W Tarnobrzegu

Budynek „trójki” dla szkół katolickich?

Budynek „trójki” dla szkół katolickich?

Władze Tarnobrzega planują, by do siedziby wygaszanego Gimnazjum nr 3 przy ulicy Dekutowskiego w przyszłym roku szkolnym przeprowadzić szkoły katolickie-podstawową i liceum.

Poinformowała o tym wykonująca zadania i kompetencje prezydenta Tarnobrzega zastępca prezydenta Anna Pekár mówiąc na swojej pierwszej konferencji prasowej o nowej sieci szkół w mieście, jaka będzie funkcjonować w roku szkolnym 2019/2020, po wygaszeniu gimnazjów.

W sprawie reorganizacji w tarnobrzeskiej oświacie urzędnicy, radni, nauczyciele i rodzice toczyli burzliwe dyskusje. Okazuje się, że zaprezentowana przez wiceprezydent koncepcja sieci szkół pokrywa się niemal w całości z wypracowaną przed rokiem przez firmę Vulcan, ale skrytykowaną przez radnych PiS.

Zakłada ona, że do budynku po Gimnazjum nr 2 przy ul. Kopernika przeprowadzi się Zespół Szkół Specjalnych, natomiast mieszczący się w murach „dwójki” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2, czyli „Rolnik” znajdzie swoją siedzibę w budynku po Gimnazjum numer 1 przy ulicy Jachowicza. W swojej siedzibie pozostałaby jednak Szkoła Podstawowa nr 4, czego domagali się rodzice uczniów.

Jedyną korektą w oświatowej koncepcji, budzącą największe kontrowersje, jest przyszłość budynku po Gimnazjum nr 3, który według zamierzeń prezydenta Grzegorza Kiełba i byłej naczelnik wydziału oświaty Jolanty Kociuby miał już nie pełnić funkcji edukacyjnej po roku szkolnym 2018/19.

Anna Pekár proponuje, by po odejściu ostatniego rocznika gimnazjalistów, od września 2019 roku, przeznaczyć budynek na nową siedzibę dla Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Rozmawiała już wstępnie w tej sprawie z organem prowadzącym szkoły, czyli proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

W internetowej dyskusji jaka toczy się na portalu społecznościowym propozycję skrytykował m.in. radny Sławomir Partyka, twierdząc, że to nic innego jak „prezent dla szkoły wyznaniowej bez zwracania uwagi na potrzeby innych publicznych placówek”.

Wioletta Wojtkowiak

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021