W powiecie

Borsuk pokazał pazury

Borsuk pokazał pazury

Borsuk pokazał pazury

Tak naprawdę to miał je schowane, bo nieprzyjaciół nie było. Były za to tłumy oglądających, dotykających, a niektórzy doświadczyli wejścia do jego cielska. To nowa konstrukcja „made in HSW”, która jest atrakcją tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Cmokali nad nią z podziwem m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, by o generalicji kilkudziesięciu krajów nie wspominać.

Nie tylko z Borsukiem Huta Stalowa Wola pojechała na targi zbrojeniowe do Kielc, ale to takiego bojowego wozu piechoty (BWP) nasze wojsko oczekuje od dziesięcioleci i dlatego zielona konstrukcja byłą w centrum uwagi. Obok zresztą stał stary BWP-1, którego „piechociarze” mają już serdecznie dość. Stojący w Kielcach Borsuk jest prototypem, który wejdzie do produkcji seryjnej najwcześniej w 2021 r., po przejściu wielu badań. Jednak to co będzie produkowane w halach stalowowolskiej zbrojowni niewiele się będzie różnić. Na gąsienicowym nośniku jest bezzałogowa wieża z armatą – do wyboru 30 lub 40 mm – karabinem maszynowym i wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ta wieża jest drugim sukcesem HSW, ale o niej było już głośno rok wcześniej. Chodzi o to, że są to całkowicie polskie konstrukcje i nie ma wątpliwości, że Huta na nich zarobi kokosy.

Borsuk poza tym, że jest nafaszerowany elektroniką, ma przede wszystkim współczesną, a więc mniej paliwożerną i mocną jednostkę napędową. Sprawą jeszcze bardziej istotniejszą jest pancerz, który chroni załogę. Na jego temat producent milczy, ale wiadomo, że żołnierze nie będą się bali do nowego „bewupa” wsiadać. Przeszedł testy odporności przeciwminowej – wjechał na 8-kilogramowy ładunek i nie został uszkodzony – oraz badania zdolności pływających. To dziwny wymóg ze strony naszej armii, ale inżynierowie z HSW jemu podołali. Huta pokazała film z testów pływackich na Zalewie Zegrzyńskim. W wodzie radzi sobie jak na drapieżnika przystało. I do rzeczy. Wojsko nasze potrzebuje na początek nawet 1 tys. nowych BWP. Ta liczba bierze się z pozostających na służbie starych BWP, które aż proszą się na przejście w stan spoczynku. Jeżeli armia będzie miała wystarczająco pieniędzy, przy samych Borsukach załoga zbrojowni będzie miała zajęcie na 20 lat. A przecież to jedyna konstrukcja powstająca nad Sanem. Wspomniana wieża bezzałogowa docelowo ma też, albo przede wszystkim, montowana na kołowych Rosomakach, powstających na Śląsku. Znów zajęcie na lata.

Przypomnijmy, że w HSW montowane są potężne armatohaubice Krab i mniejsze samobieżne moździerze Rak. Drugi ze „skorupiaków” został zresztą w nowej wersji podwozia pokazany w Kielcach. Dojdzie do tego wyrzutnia rakiet do systemu naszej tarczy antyrakietowej Homar i nad nią teraz pracują specjaliści z Huty. W końcowych badaniach jest armatohaubica kołowa Kryl, a przecież w HSW robione są też naprawy i trwa produkcja części zamiennych. Kto wie, czy do palety ofert nie dojdzie niszczyciel czołgów, a jedna z trzech ofert prezentowanych w Kielcach powstała właśnie w Stalowej Woli. Wszystko zależy od zasobności portfela armii.

Nad Hutą warto było się rozpłynąć, ale to nie jedyny wystawca ze Stalowej Woli na kieleckich targach. Od lat bywa tam już Huta Stali Jakościowych, która ma w swojej ofercie stal pancerną. Gdzie indziej mogłaby się lepiej zaprezentować? Debiutantem za to był stalowowolski Tryumf. Swojsko nie tylko strzela, ale i nagradza strzelających medalami, a Tryumf zrobi każdy. Stalowowolskie akcenty widać jeszcze na kilku innych stoiskach. HSW jest właścicielem dolnośląskiego Jelcza i ten producent samochodów specjalnych pokazał się w kilkunastu ich odmianach. Ze swoją ofertą przyjechał też sanocki Autosan, a każdy wie, że jego właścicielem w połowie jest też Huta. Urastamy na potęgę. Przynajmniej w tej jednej dziedzinie.

MS

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” – złóż wniosek!

rta24.eu20 lipca 2021

Koło Wędkarskie Nr 8 w Baranowie Sandomierskim nagrodziło wędkarzy

rta24.eu20 lipca 2021

Widowisko Nocy Świętojańskiej we Wrzawach

rta24.eu9 lipca 2021

Stalowe Dzieciaki i Mistrz Polski w Football Freestyle w Gorzycach

rta24.eu9 lipca 2021