W Tarnobrzegu

Bądźmy dumni z Zapory i Bławata, czyli Wyklętych z Tarnobrzega

Bądźmy dumni z Zapory i Bławata, czyli Wyklętych z Tarnobrzega

O życiu i działalności Hieronima Dekutowskiego opowiedziała podczas spotkania z mieszkańcami w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega prof. Ewa Kurek. Badaczka historii Zaporczyków znana jest ze stawiania bezkompromisowych tez. Wskazała winnych wymazywania z pamięci Polaków Żołnierzy Wyklętych i nazywania ich bandytami. – Winę za to, nawet personalnie, trzeba to powiedzieć, ponosi Tadeusz Mazowiecki i formacja, która zwie się „katolewica” – powiedziała historyk.

Mówiła o nadziejach, jakie odżyły po 1989 roku na to, że badania historyków nad Armią Krajową i WiN-em przestaną być blokowane. I o przyczynach tego, że tak się nie stało. Wspomniała m.in. o broszurze, którą w 1952 roku 25-letni wówczas Mazowiecki, późniejszy premier napisał z Zygmuntem Przetakiewiczem (przyp.red.). Publicyści krytykowali Polaków, którzy nie chcieli złożyć broni w obliczu sowieckiej okupacji kraju.

– Mazowiecki napisał książkę, do której nigdy nie chciał się przyznać, ale ona zrobiła swoje. O znamiennym tytule „Wróg pozostał ten sam”, która rozeszła się w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Ta książeczka miała zamknąć Polakom usta na temat tego, co się naprawdę działo. Że ci żołnierze NSZ, AK, WiN-u, którzy nie dali się zamordować, wywieźć na Sybir to bandyci… I na wieki wieków taka wiedza miała pozostać – stwierdziła.

IMG_0536

Pasją dr Ewy Kurek jest ukazanie losów polskich Żołnierzy Wyklętych i odkłamywanie historii na ten temat. W 1995 roku wydała książkę poświęconą żołnierzom majora Zapory, o którym mówi chłopak z Tarnobrzega. – Smutna sprawa, bo 24 lata trwała walka o prawo do pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Patrzę na to spokojnie, bo od zawsze byli ci, którzy chcieli historię fałszować, przystosowywać do swoich celów. Minęło 50 lat i świętujemy. Chciałabym optymistycznie zakończyć, że walkę o tę pamięć wygraliśmy. Wygrałam ja, społeczeństwo i młode wilczki, pokolenie młodzieży, które poszukiwało autorytetów, wzorców. Tego potrzeba nam wszystkim. A wy możecie być dumni, że jednym z tych najważniejszych jest Zapora, chłopak z Tarnobrzega – zakończyła.

Podczas spotkania wspomniano też o życiorysie innego tarnobrzeskiego niezłomnego, który w odróżnieniu od Zapory zdołał przeżyć komunistyczne represje. Był nim starszy o 4 lata od Dekutowskiego Kazimierz Bogacz ps. „Bławat”, który w 1944 roku wsławił się spektakularną akcją rozbicia więzienia UB w Tarnobrzegu i uwolnieniu swoich żołnierzy przygotowanych do wywozu na Syberię. Sylwetkę zmarłego 11 listopada 2015 roku podpułkownika rezerwy przedstawił dyrektor Muzeum Historycznego dr Tadeusz Zych. – Całe życie poświęcił „Bławat” obronie honoru żołnierza Armii Krajowej i stał na straży tej pamięci – podkreślił.

Gościem spotkania była Krystyna Frąszczak, siostrzenica majora Dekutowskiego. Z satysfakcją zaprezentowała plakat promujący film dokumentalny o „Zaporze”. Dokument wyprodukowany przez warszawski IPN będzie miał swoją premierę w kinie Atlantic w Warszawie. Przekazała również wiadomość, że w budynku więzienia mokotowskiego, miejscu kaźni Dekutowskiego powstanie muzeum Żołnierzy Wyklętych. Miała okazję zwiedzić ponure cele, w których czas jakby się zatrzymał. – To miejsce udostępniane zainteresowanym nieoficjalnie, wciąż wygląda tak, jakby niedawno skończyły się tam egzekucje – mówiła.

Wioletta Wojtkowiak

Na zdjęciu Krystyna Frąszczak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Ogłoszenie POLKAR i MPK o dodatkowych kursach w dniu 1 listopada

rta24.eu29 października 2020

Poznajcie Pana Kotka! Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza

rta24.eu29 października 2020

1306 osób zakażonych na Podkarpaciu – 32 w powiecie tarnobrzeski

rta24.eu29 października 2020

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

rta24.eu28 października 2020

40 nowych zakażeń w powiecie tarnobrzeskim

rta24.eu28 października 2020

EUROPOL-pomóż złapać przestępców seksualnych ! Wśród ściganych obywatel Polski

rta24.eu27 października 2020

Aż 37 zakażeń w powiecie tarnobrzeskim

rta24.eu27 października 2020

Osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne !

rta24.eu26 października 2020

Nowych 21 zachorowań w powiecie tarnobrzeskim

rta24.eu26 października 2020