W Tarnobrzegu

Chcą poruszyć nasze serca i kieszenie. Nie zawsze legalnie. Pomagacie ?

Chcą poruszyć nasze serca i kieszenie. Nie zawsze legalnie. Pomagacie ?

Po czym poznać, że zbliżają się święta? Na ulicach Tarnobrzega coraz więcej osób żebrzących. Na pewno nie raz, nieświadomie, zdarzyło się wam wesprzeć kalekę, który pod koniec dnia cudownie ozdrowieje i odejdzie na własnych nogach.

Dopadną was też wątpliwości, gdy okutana w chusty zgarbiona staruszka wyciągnie po datek swoją dłoń o podejrzanie młodej skórze. Kiedyś taka sytuacja miała miejsce pod jednym z tarnobrzeskich kościołów. Pomagając uspokajamy wyrzuty sumienia, nie potrafimy tak po prostu przejść obojętnie obok matki opowiadającej o swojej tragedii lub głodnego proszącego o złotówkę na chleb. Zaczepiającym na parkingu pod marketem nie odmawiamy dla świętego spokoju, bojąc się, że odmowa zemści się na naszym aucie.

Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla wielu żebrzących to niezły biznes. Sposób na życie. A dając im pieniądze utwierdzamy ich w przekonaniu,że to łatwy zysk. Wiedzą o tym strażnicy miejscy. – Interweniujemy za każdym razem, kiedy widzimy klęczącą osobę. Mówimy o możliwościach uzyskania pomocy żywnościowej, materialnej pod konkretnym adresem – przyznaje Piotr Sawa, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. Reakcje żebrzących są zazwyczaj podobne. – Wiedzą o tym, nie chcą pomocy od instytucji, bo wolą stać na ulicy i zbierać datki. Częściej jednak z takimi osobami nie można się dogadać, bo nie znają języka polskiego, a tę kartkę na szyi z polskim tekstem powiesił im ktoś, kto ich przywiózł.

Natarczywe bądź oszukańcze żebranie jest zabronione. Mówi o tym artykuł 58 kodeksu wykroczeń. Kto, mając środki egzystencji bądź będąc zdolnym do pracy żebrze w miejscu publicznym podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy i oszukańczy podlega karze aresztu lub ograniczenia wolności.

Wioletta Wojtkowiak
fot. Bogdan Myśliwiec

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021