W Tarnobrzegu

Budynek „trójki” dla szkół katolickich?

Budynek „trójki” dla szkół katolickich?

Władze Tarnobrzega planują, by do siedziby wygaszanego Gimnazjum nr 3 przy ulicy Dekutowskiego w przyszłym roku szkolnym przeprowadzić szkoły katolickie-podstawową i liceum.

Poinformowała o tym wykonująca zadania i kompetencje prezydenta Tarnobrzega zastępca prezydenta Anna Pekár mówiąc na swojej pierwszej konferencji prasowej o nowej sieci szkół w mieście, jaka będzie funkcjonować w roku szkolnym 2019/2020, po wygaszeniu gimnazjów.

W sprawie reorganizacji w tarnobrzeskiej oświacie urzędnicy, radni, nauczyciele i rodzice toczyli burzliwe dyskusje. Okazuje się, że zaprezentowana przez wiceprezydent koncepcja sieci szkół pokrywa się niemal w całości z wypracowaną przed rokiem przez firmę Vulcan, ale skrytykowaną przez radnych PiS.

Zakłada ona, że do budynku po Gimnazjum nr 2 przy ul. Kopernika przeprowadzi się Zespół Szkół Specjalnych, natomiast mieszczący się w murach „dwójki” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2, czyli „Rolnik” znajdzie swoją siedzibę w budynku po Gimnazjum numer 1 przy ulicy Jachowicza. W swojej siedzibie pozostałaby jednak Szkoła Podstawowa nr 4, czego domagali się rodzice uczniów.

Jedyną korektą w oświatowej koncepcji, budzącą największe kontrowersje, jest przyszłość budynku po Gimnazjum nr 3, który według zamierzeń prezydenta Grzegorza Kiełba i byłej naczelnik wydziału oświaty Jolanty Kociuby miał już nie pełnić funkcji edukacyjnej po roku szkolnym 2018/19.

Anna Pekár proponuje, by po odejściu ostatniego rocznika gimnazjalistów, od września 2019 roku, przeznaczyć budynek na nową siedzibę dla Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Rozmawiała już wstępnie w tej sprawie z organem prowadzącym szkoły, czyli proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

W internetowej dyskusji jaka toczy się na portalu społecznościowym propozycję skrytykował m.in. radny Sławomir Partyka, twierdząc, że to nic innego jak „prezent dla szkoły wyznaniowej bez zwracania uwagi na potrzeby innych publicznych placówek”.

Wioletta Wojtkowiak

4 komentarze

Komentarze

 1. Jola

  24 lipca 2018 at 17:21

  W tym roku p pekar chce przenieść do budynku gimnazjum nr 3 uczniów klas 8 ze szkoły nr 10 (mimo sprzeciwu wielu rodziców i nauczycieli)chyba tylko po to żeby wykazać dużą liczbę uczniów i dostać dotacje na remont hydrauliki okien drzwi i ocieplenie budynku żeby oddać wyremontowany budynek SZKOLE KATOLICKIEJ ( o remoncie mowila pani pekar na konferencji w piatek )A co to kogo obchodzi ze dzieci z klas 8 będą się uczyły w hałasie i brudzie związanym z remontami

  • Jola

   24 lipca 2018 at 17:36

   A o tym ze budynek gimnaxjum nr 3 będzie przeznaczony dla SZKOŁY KATOLICKIEJ mówiło się już w czerwcu ze p Kalinka obiecał go proboszczowi z serbinow a na szkole katolicka

 2. Obywatel

  25 lipca 2018 at 18:10

  Jola, jesteś źle poinformowana. To były prezydent obiecał ale nie zdążył. Jak piszesz to bazuj na faktach. Panu Partyce przypominam o prezencie jaki zrobił pewnej szkole namawiając uczennice do zbierania podpisów za byłym. Tym to chyba kuratorium powinno się zainteresować. I jeszcze jedno – chłopie chyba nie będziesz już nigdy zbierać podpisów przed kościołem.

 3. Ines

  26 lipca 2018 at 09:51

  Moze prosciej jest przynieść rolnik bezposrednio do zwalnianej szkoły nr 3. Układy z katolickimi beznesmenami w spodnicach powinny zainteresować prokorature. Dogadywanie się a pozniej przekazywanie majątku miasta dla pewnych grup spolecznych wzbudza negatywne emocje i prawne wątpliwości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Ogłoszenie Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. o wypłacie dywidendy za rok obrotowy 2019

rta24.eu7 lipca 2020

Napadali na rowerzystów i okradali

rta24.eu7 lipca 2020

Startują letnie zajęcia w TDK

rta24.eu7 lipca 2020

Policjant w czasie wolnym zatrzymał pijanego kierowcę

rta24.eu7 lipca 2020

Nowości wydawnicze w MBP w Tarnobrzegu

rta24.eu3 lipca 2020

Ruszył remont drogi w Ślęzakach

rta24.eu3 lipca 2020

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu3 lipca 2020

Za nami pierwszy koncert tegorocznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

rta24.eu3 lipca 2020

Turniej badmintona “Małopolska Open”

rta24.eu2 lipca 2020