W Tarnobrzegu

Chcą poruszyć nasze serca i kieszenie. Nie zawsze legalnie. Pomagacie ?

Chcą poruszyć nasze serca i kieszenie. Nie zawsze legalnie. Pomagacie ?

Po czym poznać, że zbliżają się święta? Na ulicach Tarnobrzega coraz więcej osób żebrzących. Na pewno nie raz, nieświadomie, zdarzyło się wam wesprzeć kalekę, który pod koniec dnia cudownie ozdrowieje i odejdzie na własnych nogach.

Dopadną was też wątpliwości, gdy okutana w chusty zgarbiona staruszka wyciągnie po datek swoją dłoń o podejrzanie młodej skórze. Kiedyś taka sytuacja miała miejsce pod jednym z tarnobrzeskich kościołów. Pomagając uspokajamy wyrzuty sumienia, nie potrafimy tak po prostu przejść obojętnie obok matki opowiadającej o swojej tragedii lub głodnego proszącego o złotówkę na chleb. Zaczepiającym na parkingu pod marketem nie odmawiamy dla świętego spokoju, bojąc się, że odmowa zemści się na naszym aucie.

Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla wielu żebrzących to niezły biznes. Sposób na życie. A dając im pieniądze utwierdzamy ich w przekonaniu,że to łatwy zysk. Wiedzą o tym strażnicy miejscy. – Interweniujemy za każdym razem, kiedy widzimy klęczącą osobę. Mówimy o możliwościach uzyskania pomocy żywnościowej, materialnej pod konkretnym adresem – przyznaje Piotr Sawa, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. Reakcje żebrzących są zazwyczaj podobne. – Wiedzą o tym, nie chcą pomocy od instytucji, bo wolą stać na ulicy i zbierać datki. Częściej jednak z takimi osobami nie można się dogadać, bo nie znają języka polskiego, a tę kartkę na szyi z polskim tekstem powiesił im ktoś, kto ich przywiózł.

Natarczywe bądź oszukańcze żebranie jest zabronione. Mówi o tym artykuł 58 kodeksu wykroczeń. Kto, mając środki egzystencji bądź będąc zdolnym do pracy żebrze w miejscu publicznym podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy i oszukańczy podlega karze aresztu lub ograniczenia wolności.

Wioletta Wojtkowiak
fot. Bogdan Myśliwiec

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Cena za odprowadzanie wód opadowych w Tarnobrzegu nie wzrośnie!

rta24.eu13 maja 2021

Projekt #PoznajMYTarnobrzeg w Dzień Dobry TVN

rta24.eu12 maja 2021

Ruszają doraźne naprawy dróg

rta24.eu12 maja 2021

Odbierz swoje maseczki- Rusza drugi etap dystrybucji

rta24.eu12 maja 2021

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

Uciekał przed policjantami drogówki, bo spanikował

rta24.eu10 maja 2021

Tarnobrzescy Policjanci oddali hołd zmarłemu aspirantowi

rta24.eu10 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021