W Tarnobrzegu

Biblioteka ma nowe zabawki dla dzieci niedowidzących i niewidomych

Biblioteka ma nowe zabawki dla dzieci niedowidzących i niewidomych

O nowe zabawki dla dzieci niewidomych i słabowidzących wzbogacił się oddział muzyczno-fonograficzny filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, który od lat prowadzi działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. 

Oprócz posiadających już takich zabawek jak: domino dotykowe, ruletka, kostka manipulacyjna i koło z labiryntem, zakupiono nowe gry rozwijające percepcję słuchową i dotykową u dzieci. Są to: „Zwierzęta” – memory przestrzenne, „Poczuj pary”- gra pamięciowa, „Memory dźwiękowe”- gra polegająca na odnalezieniu par dwóch tak samo brzmiących drewnianych klocków, „Puzzle wypukłe dotykowe”- drewniane tabliczki, na których można ułożyć obrazki, kolorowa mata piankowa z wyjmowanymi literami alfabetu oraz „Symfonia- pulpit dyrygenta”- zabawka muzyczna z figurkami 7 instrumentów.

Zakupiono również Matę Coil, wykorzystywaną do zabaw ruchowych oraz telewizor z 65 calowym ekranem. Nowoczesne wyposażenie Oddziału ułatwia i uatrakcyjnia prowadzenie zajęć edukacyjnych i zabaw z dziećmi, a także umożliwia organizowanie zamkniętych projekcji filmów z audiodeskrypcją dla członków Koła Polskiego Związku Niewidomych.

W oddziale muzyczno-fonograficznym Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu od lat prowadzona jest działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Filia dysponuje stanowiskiem komputerowym ze specjalistycznym oprogramowaniem udźwiękawiającym i powiększającym tekst, Auto-lektorem – urządzeniem lektorskim czytającym teksty drukowane oraz powiększalnikiem Prisma przeznaczonym dla osób słabo widzących.

Biblioteka posiada również 10 czytaków – urządzeń odtwarzających książki zapisane w specjalnym formacie MP3. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” w Warszawie, które zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych, filia dysponuje ponad 1500 tytułami książek odtwarzanych w urządzeniu Czytak.

W swoich zbiorach biblioteka posiada również ponad 2000 audiobooków – książek mówionych na płytach CD, książki multimedialne w standardzie Daisy oraz czasopisma do odsłuchu na płytach CD otrzymywane z Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „DeFacto” w Płocku. W ofercie filii znajdują się również filmy na płytach DVD z audiodeskrypcją, zawierające dodatkową ścieżką dźwiękową dla osób niewidomych.

Źródło: MBP Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

Uwaga! Zmiana czasu na letni

rta24.eu26 marca 2021