W powiecie

Będą nowe schody do domu kultury

Będą nowe schody do domu kultury

Gmina Nowa Dęba pozyskała 137 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wykonanie nowych schodów i tarasu oraz podjazd do domu kultury. W programie Infrastruktura domów kultury nasz projekt znalazł się na 21 pozycji pośród 65 dotowanych projektów (wszystkich projektów złożono kilkaset). Wartość ministerialnego dofinansowania to 42% kosztów zadania wynoszącego 328 tys. zł.

Ta informacja, która dotarła do nas z MKiDN to dobra wiadomość, która pozwoliła podjąć dyskusję w lokalnym samorządzie o zabezpieczeniu środków własnych na realizację tego zadania. Radni na sesji 24 lutego podjęli na wniosek burmistrza decyzję o przeznaczeniu w budżecie środków własnych na to zadanie w wysokości 200 tys. zł. Całość kwoty (337 tys. zł) powinna pozwolić na zrealizowanie projektu, który został przygotowany w roku ubiegłym.

Projekt przewiduje rozbiórkę istniejących schodów i tarasu oraz wykonanie tych elementów zagospodarowania budynku Samorządowego Ośrodka Kultury w całości od nowa. W ocenie projektanta takie podejście do realizacji zadania pozwoli pozbyć się w przyszłości problemów, jakie dziś nastręczają te części budynku. Nie posiadające izolacji poziomej i pionowej schody i taras ulegały degradacji w okresach zimowych, co objawiało się odspajaniem i pękaniem płytek.

Nowe schody zostaną wykonane ze stopni blokowych betonowych o wymiarach 100x35x15 cm, w kolorze grafitowym. Pod stopniami będzie znajdować się podkład betonowy i podbudowa z kruszywa łamanego. Nastąpi także korekta wysokości i ilości stopni schodowych.

Jeśli chodzi o taras to zlikwidowana zostanie różnica wysokości pomiędzy poziomem górnego spocznika przed wejściem do budynku, a tarasem. Konstrukcję nowego tarasu stanowić będą ścianki murowane, a zwieńczenie stanowić będą płyty betonowe tarasowe o wymiarach 120x100x6 cm.

Nowością w zagospodarowaniu wejścia do domu kultury będzie podjazd w postaci pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz dla mam z wózkami. Będzie ona posiadać cztery płaszczyzny ruchu, ze względu na różnice poziomów w wysokości 120 cm, zabezpieczone obustronnie poręczami. Nawierzchnię podjazdu stanowić będą płyty tarasowe.

Procedury przetargowe powinny ruszyć w marcu, a prace wykonane w przeciągu 3 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

 

Źródło  U.G. Nowa Dęba

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021