W powiecie

Budowa nowego zakładu karnego w Chmielowie

Budowa nowego zakładu karnego w Chmielowie

Nowo powstający w Chmielowie nowatorski kompleks penitencjarny będzie obejmował budynek pawilonu mieszkalnego dla kobiet o pojemności ok. 196 miejsc zakwaterowania. Znajdą się w nim zarówno oddziały aresztu jak i oddziały zakładu karnego różnych typów. Przyjęta koncepcja pozwala na płynną regulację pojemności poszczególnych oddziałów – w zależności od istniejących potrzeb można np. zmniejszyć pojemność aresztu i powiększyć oddział zamknięty.

W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu.

Zakłada się, że po ukończeniu budowy przedmiotowego pawilonu mieszkalnego powstanie nowa, odrębna jednostka penitencjarna o pojemności około 439 osadzonych. W jej skład będzie wchodził również istniejący oddział typu półotwartego i otwartego o pojemności 205 osadzonych, który zostanie przeznaczony dla kobiet.

Jednostka będzie nowatorska pod wieloma względami. Zastosowane zostaną niespotykane wcześniej rozwiązania – brak krat w oknach to tylko jedno z nich. Zakładamy, że przy nowo powstałym Zakładzie Karnym w Chmielowie powstanie, również dom przejściowy o pojemności 38 miejsc. Budowa domu przejściowego w polskich realiach ma charakter prekursorski, ale wzorowany na rozwiązaniach norweskich. Dom przejściowy będzie znajdował się poza terenem jednostki ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Nie będzie posiadał zabezpieczeń techniczno-ochronnych oraz krat w oknach. O ile sam budynek ma być typowym obiektem zamieszkania zbiorowego, to pobyt w nim kobiet jest nowatorską formą oddziaływań penitencjarnych, opartą o samokontrolę, zatrudnienie i naukę oraz specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne. Dom przejściowy, to miejsce w którym kobiety kończące odbywanie kary będą mogły spróbować normalnego życia – w warunkach zbliżonych do życia na wolności. Działalność domu ma być wspierana przez kuratorska służbę sądową, organizacje pozarządowe, kościoły itp.

Nowoczesny zakład karny bez wątpienia będzie dużym kooperantem na rynku lokalnym. Z tym wiążą się nowe szanse i nowe możliwości dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. Jesteśmy przekonani, że wraz z rozbudową zakładu powstaną nowe miejsca pracy, a także nowa perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Bez wątpienia zwiększy się również zapotrzebowanie na personel obsługujący więzienie i to również otwiera nowe możliwości przed mieszkańcami gminy Nowa Dęba

mówi przewodniczący Rady Miejskiej Nowej Dęby Damian Diektiarenko.

Polska myśl penitencjarna może pochwalić się rozwiązaniami, które mogą być stawiane za wzór dla innych. Już dzisiaj niektóre rozwiązania stosowane w polskich zakładach karnych i aresztach śledczych są implementowane w krajach europejskich. Natomiast my również uczymy się od innych. Nowa jednostka penitencjarna dla kobiet to połączenie nowoczesnych rozwiązań funkcjonujących w innych państwach i rozwiązań, które są dorobkiem polskiej myśli penitencjarnej.

mówi Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Marek Grabek

zakład karny

info. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Serce na nakrętki

rta24.eu4 marca 2021

Boisko z nową instalacją do nawadniania

rta24.eu3 marca 2021
policja baranów

Nowy Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu3 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Remont wieży strażackiej w Dąbrowicy

rta24.eu2 marca 2021

Nietrzeźwa seniorka spała przy drodze

rta24.eu2 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021