W Tarnobrzegu

Biblioteka ma nowe zabawki dla dzieci niedowidzących i niewidomych

Biblioteka ma nowe zabawki dla dzieci niedowidzących i niewidomych

O nowe zabawki dla dzieci niewidomych i słabowidzących wzbogacił się oddział muzyczno-fonograficzny filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, który od lat prowadzi działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. 

Oprócz posiadających już takich zabawek jak: domino dotykowe, ruletka, kostka manipulacyjna i koło z labiryntem, zakupiono nowe gry rozwijające percepcję słuchową i dotykową u dzieci. Są to: „Zwierzęta” – memory przestrzenne, „Poczuj pary”- gra pamięciowa, „Memory dźwiękowe”- gra polegająca na odnalezieniu par dwóch tak samo brzmiących drewnianych klocków, „Puzzle wypukłe dotykowe”- drewniane tabliczki, na których można ułożyć obrazki, kolorowa mata piankowa z wyjmowanymi literami alfabetu oraz „Symfonia- pulpit dyrygenta”- zabawka muzyczna z figurkami 7 instrumentów.

Zakupiono również Matę Coil, wykorzystywaną do zabaw ruchowych oraz telewizor z 65 calowym ekranem. Nowoczesne wyposażenie Oddziału ułatwia i uatrakcyjnia prowadzenie zajęć edukacyjnych i zabaw z dziećmi, a także umożliwia organizowanie zamkniętych projekcji filmów z audiodeskrypcją dla członków Koła Polskiego Związku Niewidomych.

W oddziale muzyczno-fonograficznym Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu od lat prowadzona jest działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Filia dysponuje stanowiskiem komputerowym ze specjalistycznym oprogramowaniem udźwiękawiającym i powiększającym tekst, Auto-lektorem – urządzeniem lektorskim czytającym teksty drukowane oraz powiększalnikiem Prisma przeznaczonym dla osób słabo widzących.

Biblioteka posiada również 10 czytaków – urządzeń odtwarzających książki zapisane w specjalnym formacie MP3. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” w Warszawie, które zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych, filia dysponuje ponad 1500 tytułami książek odtwarzanych w urządzeniu Czytak.

W swoich zbiorach biblioteka posiada również ponad 2000 audiobooków – książek mówionych na płytach CD, książki multimedialne w standardzie Daisy oraz czasopisma do odsłuchu na płytach CD otrzymywane z Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „DeFacto” w Płocku. W ofercie filii znajdują się również filmy na płytach DVD z audiodeskrypcją, zawierające dodatkową ścieżką dźwiękową dla osób niewidomych.

Źródło: MBP Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021