W Tarnobrzegu

Andrzej Pilipiuk: „Postanowiłem pisać, bo chciałem mieć willę”

Andrzej Pilipiuk: „Postanowiłem pisać, bo chciałem mieć willę”

Fanów Jakuba Wędrowycza wszystkie drogi prowadziły wczoraj do tarnobrzeskiej biblioteki. Z miłośnikami prozy fantastycznej spotkał się tam jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy Andrzej Pilipiuk.

Czytelników, z których wielu przyjechało z innych miast, ucieszyła możliwość rozmowy ze swoim mistrzem. Zajęte było każde miejsce, gdzie tyko docierał jego głos. Pilipiuk z właściwym sobie dystansem do siebie i swojej twórczości żartował, opowiadał o inspiracjach, planach, książkach, w tym najnowszej „Wilcze leże”.

Nie mogło zabraknąć wątku o tym, jak postanowił zostać pisarzem. Miał jedenaście lat. Był pod tak wielkim wrażeniem willi swojego wujka w Łodzi, że obiecał sobie kupić kiedyś taką samą. Co jednak trzeba zrobić, by mieć tyle pieniędzy?

– Miałem przy sobie książkę. Pomnożyłem cenę przez nakład. Wyszło, że jestem w stanie za taką książkę kupić sobie taką willę. Postanowiłem, że zostanę pisarzem. I jeszcze archeologiem. Bo chciałem jeździć za granicę. Pomyślałem, że archeolodzy mają z tym łatwo, ciągle jeżdżą przecież na wykopaliska… – opowiadał Pilipiuk. Śmiał się, że willi nie ma do dziś, ale za to kredyty udało mu się spłacić.

Andrzej Pilipuk debiutował w 1996 roku opowiadaniem Hiena w czasopiśmie „Fenix”. Był to także debiut dla najbardziej znanej postaci z jego dzieł – Jakuba Wędrowycza. O perypetiach bimbrownika i wędrownego egzorcysty opowiada w siedmiu tomach, jakie ukazały się w latach 2001-2016 nakładem wydawnictwa Fabryka Snów.

Pisarz jest czterokrotnym laureatem prestiżowej nagrody Nautilusa i Nagrody Literackiej im. Janusza Zajdla. Został uhonorowany także Pucharem Bachusa i Srebrną Muszlą, nominowany do Śląkfy, nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki w kategorii „Pisarz roku”.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021