W powiecie

Antoni Macierewicz na certyfikacji LITPOLUKRBRIG w Nowej Dębie

Antoni Macierewicz na certyfikacji LITPOLUKRBRIG w Nowej Dębie

– Przeprowadziliśmy dziś w ćwiczenia certyfikujące działanie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady. Te ćwiczenia kończą proces przygotowywania osiągania gotowości bojowej tej brygady, która jest nie tylko symbolem, ale i realną siłą połączonych trzech narodów – litewskiego, ukraińskiego i polskiego – mówił wczoraj minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po obserwacji przebiegu epizodów ćwiczenia Common Challenge 16, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

dry_4593

Szef MON wizytował stanowisko dowodzenia brygady oraz kierownictwa ćwiczenia, obejrzał sprzęt oraz pokaz wyszkolenia pododdziału afiliowanego do Wielonarodowej Brygady.

Ćwiczenie obserwowali tekże Raimundas Karoblis – minister obrony Litwy oraz Igor Dołgow, wiceminister obrony Ukrainy ds. Integracji Europejskiej. Jak mówił szef polskiego resortu – przeprowadziliśmy rozmowy związane z działaniem w przyszłości tej brygady w szerszym odniesieniu, także być może NATO-wskim, nie tylko wynikającym z decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale i innych organizacji międzynarodowych.

W Nowej Dębie odbyło się też spotkanie bilateralne ministrów Polski i Litwy, podczas którego omówiono perspektywy rozmieszczenia batalionowych grup bojowych NATO, jako efekt szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w lipcu tego roku, a którego decyzje będą realizowane już w najbliższych miesiącach. Jak podkreślil minister Karoblis (…) -To ćwiczenie jest odbiciem doskonałej kooperacji wewnątrz polsko-litewsko-ukraińskiej brygady oraz trójstronnej współpracy i solidarności Polski, Litwy i naszego partnera spoza NATO – Ukrainy.

dry_4604

– Mogę naprawdę z wielką satysfakcją dziś powiedzieć, że porozumienie i współdziałanie narodów litewskiego, ukraińskiego i litewskiego wraca na arenę Europy, i na arenę międzynarodową – podsumował minister Macierewicz.

Wizytujący ćwiczenie, ukraiński wiceminister obrony przypomniał, że decyzja aby utworzyć brygadę zapadła kilka lat temu, ale po agresji Rosji na Ukrainę to zadanie stało się wyjątkowo ważne dla każdego z nas. (…) Stoimy twarzą w twarz z prawdziwym zagrożeniem i odnajdujemy prawdziwych przyjaciół – wasze kraje, które wspierają Ukrainę od samego początku- zaznaczył.

Szefowie resortów Polski i Litwy oraz wiceminister Ukrainy podpisali w Nowej Dębie pamiątkowy certyfikat dowództwa LITPOLUKRBRIG, a szef zespołu certyfikacyjnego płk Potocki z DO RSZ zameldował, że brygada jest gotowa do wykonywania zadania mandatowych.

dry_4620

***
Celem ćwiczenia Common Challenge-16 jest weryfikacja umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych w kontekście osiągania pełnej gotowości bojowej przez brygadę litewsko-polsko-ukraińską dowodzoną przez płk. Zenona Brzuszko.

dry_4655

W ćwiczeniu bierze udział około 650 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i USA. Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a kierownikiem ćwiczenia jest I zastępca Dowódcy Generalnego gen. broni Leszek Surawski. Za certyfikację odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

dry_4668_e2cidbi

źródło: MON

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021