednostek milicji otrzymali broń. Po północy na polecenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego członek Biura Politycznego PZPR i współprzewodniczący ze strony rządowej Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Kazimierz Barcikowski poinformował prymasa Polski Józefa Glempa w toku bezpośredniej rozmowy w rezydencji.

O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowano przez Polskie Radio o godzinie 6 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. MSW wydało rozporządzenie o nakazie zdeponowania broni i amunicji. Zmilitaryzowano wiele instytucji oraz strategicznych sektorów gospodarki, takich jak komunikacja, energetyka, górnictwo i porty morskie. Należy zaznaczyć, że degradacji podlegały fabryki, przynoszące zyski na terenie kraju. Zakazano strajków, zgromadzeń, działalności związkowej i społecznej. Sądy zaczęły działać w trybie doraźnym.

Wprowadzona cenzura korespondencji oraz wyłączenie komunikacji telefonicznej spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji dla obywateli . Ograniczono możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną, która wprowadzała zakaz opuszczania posesji w danym czasie. Zakazano, zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych. Wstrzymano wydawanie prasy,  a także czasowo zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych.

Jednocześnie 15 grudnia Rada Główna Episkopatu Polski przyjęła komunikat żądający w ostrych słowach od władz zaprzestania represji związanych ze stanem wojennym. Na apel władz w związku z napiętą sytuacją w kraju władze kościelne zgodziły się na nieodczytywanie komunikatu z ambon w kościołach.

Źródło/ UG Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Obowiązkowe wyposażenie roweru

rta24.eu30 maja 2020

Senior przekroczył dozwoloną prędkość- stracił prawo jazdy

rta24.eu29 maja 2020

Dekret o obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

rta24.eu29 maja 2020

Siłownie i place zabaw otwarte już jutro

rta24.eu29 maja 2020

Szpital powiatowy ponownie uruchamia oddział wewnętrzny

rta24.eu29 maja 2020

Od poniedziałku znowu polecimy z Jasionki do Warszawy!

rta24.eu29 maja 2020

Kolizja z sarną w Gorzycach

rta24.eu28 maja 2020

Pomóżmy im wygrać Podwórko Talentów Nivea

rta24.eu28 maja 2020

PGKiM ogłosiło przetarg rozbudowy głębinowego ujęcia wody

rta24.eu28 maja 2020