wydarzenia

Co to jest zaćma wtórna i jak ją leczyć?

Co to jest zaćma wtórna i jak ją leczyć?

Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji jest prostą i nieskomplikowaną procedurą, jednak w około 20% przypadków charakterystyczne objawy pojawiają się ponownie, mimo zastosowanego leczenia. Taki stan, kiedy dochodzi do zmętnienia celowo pozostawionej podczas zabiegu torebki tylnej soczewki, nazywamy zaćmą wtórną. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu zaćmy wtórnej? Jak ją leczyć?

Zaćma (łac. cataracta), zwana także kataraktą, to najczęściej występująca, a jednocześnie jedna z najbardziej groźnych chorób oczu. Szacuje się, iż jest przyczyną około 48% przypadków ślepoty. Przebieg choroby wiąże się z utratą ostrości widzenia, a nieleczona zaćma może skutkować całkowitą utratą wzroku. Zaćma jest chorobą prowadzącą do zmętnienia soczewki, polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na fizjologicznie przezroczystej soczewce oka. Powstałe w wyniku schorzenia plamki oraz zmętnienia znacząco utrudniają promieniom świetlnym przedostawanie się do siatkówki, co w konsekwencji wywołuje upośledzenie ostrości wzroku. Wraz z rozwojem choroby zmętnienia powiększają się, a u chorego obserwuje się narastające pogorszenie wzroku.

Występowanie zaćmy w większości przypadków związane jest z wiekiem, jednak również młodzi ludzie chorują na kataraktę. Statystyki wskazują, iż na zaćmę częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Choroba najczęściej występuje po 60. roku życia. Szacuje się, iż w Polsce na chwilę obecną z zaćmą żyje ponad 800 tysięcy osób. Na świecie liczba chorych przekroczyła 20 milionów ludzi w różnym wieku.

Zaćmę leczy się operacyjnie. Współcześnie złotym standardem w leczeniu zaćma jest zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Podczas zabiegu dochodzi do rozbicia zmętniałej soczewki, którą następnie usuwa się mechanicznie. W miejsce usuniętej soczewki lekarze wszczepiają sztuczną soczewkę, którą umieszcza się poprzez wykonanie kilku niewielkich nacięć w rogówce. Celowo nie usuwa się torebki tylnej soczewki, gdyż ta stanowi podporę dla sztucznej soczewki i odgradza ją od ciała szklistego.

Zaćma wtórna – objawy i leczenie

W zdecydowanej większości przypadków zabieg metodą fakoemulsyfikacji wystarczy, aby na zawsze pozbyć się problemu pogorszenia widzenia wywołanego zaćmą. Jednak w około 20% przypadków obserwuje się nawrót dolegliwości. Chorzy narzekają na niewyraźne widzenie, odnotowuje się pogorszenie ostrości widzenia oraz rozmazanie odbieranego przez chore oko obrazu. Taki stan to zaćma wtórna, czyli zmętnienie pozostawionej podczas zabiegu metodą fakoemulsyfikacji torebki tylnej soczewki. Objawy zaćmy wtórnej przypominają początki zwykłej zaćmy, dolegliwości, na jakie skarżą się pacjenci są podobne – chorzy przyznają, że mają wrażenie jakby patrzyli przez mgłę lub brudną szybę.

Nawrót dolegliwości po udanej operacji usunięcia zaćmy często związany jest z przebiegiem chorób metabolicznych (na przykład cukrzyca, niedoczynność przytarczyc). Ponadto zaćma wtórna objawia się u osób, u których występowały stany zapalne w gałce ocznej takie jak zapalenie rogówki oraz twardówki. Przyczyn nawrotu dolegliwości można upatrywać także w przebytych urazach oka i zaawansowanej krótkowzroczności.

Zaćmę wtórną leczy się operacyjnie. Prosty zabieg pozwala skutecznie i – co ważne – ostatecznie pozbyć się problemu niewyraźnego widzenia. Współcześnie wykonuje się zabieg usunięcia zaćmy wtórnej metodą kapsulotomii tylnej z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego (YAG). Podczas zabiegu okulista wykonuje niewielkie otwór w centralnej części zmętniałej torebki, czego rezultatem jest niemal natychmiastowa poprawa widzenia. Zabieg kapsultomii tylnej trwa zaledwie kilkanaście sekund, a przed przystąpieniem do wykonywania procedury lekarz znieczula oko przy pomocy specjalistycznych kropli. Natychmiast po zabiegu pacjent może powrócić do normalnej aktywności, zaleca się jedynie rezygnację z prowadzenia samochodu przez pierwszą dobę po zabiegu, gdyż przez kilkanaście godzin może występować niewyraźne widzenie, które ustępuje samoistnie.
Informacje na temat leczenia zaćmy ze strony www.tourmedica.pl

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Kolizja drogowa z udziałem dzikiej zwierzyny

rta24.eu23 września 2021

Sukces IKS JEZIORO Tarnobrzeg w IMP w Gorzowie Wielkopolskim

rta24.eu23 września 2021

Policjanci ostrzegali przed handlem ludźmi

rta24.eu23 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Dzielnicowi rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie na drodze

rta24.eu22 września 2021

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Kierowca seata wybrał się na zakupy, miał blisko 3 promile

rta24.eu21 września 2021