W Tarnobrzegu

Bój o galerię zamiast wsi. „Konserwator jest hamulcowym”

Bój o galerię zamiast wsi. „Konserwator jest hamulcowym”

Do 400 miejsc pracy mogłoby powstać dzięki budowie galerii handlowej na przylegającym do ul. Sikorskiego i Sienkiewicza terenie, który szpeci centrum miasta. Przedstawiciele inwestora forsują tę koncepcję u konserwatora zabytków, który sprzeciwia się ich wizji.

Prywatny teren z powodu zaniedbania zwany wioską od 1984 roku jest objęty strefą konserwatorską ochraniającą pozostałości dziewiętnastowiecznej zabudowy galicyjskiego miasteczka. Już w 2008 roku władze miasta bezskutecznie starały się o przesunięcie granic strefy, by umożliwić inwestycje na skwerze przypominającym pastwisko.

Dla tarnobrzeżan to miejsce wstydu, na którego straży stoi kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dominik Komada od lat powtarza, że nie pozwoli zniszczyć wszystkiego co przypomina o dawnym charakterze Tarnobrzega. Zasłaniając się ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nie zgadza się na wznoszenie w tej okolicy mało estetycznych, wielkopowierzchniowych budynków, na dodatek wyższych niż parterowe.

Przeciwnicy Komady wykazują, że blokowanie inwestycji na jej obszarze straciło sens, zwłaszcza, że już raz ją ograniczono – na potrzeby budowy najwyższego w Polsce gmachu sądu. Powstała także ulica Wyszyńskiego. Dopiął także swego przedsiębiorca wznosząc naprzeciwko sądu kilkupiętrowy budynek.

Walkę z konserwatorem zapowiadają teraz przedstawiciele firmy Libero Park, która zamierza w sąsiedztwie wieżowców wybudować galerię handlową. Ich projekt konserwator już oprotestował.

-Nie rozumiemy, czego naprawdę broni pan konserwator. Pustego placu, chaszczy? Nie zamierzamy ustąpić. To idealne miejsce na taką inwestycję – zapowiedzieli Leszek Dąbrowski i Przemysław Banach z firmy Libero Park sp.z o o na wczorajszej konferencji w magistracie.

Dodali, że mają już prawomocne decyzje o warunkach zabudowy. Problemem jest nieprzejednany konserwator, z którym spotkali się przed dwoma tygodniami. – Powiedział nam, że za jego czasów taki obiekt na pewno tu nie powstanie. Wskazywał inne grunty prywatne, na których powinniśmy zainwestować.

Niemniej po tamtej rozmowie wprowadzili w pierwotnej koncepcji zmiany, rezygnując z nowoczesnej bryły galerii. Wczoraj zaprezentowali nową, wstępną wizualizację obiektu, którego powierzchnia całkowita wyniosłaby 15 tys. metrów kwadratowych. Uwzględnia ona oprócz sklepów i parkingów, kino, restauracje i wewnętrzny pasaż, do którego projektanci chcą włączyć także zrewitalizowany odcinek zabytkowej ulicy Dominikańskiej. Koszt inwestycji szacują na 55 do 60 mln zł.

Na korzyści z interesu liczą nie tylko inwestorzy ale też miasto, dla którego ważne są nowe miejsca pracy i wpływy do budżetu. Prezydent Tarnobrzega podał, że nowa inwestycja przyniosłaby rocznie kilkaset tysięcy złotych.

Prezydent Grzegorz Kiełb poinformował, że podpisał list intencyjny z inwestorem dotyczący stworzenia warunków umożliwiających budowę galerii handlowej na os. Centrum. Obiekt został wpisany do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, nad którym wkrótce pochylą się radni. Ponieważ wpływnęła uwaga dotycząca wielkopowierzchniowego obiektu dokument musi teraz zaopiniować kierownik delegatury WUOZ.

– Studium z wielkopowierzchniowym obiektem handlowym zostanie uchwalone niezależnie od tego, jaka będzie opinia konserwatora. Najpóźniej w czerwcu chcemy wyłożyć dokument do publicznego wglądu i jak najszybciej przeprowadzić procedurę związaną z jego uchwaleniem- oznajmił Kiełb.

Zapowiedział także, że spotka się z wojewódzkim konserwatorem zabytków Beatą Kot w sprawie działań kierownika tarnobrzeskiej delegatury: – Nie ukrywam, że jeżeli nie dojdziemy do porozumienia, będę walczył o to, żeby pan konserwator nie pozostał na swoim stanowisku, bo niestety jest hamulcowym, jeśli chodzi o pewne rzeczy.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

_DSC3144 _DSC3158 _DSC3163 _DSC3164

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021

Dyskutowali o zintegrowanym planowaniu

rta24.eu20 lipca 2021

Tarnobrzeg. Złóż wniosek o kartę abonamentową

rta24.eu16 lipca 2021

Podsumowanie policyjnej akcji “Prędkość”

rta24.eu9 lipca 2021