W Tarnobrzegu

Bieg tropem wilczym i piknik patriotyczny

Bieg tropem wilczym i piknik patriotyczny

W niedzielę 26 lutego w całej Polsce odbędzie się bieg Tropem Wilczym poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku ponad 60 tys. biegaczy z 240 miast w tym Londynu, Grodna, Nowego Jorku czy Wilna pobiegnie razem, a z nimi również mieszkańcy Gorzyc.

W tym roku po raz pierwszy bieg zostanie zorganizowany w Gorzycach, a to za sprawą klubu sportowego Sprint. – Pracę nad organizacją imprezy rozpoczęliśmy jeszcze w zeszłym roku. Dzięki determinacji naszych kolegów i koleżanek możemy być częścią ogromnego ogólnopolskiego projektu. Nasz pomysł spotkał się z akceptacją władz gminy, przede wszystkim wójta Leszka Surdego oraz starosty powiatu tarnobrzeskiego Pawła Bartoszka, możemy liczyć na ich pomoc i wsparcie – podkreślają pomysłodawcy – działacze klubu Sprint.a

Dla uczestników przewidziano wyjątkowe pakiety startowe zawierające koszulkę patriotyczną i pamiątkowy medal. Podczas imprezy, uczestnicy będą mogli wylosować odzież sportową oraz inne fanty patriotyczne. Każdy z zawodników może liczyć na gorącą herbatę i posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.

– Rejestracja zawodników rozpoczęła się na początku lutego, ale w dalszym ciągu są jeszcze miejsca dla chętnych osób – informuje Marcin Krzemiński.
Uczestnicy mają do wyboru jedną z dwóch tras – krótszą o długości 1963 metrów, symbolizującą datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – sierżanta Józefa Franczaka pseudonim Lalek, i dłuższą, mierzącą 4600 metrów.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że trasy gorzyckich biegów będą wiodły ulicami, przy których przed wojną mieszkali i wychowywali się Żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego – Franciszek Bajcer „Sanowski”, Mieczysław Świergul „Adamski”, Bronisław Główka „Buława”, Stanisław Styga „Wampir”, Czesław Gołębiowski „Góral” i Stanisław Dziubek „Vis”.
– Zależy nam, aby niedziela 26 lutego, była dniem szczególnym. Nie chodzi tu absolutnie o rywalizację i ściganie się o zwycięstwo, ale uczczenie pamięci tych, którzy walczyli, a często i oddawali życie za naszą wolność. Chcemy w kalendarz wydarzeń na stałe wpisać działania poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, mamy nadzieję, że bieg zapoczątkuje tę tradycję. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w biegu, ale także kibicowania zawodnikom – zachęca TomaszDziorek z klubu Sprint, jeden z pomysłodawców i organizatorów lokalnej edycji biegu.

Patronat honorowy nad biegiem objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – organizacja kombatancka zrzeszająca oprócz byłych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Jaszczurczego, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, także spadkobierców i kontynuatorów tradycji narodowego podziemia.

W niedzielę 26 lutego w świetlicy wiejskiej w Gorzycach będzie można również obejrzeć wystawę „Żołnierze Wyklęci. Śladami zbrodni komunistycznych na Rzeszowszczyźnie z lat 1944-1956” przygotowaną przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzeniu będzie towarzyszył piknik patriotyczny, podczas którego zaprezentują się członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia” oraz grupa rekonstrukcji historycznych ze Stalowej Woli. Ponadto odbędą się pokazy udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gorzycach. Będzie tez można zapisać się do zakładowego klubu krwiodawstwa w Gorzycach.

– Ponadto opłata wpisowa z biegu zostanie przeznaczona na ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom pochodzącym z terenu gminy Gorzyce – podkreśla pomysłodawca akcji Tomasz Fietko.
26 lutego w gminie Gorzyce zostanie zainaugurowany tydzień pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie go piknik patriotyczny i bieg Tropem Wilczym, a zwieńczy pokaz filmu „Zapora” zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz opowieść „Prześladowanie Żołnierzy Wyklętych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa”.

PATRONAT HONOROWY:
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego – Paweł Bartoszek
Wójt Gminy Gorzyce – Leszek Surdy

ORGANIZATORZY:
Klub Sportowy Sprint, Urząd Gminy Gorzyce, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach

PROGRAM:

26 lutego (niedziela)
BIEG TROPEM WILCZYM – PIKNIK PATRIOTYCZNY
Miejsce: plac obok Urzędu Gminy Gorzyce, remizy OSP
10.00 – Wydawanie pakietów startowych w Biurze Zawodów
11:30 – Koniec wydawania pakietów
12:00 – Start biegu 1963m
12:15 – Start biegu 4600m
13:00 – Uroczyste zakończenie imprezy, wręczenie nagród
3 marca (piątek)
Miejsce: Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach
Pokaz filmu „Zapora” zrealizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz opowieść „Prześladowanie Żołnierzy Wyklętych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa”
10.00-13.00 – program dla szkół
17.00-18.00 – program dla mieszkańców gminy Gorzyce
5 marca (niedziela)
Poświecenie tablicy pamiątkowej (szczegóły w najbliższym komunikacie prasowym)

Informacja Prasowa

1

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021