
Jeszcze w tym roku w Tarnobrzegu rozpocznie się rewitalizacja części cmentarza wojennego z czasów pierwszej wojny światowej. O modernizację miejsc pochówku przy Targowej kombatanci walczyli przez wiele lat.
Trwa jeszcze ogłoszony przez miasto przetarg na roboty budowlane. Oferty można składać do 28 maja. Termin wykonania prac to koniec października tego roku. Póki co odnowa nekropolii, według koncepcji opracowanej w porozumieniu z konserwatorem zabytków i organizacjami kombatanckimi, nie obejmie całego obszaru cmentarza a jedynie pomnik i polskie nagrobki za pomnikiem po prawej stronie. Nowe płyty i krzyże będą wykonane z granitu strzegomskiego.
– Modernizacja całego cmentarza według kosztorysu z 2015 roku miała kosztować 1,25 mln zł. Aż tylu pieniędzy nie ma na razie w budżecie. Przystępujemy więc do pierwszego etapu prac. Jeśli w przyszłym roku uda się pozyskać fundusze, rewitalizacja obejmie kolejne części – wyjaśnia Piotr Pawlik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Tarnobrzega.
W tym roku, z powodu dużych kosztów, nie będzie wymieniane ogrodzenie cmentarza.
Na cmentarzu wojennym spoczywają żołnierze polegli podczas walk I i II wojny światowej. W lewym skrzydle cmentarza znajduje się 233 bezimiennych grobów żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 10 mogił żołnierzy Września 1939 r. W prawej części cmentarza spoczywa 62 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku, wśród nich bohaterski dowódca obrony Tarnobrzega kapitan Józef Sarna.
Wioletta Wojtkowiak
Facebook
RSS