W Tarnobrzegu

Chcą poruszyć nasze serca i kieszenie. Nie zawsze legalnie. Pomagacie ?

Chcą poruszyć nasze serca i kieszenie. Nie zawsze legalnie. Pomagacie ?

Po czym poznać, że zbliżają się święta? Na ulicach Tarnobrzega coraz więcej osób żebrzących. Na pewno nie raz, nieświadomie, zdarzyło się wam wesprzeć kalekę, który pod koniec dnia cudownie ozdrowieje i odejdzie na własnych nogach.

Dopadną was też wątpliwości, gdy okutana w chusty zgarbiona staruszka wyciągnie po datek swoją dłoń o podejrzanie młodej skórze. Kiedyś taka sytuacja miała miejsce pod jednym z tarnobrzeskich kościołów. Pomagając uspokajamy wyrzuty sumienia, nie potrafimy tak po prostu przejść obojętnie obok matki opowiadającej o swojej tragedii lub głodnego proszącego o złotówkę na chleb. Zaczepiającym na parkingu pod marketem nie odmawiamy dla świętego spokoju, bojąc się, że odmowa zemści się na naszym aucie.

Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla wielu żebrzących to niezły biznes. Sposób na życie. A dając im pieniądze utwierdzamy ich w przekonaniu,że to łatwy zysk. Wiedzą o tym strażnicy miejscy. – Interweniujemy za każdym razem, kiedy widzimy klęczącą osobę. Mówimy o możliwościach uzyskania pomocy żywnościowej, materialnej pod konkretnym adresem – przyznaje Piotr Sawa, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. Reakcje żebrzących są zazwyczaj podobne. – Wiedzą o tym, nie chcą pomocy od instytucji, bo wolą stać na ulicy i zbierać datki. Częściej jednak z takimi osobami nie można się dogadać, bo nie znają języka polskiego, a tę kartkę na szyi z polskim tekstem powiesił im ktoś, kto ich przywiózł.

Natarczywe bądź oszukańcze żebranie jest zabronione. Mówi o tym artykuł 58 kodeksu wykroczeń. Kto, mając środki egzystencji bądź będąc zdolnym do pracy żebrze w miejscu publicznym podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy i oszukańczy podlega karze aresztu lub ograniczenia wolności.

Wioletta Wojtkowiak
fot. Bogdan Myśliwiec

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021