
Przedstawiciele władz chińskiego miasta Zibo w prowincji Szantung oraz szefowie tamtejszych firm przez dwa dni gościli w Tarnobrzegu. Wizyta miała na celu nawiązanie współpracy gospodarczej.
Zibo to blisko siedmiusettysięczne miasto. To ośrodek regionu górniczego, gdzie wydobywa się m.in. węgiel kamienny, boksyty, piryty, rudy żelaza a także przemysłu jedwabniczego, odzieżowego, metalowego, maszynowego, petrochemicznego, elektrotechnicznego, elektronicznego i spożywczego.
Wizyta delegacji z prowincji Szantung to pokłosie zaproszenia, jakie skierował do chińskiej strony były już prezes grupy kapitałowej Siarkopol Janusz Paruzel. Chińczycy zainteresowali się bowiem zakupem produktów Zakładów Chemicznych „Siarkopol” w Tarnobrzegu. Ponieważ odpowiedź na ofertę zapoznawczej wizyty nadeszła niedawno, jej organizację wzięły na siebie Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego wraz z Centrum Obsługi Inwestora zarządzającym Tarnobrzeskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym.
Wczoraj w TPPT goście spotkali się z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w branży produkcyjnej i rolniczej. Wcześniej zwiedzili muzeum w zamku Tarnowskich w Dzikowie. Dzisiaj w Agencji Rozwoju Przemysłu byli szczególnie zainteresowani ofertą ulg dla inwestujących w strefie ekonomicznej.
Jak można było usłyszeć podczas dzisiejszej konferencji w magistracie, Chińczycy są bardzo zainteresowani inwestycjami w Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce, ze względu na koszty pracy i sytuację podatkową. – Bardzo byśmy sobie tego życzyli, by firmy z Chin inwestowały u nas, a nasi przedsiębiorcy mieli z tej współpracy korzyści. Szczególnie liczymy na rozwój zakładów chemicznych – mówi prezydent Grzegorz Kiełb, który spotkał się dziś z potencjalnymi inwestorami.
Czy uda się do Chin z rewizytą ? Niewykluczone. Zaproszenie do odwiedzin złożył prezydentowi Cong Xigang, przewodniczący Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin w Zibo.
Wioletta Wojtkowiak
Chińska delegacja zwiedziła wczoraj Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega
Facebook
RSS