kultura i rozrywka

Baranowska Lasowiaczka podbiła Szczecin

Baranowska Lasowiaczka podbiła Szczecin

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki odniósł ogromny sukces w prestiżowym Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Zofia Wydro zdobyła pierwsze miejsce w kategorii: soliści wokaliści.

Turniej Muzyków Prawdziwych już po raz drugi zorganizowany został przez Filharmonię im. M. Karłowicza w Szczecinie.  To konfrontacja artystów zajmujących się uprawianiem muzyki tradycyjnej, zarówno amatorów jak i zawodowców. Wzięło w nim udział ponad 200 osób z 14 województw: kapele, soliści wokaliści i instrumentaliści, zespoły obrzędowe.

lasowiaczki (1)

W tym roku do udziału został zaproszony także Zespół Obrzędowy Lasowiaczki działający przy MGOK-u w Baranowie Sandomierskim. Jak do tego doszło? Członkinie zespołu zostały dostrzeżone na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Obecni na nim pracownicy szczecińskiej filharmonii zaproponowali im udział we wrześniowym turnieju.

To był dla nas duży zaszczyt – przyznaje Barbara Sroczyńska, kierowniczka zespołu. – Ucieszyło nas to, ale od razu pojawił się kłopot: jak damy radę zebrać fundusze na podróżrex? Transport będzie bardzo kosztowny. Wyjazd stanął więc pod znakiem zapytania.

Lasowiaczki nie rezygnują jednak tak łatwo! Zwróciły się o pomoc do samorządu województwa i gminy. Marszałek Władysław Ortyl zdecydował, że pokryje znaczną część kosztów ze środków samorządu, a pozostałą kwotę wyłożył z budżetu Burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur oraz Rada Osiedla.

lasowiaczki (4)

Zespół mógł wyruszyć w kolejną przygodę, która zakończyła się wielkim sukcesem. Zofia Wydro okazała się najlepszą śpiewaczką ludową i zdobyła pierwsze miejsce w kategorii solistów. Zachwyciła jury turnieju trzema tradycyjnymi lasowiackimi śpiwkami.

Nie mogłam uwierzyć, kiedy usłyszałam werdykt – mówi szczęśliwa laureatka. – Wystąpiło tutaj wielu znakomitych artystów, o dużych umiejętnościach i doświadczeniu, a to mnie przyznano pierwsze miejsce. Pojechała Zośka Wydrowa i rozwaliła filharmonię! To dla mnie ogromne wyróżnienie.

Cały zespół w składzie: Ewa Ziętek, Kazimiera Malinowska, Barbara Sroczyńska, Agnieszka Solarska, Aleksandra Solarska i Zofia Wydro także zaprezentował się w konkursie. Choć nie zajął miejsca na podium, występ spotkał się ze sporym uznaniem i sympatią widowni, która gorąco go oklaskiwała. Sami jurorzy, wśród których między innymi zasiadał Krzysztof Trebunia-Tutka przyznawali, że poziom tegorocznego turnieju był wyjątkowo wysoki i trudno było wybrać tych najlepszych.

lasowiaczki (3)

W niedzielę w auli Filharmonii odbył się uroczysty koncert finałowy, podczas którego wszyscy laureaci otrzymali nagrody oraz zaprezentowali zwycięskie wykonania.
Lasowiaczki do Szczecina pojechały promować kulturę ludową naszych stron, a wraz z nią także Gminę i Województwo Podkarpackie. Wzięły ze sobą upominki dla organizatorów i innych artystów z całej Polski: tradycyjne wycinanki, hafty lasowiackie, kwiaty z bibuły, gminne gadżety, a także ulotki i foldery o atrakcjach naszego regionu. Zapraszały wszystkich do odwiedzenia Podkarpacia.

źródło: MGOK Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

Znamy wyniki „Złotej Szpili” – Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego

rta24.eu22 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

„Poseł czy kominiarz” – najnowsza premiera Teatru Czwartek

rta24.eu22 października 2021