W Tarnobrzegu

 Arek wyskoczył  z okna. Potrzebuje naszej pomocy

 Arek wyskoczył  z okna. Potrzebuje naszej pomocy

– Pomóżcie mi rehabilitować Arka, to moje jedyne dziecko – prosi Mariola Mytych-Turek  z Tarnobrzega. Serce matki, jej heroiczna walka, ani 563 złote miesięcznego dochodu nie wystarczą jednak, by ratować syna.

Na pewno słyszeliście o dramacie 32-letniego Arka, swojego kolegi, znajomego, współpracownika, którego do samobójczego kroku pchnęły depresja i utrata pracy. Rozpacz, panika, zawał, to wszystko przeżyła pani Mariola, gdy sąsiedzi powiedzieli jej, że Arek wyskoczył z okna ich mieszkania na czwartym piętrze. Był 18 marca tego roku.

_dsc9903

Nie poddała się, chociaż nie dawano szans

Odtąd  każdy dzień  jest dla kobiety walką o lepsze życie dla syna, o jego większą sprawność. Na OIOMIE tarnobrzeskiego szpitala Arek spędził trzy i pół miesiąca. Po wybudzeniu ze śpiączki był w stanie wegetatywnym, bez szans na powrót do zdrowia. Nie ma ratunku, mówili lekarze. A jednak mylili się.

 Rehabilitacja powoli czyni małe cuda. Arek, który przypominał roślinkę, rusza ręką, ściska dłoń mamy, potrafi już utrzymać pozycję siedzącą na łóżku lub wózku, na pytania odpowiada skinięciem głową. Codziennie jest silniejszy, próbuje nawiązywać kontakt z bliskimi, rozumie co się do niego mówi. Potrafi także wykonać dłonią manewry, takie jak malowanie kółeczek.

Stan mężczyzny poprawił się po turnusie w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Krakowie, gdzie koszt czterotygodniowego pobytu wynosi aż 20 tysięcy złotych. Rehabilitacja jest jednak nadal potrzebna, by nie zmarnować tego, co już się udało osiągnąć. Na tę bezpłatną, refundowaną przez NFZ nie ma jednak szans. Najbliższy termin wyznaczono Arkowi na grudzień 2017 roku.

_dsc9912

Opiekunowie chorych dorosłych skazani na biedę  

Jak żyć ? To pytanie zadają sobie opiekunowie niepełnosprawnych, którzy tak jak pani Mariola poświęcili się bez reszty dorosłym chorym członkom rodziny. Tej grupy nie objęła zapowiadana od dawna podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego . Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wypłaca więc pani Marioli 520 złotych miesięcznie. Od zasiłku stałego dla Arka odtrąca jednak kwoty dodatków na opłaty mieszkaniowe .Zostają 43 złote.

-Za taką kwotę ciężko przeżyć, nie mówiąc już o rehabilitacji – przyznaje Mariola Mytych-Turek. Potrzebuje pieniędzy na rehabilitację i lekarstwa.

Cała nadzieja w ludziach dobrej woli, którzy zechcieliby pomóc Arkowi. Którzy nie odwrócą głowy, jak dawni znajomi udając, że już go nie znają. Tych dobrych, na szczęście jest więcej. Dzięki nim prowadzona jest zbiórka na portalu https://www.siepomaga.pl/arkadiusz-turek, została przedłużona do 5 lutego.

_dsc9920

Dramat matki i jej syna będzie jednym z wątków programu ”Sprawa dla reportera”. Emisja odcinka w czwartek 8 grudnia w TVP. 

Pomóż Arkowi –

Arek jest pod opieką fundacji VOTUM. Można mu pomóc wpłacając pieniądze na konto fundacji nr konta: 32 1500 1067 1210 6008 3182 0000 z dopiskiem: dla Arkadiusza Turek lub przekazać 1 procent podatku. Wystarczy w deklaracji PIT, w rubryce poświęconej OPP wpisać dane: KRS: 0000272272 z dopiskiem: dla Arkadiusza Turek.

Możesz także wesprzeć zbiórkę bezpośrednio klikając https://www.siepomaga.pl/arkadiusz-turek

 _dsc9907

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021