W Tarnobrzegu

Andrzej Pilipiuk: „Postanowiłem pisać, bo chciałem mieć willę”

Andrzej Pilipiuk: „Postanowiłem pisać, bo chciałem mieć willę”

Fanów Jakuba Wędrowycza wszystkie drogi prowadziły wczoraj do tarnobrzeskiej biblioteki. Z miłośnikami prozy fantastycznej spotkał się tam jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy Andrzej Pilipiuk.

Czytelników, z których wielu przyjechało z innych miast, ucieszyła możliwość rozmowy ze swoim mistrzem. Zajęte było każde miejsce, gdzie tyko docierał jego głos. Pilipiuk z właściwym sobie dystansem do siebie i swojej twórczości żartował, opowiadał o inspiracjach, planach, książkach, w tym najnowszej „Wilcze leże”.

Nie mogło zabraknąć wątku o tym, jak postanowił zostać pisarzem. Miał jedenaście lat. Był pod tak wielkim wrażeniem willi swojego wujka w Łodzi, że obiecał sobie kupić kiedyś taką samą. Co jednak trzeba zrobić, by mieć tyle pieniędzy?

– Miałem przy sobie książkę. Pomnożyłem cenę przez nakład. Wyszło, że jestem w stanie za taką książkę kupić sobie taką willę. Postanowiłem, że zostanę pisarzem. I jeszcze archeologiem. Bo chciałem jeździć za granicę. Pomyślałem, że archeolodzy mają z tym łatwo, ciągle jeżdżą przecież na wykopaliska… – opowiadał Pilipiuk. Śmiał się, że willi nie ma do dziś, ale za to kredyty udało mu się spłacić.

Andrzej Pilipuk debiutował w 1996 roku opowiadaniem Hiena w czasopiśmie „Fenix”. Był to także debiut dla najbardziej znanej postaci z jego dzieł – Jakuba Wędrowycza. O perypetiach bimbrownika i wędrownego egzorcysty opowiada w siedmiu tomach, jakie ukazały się w latach 2001-2016 nakładem wydawnictwa Fabryka Snów.

Pisarz jest czterokrotnym laureatem prestiżowej nagrody Nautilusa i Nagrody Literackiej im. Janusza Zajdla. Został uhonorowany także Pucharem Bachusa i Srebrną Muszlą, nominowany do Śląkfy, nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki w kategorii „Pisarz roku”.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021