W Tarnobrzegu

Chcą poruszyć nasze serca i kieszenie. Nie zawsze legalnie. Pomagacie ?

Chcą poruszyć nasze serca i kieszenie. Nie zawsze legalnie. Pomagacie ?

Po czym poznać, że zbliżają się święta? Na ulicach Tarnobrzega coraz więcej osób żebrzących. Na pewno nie raz, nieświadomie, zdarzyło się wam wesprzeć kalekę, który pod koniec dnia cudownie ozdrowieje i odejdzie na własnych nogach.

Dopadną was też wątpliwości, gdy okutana w chusty zgarbiona staruszka wyciągnie po datek swoją dłoń o podejrzanie młodej skórze. Kiedyś taka sytuacja miała miejsce pod jednym z tarnobrzeskich kościołów. Pomagając uspokajamy wyrzuty sumienia, nie potrafimy tak po prostu przejść obojętnie obok matki opowiadającej o swojej tragedii lub głodnego proszącego o złotówkę na chleb. Zaczepiającym na parkingu pod marketem nie odmawiamy dla świętego spokoju, bojąc się, że odmowa zemści się na naszym aucie.

Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla wielu żebrzących to niezły biznes. Sposób na życie. A dając im pieniądze utwierdzamy ich w przekonaniu,że to łatwy zysk. Wiedzą o tym strażnicy miejscy. – Interweniujemy za każdym razem, kiedy widzimy klęczącą osobę. Mówimy o możliwościach uzyskania pomocy żywnościowej, materialnej pod konkretnym adresem – przyznaje Piotr Sawa, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. Reakcje żebrzących są zazwyczaj podobne. – Wiedzą o tym, nie chcą pomocy od instytucji, bo wolą stać na ulicy i zbierać datki. Częściej jednak z takimi osobami nie można się dogadać, bo nie znają języka polskiego, a tę kartkę na szyi z polskim tekstem powiesił im ktoś, kto ich przywiózł.

Natarczywe bądź oszukańcze żebranie jest zabronione. Mówi o tym artykuł 58 kodeksu wykroczeń. Kto, mając środki egzystencji bądź będąc zdolnym do pracy żebrze w miejscu publicznym podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy i oszukańczy podlega karze aresztu lub ograniczenia wolności.

Wioletta Wojtkowiak
fot. Bogdan Myśliwiec

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021