W powiecie

Aktywni seniorzy w Baranowie Sandomierskim

Aktywni seniorzy w Baranowie Sandomierskim

Będą malować, śpiewać, gotować, żeglować, grać…Baranowscy seniorzy wezmą udział w projekcie Stowarzyszenia Tor Rozwoju w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Na początek zasadzono zielone rośliny – symbol wiosny i rodzących się nowych możliwości oraz początek przygody! 40 seniorów będzie bowiem korzystać z wielu atrakcyjnych zajęć, spotkań, wycieczek, imprez integracyjnych, które przygotowano w ramach projektu. Stowarzyszenie Tor Rozwoju pozyskało na ten cel fundusze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Taki program dla osób w wieku 60+ na terenie gminy realizowany jest po raz kolejny.

– Podczas pierwszej edycji trudno było znaleźć uczestników – mówił podczas inauguracji burmistrz Marek Mazur – a teraz zabrakło miejsc, tylu było chętnych. To oznacza, że takie działania są potrzebne. Cieszę się, że mamy aktywnych mieszkańców w każdym wieku, którzy chcą działać i rozwijać swoje pasje.

W wyniku przeprowadzonego naboru powstały dwie grupy: w Baranowie Sandomierskim i Skopaniu. Okazało się, że program będzie bardzo sfeminizowany, bo uczestniczą w nim wyłącznie panie, i to zarówno jako uczestniczki, jak i wolontariuszki. W obu miejscach odbyły się już spotkania informacyjne i inaugurujące projekt oraz ruszają pierwsze warsztaty. Na początek będzie to rękodzieło – jeszcze przed Wielkanocą uczestniczki wykonają świąteczne palmy i ozdoby. W dalszej części projektu odbędą się zajęcia z rękodzieła współczesnego, ruchowe, malarskie, teatralne, wokalne i kulinarne. W planie są także imprezy integracyjne: grillowanie, żeglowanie, wyjazd do teatru, Dzień Seniora, wystawa prac. Wszystkie te aktywności są bezpłatne i zaplanowano je do końca roku.

W projekcie uczestniczą także wolontariusze młodzieżowi, ponieważ założenie jest takie, by integrować pokolenia, uczyć się od siebie nawzajem, zbliżać do siebie młodszych i starszych. Młodzież także bardzo chętnie przyłączyła się do projektu, wzięła udział w szkoleniu, aktywnie uczestniczyła także w przygotowaniach do pierwszego spotkania.

– Liczymy na to, że wszyscy będą czerpać dużo satysfakcji z realizacji projektu – mówi prezes stowarzyszenia Piotr Ruła – Mam nadzieję, że wszyscy się od siebie czegoś nauczymy, ale także że będziemy się dobrze bawić.

Projekt „Aktywny Senior w Gminie Baranów Sandomierski” jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Rd

DSC_0036 DSC_0041 DSC_0043 DSC_2240 DSC_2252 DSC_2273

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021