W powiecie

Baranowscy seniorzy pod żaglami

Baranowscy seniorzy pod żaglami

Seniorki z Baranowa Sandomierskiego chodzą z kijkami, malują, tworzą rękodzieło, zwiedzają okolicę i… żeglują! Trwa ministerialny projekt Stowarzyszenia Tor Rozwoju.

Projekt ASOS pt. „Aktywny Senior w Gminie Baranów Sandomierski” przeznaczony jest dla osób 60+. Biorą w nim też udział wolontariusze: dorośli oraz młodzieżowi. Projekt obejmuje cykl bezpłatnych zajęć, które odbywają się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim oraz Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu. Na początek odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Przepiękne wycinanki, obrazki, zakładki, pudełeczka i inne bibeloty stworzone podczas zajęć można oglądać na wystawie w MGOK-u. Kolejnym etapem była gimnastyka. Panie spotykały się na ćwiczeniach, rehabilitacji, czy terenowych wypadach z kijkami. Mogły także skorzystać z porad specjalisty dotyczących zdrowia, odpowiedniej diety i trybu życia. Właśnie rozpoczęła się kolejna seria zajęć, tym razem malarskich. Panie tworzą na płótnie lub w szkicowniku prawdziwe dzieła sztuki.

DSC_0166

W programie projektu są także wycieczki. Odbywają się pod hasłem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Autorzy projektu chcieli zaprezentować uczestniczkom uroki naszej okolicy. Pierwszy wyjazd odbył się do Tarnobrzega. Panie zwiedziły Muzeum Siarki oraz Zamek Dzikowski. Podczas obiadu w zamkowym „Patio” wymieniały się wrażeniami.

DSC_0161

– Wspaniałe miejsce – chwali pani Maria. – Nie zdawałam sobie sprawy, że tuż za miedzą mamy tak bogatą kolekcję dzieł sztuki. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Sporo emocji, a zwłaszcza wspomnień wzbudziło także Muzeum Siarki.

– Pracowałam przy siarce, pamiętam te maszyny, ten zapach – wspomina pani Barbara. – A pamiątkowe kufle z „barbórek” do dzisiaj na szafce u mnie stoją. Dobrze, że ktoś pielęgnuje pamięć o tamtych czasach, bo kopalnia żywiła cała naszą okolicę.

DSC_0170

Kolejnym punktem programu było żeglowanie po Jeziorze Tarnobrzeskim. Panie nie ukrywały obaw przed głęboką wodą i silnym wiatrem, ale po powrocie nie mogły się nachwalić widoków i wrażeń. Nad jeziorem odbył się także mini plener malarski, a potem integracja przy ognisku.

Przed uczestniczkami jeszcze m.in. zajęcia teatralne i muzyczne, świąteczna edycja rękodzieła, kulinaria oraz wizyta w teatrze i Dzień Seniora.

DSC_0173

W gminie Baranów Sandomierski projekt dla seniorów odbywa się już po raz kolejny. Osoby w wieku 60+ mogą dzięki temu korzystać z różnych form rekreacji i edukacji. Program na bowiem na celu integrację międzypokoleniową oraz przeciwdziałanie wykluczeniu starszych osób. W obecnym projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Tor Rozwoju we współpracy z MGOK-iem bierze udział 40 seniorów oraz kilkunastu wolontariuszy. Stowarzyszenie pozyskało na ten cel fundusze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

DSC_0182

źródło: MGOK Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Znamy wyniki „Złotej Szpili” – Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego

rta24.eu22 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

Utrudnienia w ruchu drogowym w Trześni

rta24.eu19 października 2021