W Tarnobrzegu

Biblioteka ma nowe zabawki dla dzieci niedowidzących i niewidomych

Biblioteka ma nowe zabawki dla dzieci niedowidzących i niewidomych

O nowe zabawki dla dzieci niewidomych i słabowidzących wzbogacił się oddział muzyczno-fonograficzny filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, który od lat prowadzi działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. 

Oprócz posiadających już takich zabawek jak: domino dotykowe, ruletka, kostka manipulacyjna i koło z labiryntem, zakupiono nowe gry rozwijające percepcję słuchową i dotykową u dzieci. Są to: „Zwierzęta” – memory przestrzenne, „Poczuj pary”- gra pamięciowa, „Memory dźwiękowe”- gra polegająca na odnalezieniu par dwóch tak samo brzmiących drewnianych klocków, „Puzzle wypukłe dotykowe”- drewniane tabliczki, na których można ułożyć obrazki, kolorowa mata piankowa z wyjmowanymi literami alfabetu oraz „Symfonia- pulpit dyrygenta”- zabawka muzyczna z figurkami 7 instrumentów.

Zakupiono również Matę Coil, wykorzystywaną do zabaw ruchowych oraz telewizor z 65 calowym ekranem. Nowoczesne wyposażenie Oddziału ułatwia i uatrakcyjnia prowadzenie zajęć edukacyjnych i zabaw z dziećmi, a także umożliwia organizowanie zamkniętych projekcji filmów z audiodeskrypcją dla członków Koła Polskiego Związku Niewidomych.

W oddziale muzyczno-fonograficznym Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu od lat prowadzona jest działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Filia dysponuje stanowiskiem komputerowym ze specjalistycznym oprogramowaniem udźwiękawiającym i powiększającym tekst, Auto-lektorem – urządzeniem lektorskim czytającym teksty drukowane oraz powiększalnikiem Prisma przeznaczonym dla osób słabo widzących.

Biblioteka posiada również 10 czytaków – urządzeń odtwarzających książki zapisane w specjalnym formacie MP3. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” w Warszawie, które zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych, filia dysponuje ponad 1500 tytułami książek odtwarzanych w urządzeniu Czytak.

W swoich zbiorach biblioteka posiada również ponad 2000 audiobooków – książek mówionych na płytach CD, książki multimedialne w standardzie Daisy oraz czasopisma do odsłuchu na płytach CD otrzymywane z Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „DeFacto” w Płocku. W ofercie filii znajdują się również filmy na płytach DVD z audiodeskrypcją, zawierające dodatkową ścieżką dźwiękową dla osób niewidomych.

Źródło: MBP Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021