W Tarnobrzegu

„Bławat” ma wirtualny pomnik

„Bławat” ma wirtualny pomnik

W niedzielę pod murami dawnego ubeckiego więzienia, z którego 2 listopada 1944 roku Kazimierz Bogacz ps. Bławat uwolnił 15 żołnierzy Armii Krajowej, sandomierscy licealiści przypomnieli o najsłynniejszym wyczynie tarnobrzeskiego patrioty.

Przyczynkiem do wzruszającego tarnobrzesko-sandomierskiego spotkania z udziałem rodziny nieżyjącego bohatera, historyków i mieszkańców było zadanie, jakiego podjęli się organizatorzy uroczystości Dominika Niemiec i Oskar Iwaszko, uczniowie klasy II f Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Licealiści, zachęceni przez swojego nauczyciela historii Waldemara Białousza, starają się o udział w tegorocznych obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego tematem przewodnim będzie „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Dominika uznała, że tym bohaterem nie może być nikt inny jak ppłk Kazimierz Bogacz, który samodzielną, brawurową akcją rozbicia więzienia ocalił swoich żołnierzy od niechybnej śmierci.

– Mój sąsiad, kombatant Bolesław Chmielowiec znając moje zamiłowanie do historii podarował mi kiedyś książkę. Kazimierz Bogacz opisywał w niej akcję w Tarnobrzegu. Postanowiliśmy upamiętnić jego wyczyn, wystawiając mu wirtualny pomnik w formie strony internetowej poświęconej antysowieckiej działalności w Tarnobrzegu – mówi młoda tarnobrzeżanka. Dla niej i Oskara zgłębienie życiorysu „Bławata” było bardzo ubogacającym odkryciem.

Duże wrażenie wywarła uroczystość na jej uczestnikach. Był wśród nich brat „Bławata” Ludwik Bogacz, jego córka z rodziną, członkowie „Strzelca”, miejscy radni i mieszkańcy. W repertuarze patriotycznym wystąpili Kamila Papka, Karol Widuch, Julia Janusz, Mikołaj Duda. Słowo do zebranych wygłosił historyk Dariusz Bożek. Pod tablicami upamiętniającymi ofiary i opór społeczeństwa w czasie II wojny światowej złożono kwiaty.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

_DSC3089 _DSC3090 _DSC3093 _DSC3100 _DSC3103 _DSC3104 _DSC3106

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021

Otwarty Puchar Makroregionu Wschodniego Oyama w Tarnobrzegu

rta24.eu19 października 2021

Podkarpackie media ciekawe Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu19 października 2021

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021