W Tarnobrzegu

Bądźmy dumni z Zapory i Bławata, czyli Wyklętych z Tarnobrzega

Bądźmy dumni z Zapory i Bławata, czyli Wyklętych z Tarnobrzega

O życiu i działalności Hieronima Dekutowskiego opowiedziała podczas spotkania z mieszkańcami w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega prof. Ewa Kurek. Badaczka historii Zaporczyków znana jest ze stawiania bezkompromisowych tez. Wskazała winnych wymazywania z pamięci Polaków Żołnierzy Wyklętych i nazywania ich bandytami. – Winę za to, nawet personalnie, trzeba to powiedzieć, ponosi Tadeusz Mazowiecki i formacja, która zwie się „katolewica” – powiedziała historyk.

Mówiła o nadziejach, jakie odżyły po 1989 roku na to, że badania historyków nad Armią Krajową i WiN-em przestaną być blokowane. I o przyczynach tego, że tak się nie stało. Wspomniała m.in. o broszurze, którą w 1952 roku 25-letni wówczas Mazowiecki, późniejszy premier napisał z Zygmuntem Przetakiewiczem (przyp.red.). Publicyści krytykowali Polaków, którzy nie chcieli złożyć broni w obliczu sowieckiej okupacji kraju.

– Mazowiecki napisał książkę, do której nigdy nie chciał się przyznać, ale ona zrobiła swoje. O znamiennym tytule „Wróg pozostał ten sam”, która rozeszła się w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Ta książeczka miała zamknąć Polakom usta na temat tego, co się naprawdę działo. Że ci żołnierze NSZ, AK, WiN-u, którzy nie dali się zamordować, wywieźć na Sybir to bandyci… I na wieki wieków taka wiedza miała pozostać – stwierdziła.

IMG_0536

Pasją dr Ewy Kurek jest ukazanie losów polskich Żołnierzy Wyklętych i odkłamywanie historii na ten temat. W 1995 roku wydała książkę poświęconą żołnierzom majora Zapory, o którym mówi chłopak z Tarnobrzega. – Smutna sprawa, bo 24 lata trwała walka o prawo do pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Patrzę na to spokojnie, bo od zawsze byli ci, którzy chcieli historię fałszować, przystosowywać do swoich celów. Minęło 50 lat i świętujemy. Chciałabym optymistycznie zakończyć, że walkę o tę pamięć wygraliśmy. Wygrałam ja, społeczeństwo i młode wilczki, pokolenie młodzieży, które poszukiwało autorytetów, wzorców. Tego potrzeba nam wszystkim. A wy możecie być dumni, że jednym z tych najważniejszych jest Zapora, chłopak z Tarnobrzega – zakończyła.

Podczas spotkania wspomniano też o życiorysie innego tarnobrzeskiego niezłomnego, który w odróżnieniu od Zapory zdołał przeżyć komunistyczne represje. Był nim starszy o 4 lata od Dekutowskiego Kazimierz Bogacz ps. „Bławat”, który w 1944 roku wsławił się spektakularną akcją rozbicia więzienia UB w Tarnobrzegu i uwolnieniu swoich żołnierzy przygotowanych do wywozu na Syberię. Sylwetkę zmarłego 11 listopada 2015 roku podpułkownika rezerwy przedstawił dyrektor Muzeum Historycznego dr Tadeusz Zych. – Całe życie poświęcił „Bławat” obronie honoru żołnierza Armii Krajowej i stał na straży tej pamięci – podkreślił.

Gościem spotkania była Krystyna Frąszczak, siostrzenica majora Dekutowskiego. Z satysfakcją zaprezentowała plakat promujący film dokumentalny o „Zaporze”. Dokument wyprodukowany przez warszawski IPN będzie miał swoją premierę w kinie Atlantic w Warszawie. Przekazała również wiadomość, że w budynku więzienia mokotowskiego, miejscu kaźni Dekutowskiego powstanie muzeum Żołnierzy Wyklętych. Miała okazję zwiedzić ponure cele, w których czas jakby się zatrzymał. – To miejsce udostępniane zainteresowanym nieoficjalnie, wciąż wygląda tak, jakby niedawno skończyły się tam egzekucje – mówiła.

Wioletta Wojtkowiak

Na zdjęciu Krystyna Frąszczak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021