W Tarnobrzegu

Bożek bezwzględny czy nie ?

Bożek bezwzględny czy nie ?

– Uczyłem młodzież tyle lat na czym polega bezwzględna większość i różnica między głosem ważnym i nieważnym. Okazuje się, że się myliłem. 35 lat nauczycielskiego stażu i wszystko na nic – smutno żartuje niedoszły nowy przewodniczący rady miasta Dariusz Bożek.

I dodaje: – Swoich uczniów przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” będę musiał przeprosić…

Wiceprzewodniczący rady miasta Jan Dziubiński wysłał dziś do wojewody podkarpackiego pismo wraz z protokołem wczorajszego głosowania, które jego zdaniem nie rozstrzygnęło o wyborze nowego przewodniczącego.

Poczekamy, zobaczymy

– W piśmie są suche fakty. O tym, że głosowało 20 radnych, o wyniku tego głosowania, terminie najbliższej sesji, która dla uspokojenia emocji została przerwana do 15 maja. Oczekujemy, że do tego czasu pani wojewoda zdecyduje, czy wybór przewodniczącego został dokonany, czy nie lub wskaże działania, jakie powinna rada podjąć – mówi Jan Dziubiński, najstarszy z radnych, na którym spoczywa obowiązek prowadzenia obrad.

Według Dziubińskiego decydująca rolę w tym,że stało się tak a nie inaczej odegrał przewodniczący komisji skrutacyjnej Waldemar Szwedo, który przed głosowaniem uprzedził radnych, że bezwzględna większość przy wyborze przewodniczącego to 11 głosów. – Pan przewodniczący Szwedo nie ogłosił, że któryś z kandydatów wygrał. Nie mogłem postąpić inaczej. Matematyka jest nieubłagana – broni decyzji Dziubiński.

Według radnych, którzy przeanalizowali statut miasta na sesji doszło do kompromitującej radę miasta sytuacji a Dariusz Bożek, który w głosowaniu uzyskał 10 ważnych głosów może już czuć się przewodniczącym.

– Zgodnie z orzecznictwem w podobnych sprawach, stoimy na stanowisku, że wybór przewodniczącego został dokonany. Pod uwagę przy obliczaniu wyniku nie bierze się głosów nieważnych. Do ważnych zalicza się głosy wstrzymujące się, ale w tym przypadku na karcie nawet nie było takiej opcji. Wytłumaczenie jest tylko jedno: ktoś nie umiał oddać głosu, albo zrobił to celowo – mówi radny Sławomir Partyka.

Co mówi statut miasta, który radni uchwalili 30 czerwca 2016 roku?

§ 78 1. Głosowanie zwykłą większością głosów oznacza, że przyjęty zostaje wniosek lub kandydatura, który uzyskał większą liczbę głosów „za” niż „przeciw”. Głosów nieważnych lub wstrzymujących się nie dolicza się do żadnej z grup głosujących. 2.Głosowanie bezwzględną większością głosów oznacza, że przyjęty zostaje wniosek, który uzyskał co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów tzn. przeciwnych i wstrzymujących się. W razie parzystej liczby ważnie oddanych głosów, bezwzględną większość stanowi 50 % ważnie oddanych głosów plus jeden głos ważnie oddany. W razie nieparzystej liczby ważnie oddanych głosów, bezwzględną większość głosów stanowi pierwsza liczba całkowita przewyższająca połowę ważnie oddanych głosów.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie jedna z 20 kart wrzuconych do urny była pusta, a na drugiej widniały dwa krzyżyki. Oba głosy były więc nieważne, a takich, zgodnie z zapisami w statucie miasta, nie bierze się pod uwagę. Stało się jednak inaczej. W kuluarach złośliwi mówią też, że wszystko przez kobietę. Gdyby na głosowaniu nie zabrakło wiceprzewodniczącej rady Bożeny Kapuściak wszystko wyglądałoby inaczej…

Wioletta Wojtkowiak

darekbozek

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021

Otwarty Puchar Makroregionu Wschodniego Oyama w Tarnobrzegu

rta24.eu19 października 2021

Podkarpackie media ciekawe Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu19 października 2021

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021