Bez kategorii

Baranowskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Baranowskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Marsz z lampionami na dawny cmentarz żydowski, wspólna modlitwa, a także występy artystyczne, „Kadisz” i rozmowy do późnego wieczoru – w gminie Baranów Sandomierski obchodzono Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości w Baranowie Sandomierskim i Skopaniu odbyły się 25 stycznia i były częścią trwającego cyklu wydarzeń w ramach wojewódzkich X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Gmina włączyła się w akcję po raz drugi. Na początek uczestnicy udali się na dawny żydowski cmentarz gdzie podczas II wojny światowej naziści rozstrzeliwali okolicznych Żydów.

W marszu uczestniczyli burmistrz Marek Mazur, skarbnik gminy Alina Zasadnia, mieszkańcy gminy, młodzież, a także zaproszeni goście: Zbigniew Jozef Tobiasiewicz – działacz społeczny i opiekun synagogi w Dynowie oraz Lech Ciebiera, były uczestnik misji ONZ na Bliskim Wschodzie. Wszyscy udali się na miejsce pamięci z lampionami w rękach, na płycie cmentarnej złożono kwiaty oraz kamienie, a także wspólnie odmówiono modlitwę za zmarłych. Następnie w ŚDK-u w Skopaniu młodzież przedstawiła przejmujący program artystyczny, a Andrzej Wilgosz zaprezentował spektakl pt. „Kadisz”.

Po występach przyszedł czas na rozmowy z gośćmi o historii, religii, wojnie i pokoju, a także o kulturze i obyczajowości żydowskiej. Dyskusje potrwały do późnych godzin wieczornych.
Obchody X Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu objął swoim patronatem Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Podobne spotkania odbywają się od 22 do 28 stycznia na terenie ponad 60 miejscowości w naszym województwie. Dokładnie dzień ten przypada 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r.

Święto zostało uchwalone w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim

Fot. M. Wilczyńska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Bez kategorii

Modernizacja linii 220 kV Połaniec – Chmielów

rta24.eu1 września 2021

SMA zabiera Bartusiowi oddech. Dorzuć się do kolejnego miliona na leczenie

rta24.eu20 maja 2021

8 osób zajmujących się „biznesem narkotykowym”, w rękach policji

rta24.eu28 kwietnia 2021

Zmarł ks. Tomasz Kotulski

rta24.eu27 kwietnia 2021

Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych jednorazowych maseczek

rta24.eu19 kwietnia 2021

Uwaga na oszukańcze serwisy, które oferują kryptowaluty i inwestycje

rta24.eu24 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021

Zderzenie trzech pojazdów w Gorzycach

rta24.eu18 stycznia 2021