W powiecie

Aktywni seniorzy w Gminie Baranów Sandomierski

Aktywni seniorzy w Gminie Baranów Sandomierski

W ramach inicjatywy odbyło się wiele ciekawych spotkań i wydarzeń. Część zajęć odbyła się w świecie rzeczywistym, a część ze względu na obostrzenia sanitarne na platformie internetowej.

Podczas warsztatów z rękodzieła wykorzystując papierową wiklinę seniorzy samodzielnie wykonali małe formy dekoracyjne, a młode pokolenie poznawało dawne czasy podczas wyplatania koszyków wiklinowych. Ciekawe warsztaty z edukacji regionalnej odbyły się w Drygulcu. Serowarnia „Sery Sandomierskie od Dziedzica” podczas zajęć „Od łąki po stół” zaprezentowała procesy powstawania serów, dojrzewania i sposoby osiągania wysokiej jakości.  Seniorzy zwiedzili również „Winnicę sandomierską”- w Górach Wysokich, dowiedzieli się jak  uprawiać winorośl i produkować wina. Pobyt w Ulanowie, odwiedzenie miasteczka flisaków, domów retmanów oraz jedynego w Polsce muzeum Flisactwa Polskiego zaowocowały poznaniem ciekawego życia dawnych flisaków. Miłą atrakcją był spływ galarami nurtem Sanu oraz poczęstunek flisacki.

Czy seniorzy powinni dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną? Ćwiczenia w basenie z wodami siarczkowymi w Solcu, na siłowni napowietrznej, w zaciszu domowym podczas tańców z panią Kasią i jogi z panią Sławką okazały się receptami na sprawne i długie życie seniora.

Jak należy dbać o urodę w każdym wieku? To temat warsztatów kosmetycznych, podczas których kosmetyczka udzieliła wielu wskazówek dotyczących dbania o swoją twarz, ręce i nogi, by zawsze były piękne i zdrowe. Seniorzy wykonali proste zabiegi kosmetyczne i makijaż dzienny.

Życie potrafi zaskoczyć każdego w każdej sytuacji. Zajęcia z samoobrony pokazały, iż przede wszystkim liczy się nieokazywanie strachu i zachowanie zimnej krwi. Trenerzy pokazali proste sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia podczas zajęć z samoobrony.

Spotkanie z dietoterapeutą przybliżyło zagadnienia na temat zdrowego odżywiania się, wpływu diety na nasz mózg oraz tego jak racjonalnie się odżywiać, aby być zdrowym.

Podczas zajęć z informatykiem seniorzy nauczyli się jak można poruszać się w świecie wirtualnym i przetestowali do czego służą komunikatory internetowe. Samodzielnie założyli sobie profil zaufany, poznali możliwości korzystania z usług: e-zdrowie, e-pacjent, e-recepta, e-finanse, e-urząd, e-dokument. Założyli własne konto Gmail, obsługiwali platformę Google Classroom, założyli konto na Facebooku i korzystali z aplikacji Messenger.

Seniorzy z UTW ze względu na obostrzenia sanitarne uczestniczyli online w spektaklach teatralnych „Klimakterium i już” oraz w „Wieczorze rosyjskim” w Teatrze Buffo.

Podczas realizacji inicjatywy odbyły się bardzo ciekawe wykłady: „Przemiany terytorialno-historyczne na terenie gminy Baranów Sandomierski”, Dziedzictwo kulturowe – kultura lasowiacka na terenie Baranowszczyzny – tradycje obrzędowe” oraz „Przyczyny, objawy i postępowanie w wybranych stanach zagrożenia życia i zdrowia”.

Obostrzenia związane z pandemią sprawiły, że niektóre zadania zostały zrealizowane w inne niż pierwotnie zakładane sposoby. Wyzwoliły kreatywność, sprawiły że seniorzy uruchomili dodatkowe pokłady ciekawości świata, pogłębili swe umiejętności korzystania z internetu, podobnie jak dzieci i młodzież uczestniczyli w zajęciach „on-line”, znajdując tym samym wspólną platformę porozumienia z młodymi ludźmi.

 

 

Źródło Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Serce na nakrętki

rta24.eu4 marca 2021

Boisko z nową instalacją do nawadniania

rta24.eu3 marca 2021
policja baranów

Nowy Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu3 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Remont wieży strażackiej w Dąbrowicy

rta24.eu2 marca 2021

Nietrzeźwa seniorka spała przy drodze

rta24.eu2 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021