W powiecie

Baranowscy seniorzy pod żaglami

Baranowscy seniorzy pod żaglami

Seniorki z Baranowa Sandomierskiego chodzą z kijkami, malują, tworzą rękodzieło, zwiedzają okolicę i… żeglują! Trwa ministerialny projekt Stowarzyszenia Tor Rozwoju.

Projekt ASOS pt. „Aktywny Senior w Gminie Baranów Sandomierski” przeznaczony jest dla osób 60+. Biorą w nim też udział wolontariusze: dorośli oraz młodzieżowi. Projekt obejmuje cykl bezpłatnych zajęć, które odbywają się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim oraz Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu. Na początek odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Przepiękne wycinanki, obrazki, zakładki, pudełeczka i inne bibeloty stworzone podczas zajęć można oglądać na wystawie w MGOK-u. Kolejnym etapem była gimnastyka. Panie spotykały się na ćwiczeniach, rehabilitacji, czy terenowych wypadach z kijkami. Mogły także skorzystać z porad specjalisty dotyczących zdrowia, odpowiedniej diety i trybu życia. Właśnie rozpoczęła się kolejna seria zajęć, tym razem malarskich. Panie tworzą na płótnie lub w szkicowniku prawdziwe dzieła sztuki.

DSC_0166

W programie projektu są także wycieczki. Odbywają się pod hasłem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Autorzy projektu chcieli zaprezentować uczestniczkom uroki naszej okolicy. Pierwszy wyjazd odbył się do Tarnobrzega. Panie zwiedziły Muzeum Siarki oraz Zamek Dzikowski. Podczas obiadu w zamkowym „Patio” wymieniały się wrażeniami.

DSC_0161

– Wspaniałe miejsce – chwali pani Maria. – Nie zdawałam sobie sprawy, że tuż za miedzą mamy tak bogatą kolekcję dzieł sztuki. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Sporo emocji, a zwłaszcza wspomnień wzbudziło także Muzeum Siarki.

– Pracowałam przy siarce, pamiętam te maszyny, ten zapach – wspomina pani Barbara. – A pamiątkowe kufle z „barbórek” do dzisiaj na szafce u mnie stoją. Dobrze, że ktoś pielęgnuje pamięć o tamtych czasach, bo kopalnia żywiła cała naszą okolicę.

DSC_0170

Kolejnym punktem programu było żeglowanie po Jeziorze Tarnobrzeskim. Panie nie ukrywały obaw przed głęboką wodą i silnym wiatrem, ale po powrocie nie mogły się nachwalić widoków i wrażeń. Nad jeziorem odbył się także mini plener malarski, a potem integracja przy ognisku.

Przed uczestniczkami jeszcze m.in. zajęcia teatralne i muzyczne, świąteczna edycja rękodzieła, kulinaria oraz wizyta w teatrze i Dzień Seniora.

DSC_0173

W gminie Baranów Sandomierski projekt dla seniorów odbywa się już po raz kolejny. Osoby w wieku 60+ mogą dzięki temu korzystać z różnych form rekreacji i edukacji. Program na bowiem na celu integrację międzypokoleniową oraz przeciwdziałanie wykluczeniu starszych osób. W obecnym projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Tor Rozwoju we współpracy z MGOK-iem bierze udział 40 seniorów oraz kilkunastu wolontariuszy. Stowarzyszenie pozyskało na ten cel fundusze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

DSC_0182

źródło: MGOK Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Samochód wpadł do rowu pełnego wody! Interweniowały służby.

rta24.eu21 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rta24.eu21 kwietnia 2021

Nie tracimy EkoDucha- sołecka zawierucha!

rta24.eu20 kwietnia 2021

Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych jednorazowych maseczek

rta24.eu19 kwietnia 2021

Konferencja prasowa Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

rta24.eu19 kwietnia 2021

Stypendia dla uzdolnionych w Gorzycach

rta24.eu19 kwietnia 2021

Będzie kontynuacja ścieżki rowerowej Wola Baranowska – Knapy

rta24.eu15 kwietnia 2021

Wielkie sprzątanie gminy Gorzyce

rta24.eu14 kwietnia 2021

Przejazd w Chmielowie koło Zakładu Karnego częściowo zamknięty

rta24.eu14 kwietnia 2021